Újabb ruhagyár Baróton: háromszáz új munkahelyet ígérnek

Hetvenötezer eurós területvásár nyomán akar létrehozni egy éven belül készruhaipari vállalkozást Baróton egy dél-tiroli érdekeltségű olasz cég – erősítette meg lapunk értesüléseit az erdővidéki város polgármestere.

Benkő Levente

Benkő Levente

2006. július 12., 00:002006. július 12., 00:00

Nagy István közlése szerint a kovásznai volt szövödét is felvásároló olaszországi vállalkozó hétfőn megkezdte a néhány napja négy baróti magántulajdonostól felvásárolt háromhektáros földterület telekkönyvezését, és még idén elkezdi az új létesítmény felépítését. „Többször egyeztettünk, s miután arra a kérdésemre, hogy beruházás szándékával jönne-e Barótra, igennel válaszolt, mi is igent mondtunk” – ecsetelte Nagy István, hozzátéve, hogy a befektető ígérete szerint az új létesítmény egy éven belül üzemelni fog.
Ricardo Bolognini Romániában Euro Covasna Kft. néven működő vállalkozása két részleget fog beindítani Baróton. Az egyik készruhaipari gépek és berendezések összeszerelésével, a másik pedig ruhagyártással foglalkozik majd. Nagy István szerint ez legalább 250–300 új állást jelent majd a bányabezárások miatt súlyos gazdasági nehézségekkel és igen magas munkanélküliséggel küszködő Baróton.
Az erdővidéki városban idén május közepén avatták fel az első készruhagyárat. A Románia mellett Ukrajnában is érdekelt, férfizakókat és -nadrágokat gyártó német Bock&Partners nevű cég Háromszéken eddig közel 20 millió eurót fektetett be gyártelepítésbe, összesen közel 1800 alkalmazottat foglalkoztat. A Baróton száz alkalmazottal napi 600 farmernadrágot varró üzemet 1,2 millió eurós beruházásból hozták létre.
Baróton 1989-ig csak a helyi kisipari szövetkezet működtetett varrodát. Az Erdővidék gazdasági életét addig meghatározó szénbányászat vezetői ugyanis ellenezték a női munkaerőt lekötő könnyűipar telepítését. 1990 után a szénbányák hajdani 3000 alkalmazottjából több mint 2500-at elbocsátottak, és a közvetlenül vagy közvetve a bányáktól függő erdővidéki gazdaság összeomlott. A kisipari szövetkezet egykori varrodáját, illetve egy másikat ma kisebb magáncégek üzemeltetik.


Textilipar: 2010-re fele ennyi vállalat marad, ám nő az alkalmazottak fizetése
B. B. E. A romániai textilipar termelésének értéke 2010-ben várhatóan 7,5 milliárd euró lesz, 2 milliárd euróval kevesebb az ideinél, számolt be a Ziarul Financiar. A visszaesés okát a lap elemzője a Távol-Kelet térhódításában látja. Hiszen a hazai textilipar jelenleg nagy részben lohn-szerződés alapján gyártja a Zara, a Christian Lacroix, az Escada, a Lacoste, a Dolce & Gabbana vagy az H&M márkát, a külföldi bérmunkáltatók azonban még olcsóbb gyártóhelyek után néznek. A távol-keleti régióval pedig a román textilipar bizonyára nem tud és nem is akar versenyezni, ezért jelentős koncentráció várható az ágazatban. Az előrejelzések szerint 2010-re felével kevesebb textilipari vállalat lesz az országban, de a termelési érték várhatóan csak negyedével csökken, mert az egyesülő és megmaradó cégek minőségben és árban, a piac középső és felső részét egyaránt megcélozzák, az alacsony minőségű piacot pedig lényegében átengedik a távol-keleti konkurenciának. Így az is várható, hogy a textiliparban az átlagbér 2010-ig megháromszorozódik, akár havi 1500 erős lejre emelkedhet.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 05., péntek

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?

A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.

Szakképesítés vs. diploma: mi a jobb választás manapság?