Képünk illusztráció
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A cseh állam elvette 13 magáncég ki nem használt gáztároló kapacitásait – közölte David Hlustík, az ipari és kereskedelmi minisztérium szóvivője kedden a CTK hírügynökséggel.
2022. augusztus 16., 17:282022. augusztus 16., 17:28
2022. augusztus 16., 17:292022. augusztus 16., 17:29
Az állam által kisajátított gáztárolók együttes kapacitása 261 millió köbméter, ebből 242 millió köbméternyi kapacitás a cseh Moravia Gas Storage és az orosz Gazprom közös tulajdonában van.
Csehország éves gázfogyasztása mintegy 9,4 milliárd köbméter, ennek 98 százaléka Oroszországból származik.
A cseh állam lépését a júniusban életbe lépett energetikai törvény módosítása tette lehetővé. A jogszabály egyik cikkelye szerint ha a cégek nem használják ki gáztartályaikat legalább a törvény által meghatározott minimális mértékben, akkor azokat az állam kisajátíthatja. A szabályok szerint most a gáztartályok tulajdonosai kötelesek árverést rendezni, amelyen nulla értékű induló árral kihasználásra ajánlják az állam által elvett gáztárolói kapacitásaikat.
– magyarázta a helyzetet a cseh hírügynökség.
A minisztériumi szóvivő szerint a Moravia Gas Storage már meg is tartotta az első ilyen árverést, azonban azon senki sem vett részt.
A Moravia Gas Storage összesen 448 millió köbméter kapacitású föld alatti gáztárolója a morvaországi Hodoníhoz közeli Damborice településen van, a prágai sajtó szerint ez a legnagyobb gáztároló Csehországban, és egyike a legmodernebbeknek Európában. A gáztárolót 2,5 milliárd korona befektetéssel néhány éve építtette a Vladimír Komárek többségi tulajdonában lévő KKCG befektető csoport. Később az orosz Gazprom 15 évre kibérelte a tartály kapacitásainak nagyobbik részét.
Az oroszok ezért 7,5 milliárd koronát fizettek a cseh cégnek. Jelenleg a tároló feltöltöttsége 36 százalékos – írja a CTK.
Csehországban a gáztárolók többsége az RWE Gas Storage társaság tulajdonában van. Ezek telítettsége a sajtóban megjelent értesülések szerint mintegy 90 százalékos.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!