Június 10-én ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a privatizációs felek
A brassói Tractorul UTB vállalat privatizálásában érdekelt Mahindra&Mahindra Ltd. hivatalos megbízottjai bejelentették, az indiai konszern annak ellenére is érdeklődik a traktorgyár többségi részvénycsomagjának átvétele iránt, hogy a múlt hét végén az országos privatizációs szakhatóság (AVAS) felfüggesztette a velük folytatott tárgyalásokat. Az indiaiak egyik kikötése változatlanul az, hogy a kormány törölje a traktorgyár 180 millió dollárra rúgó adósságát – áll a Mahindra& Mahindra közleményében.
2006. május 31., 00:002006. május 31., 00:00
A tavaly októberben elkezdett tárgyalások megszakításához az vezetett, hogy az indiai fél elutasított bizonyos tárgyalási pontokat, amelyeket az AVAS a szerződéstervezetben meghatározott. A Mahindra&Mahindra vállalat részéről tárgyalók főként a kormánytámogatás folyósítására vonatkozó kitételt kifogásolták, mivel szerintük a szakhatóság nem garantálhatja, hogy a támogatás odaítélését a versenytanács és az Európai Bizottság egyaránt jóváhagyja. A zökkenőmentes privatizációt több politikus, valamint a szakszervezeti vezető „riadalomkeltő” nyilatkozata is gátolta. Ezek a nyilatkozatok a közlemény szerint elbizonytalanították az indiai befektetőket a tárgyalások sikerét illetően. A közüzemek fenyegetései is szerepet játszottak abban, hogy a tárgyalások elakadtak: a gáz, a víz és a villamos áram szolgáltatásának beszüntetése a termelés leállásához vezetett volna, a potenciális befektető pedig kategorikusan kijelentette: nem hajlandó átvenni egy termelésképtelen gyárat. A privatizációs szakhatóság június 10-én újra tárgyalóasztalhoz ül az indiai befektetőkkel, ekkorra várják Bukarestbe Arun Nandát, a Mahindra&Mahindra Ltd. vezetőségi tagját. A tárgyalófelek egyezségre akarnak jutni egy olyan privatizációs terv kidolgozásában, amelyben az illetékes hatóságok nem találnak kivetnivalót. A traktorgyár tevékenységének átszervezése közben tovább folytatódik. Rãzvan Orãºanu, a privatizációs szakhatóság elnöke elmondta: nem a traktorgyár felszámolása az intézkedések célja, az átszervezéssel a magánosítás mielőbbi megvalósítását szeretnék elérni. Gheorghe Apostu szakszervezeti vezető a Krónikának elmondta, törvénymódosításokat kell végrehajtani ahhoz, hogy bérbe adhassák, illetve eladhassák a gyár ki nem használt csarnokait, az érvényben levő előírások ugyanis ezt nem teszik lehetővé. A bevételeket a közüzemeknél felgyülemlett adósságok törlesztésére és a gyár felszerelésének a felújítására fordítanák. Az AVAS vezetősége szerint az átszervezés az adósságok csökkentéséhez vezet, így a befektetők várhatóan nagyobb érdeklődést tanúsítanak majd a gyár privatizálása iránt. Apostu szerint azonban az átszervezés további személyzetcsökkentést feltételez. Mint mondta, a februári és áprilisi átszervezés során kilencszáz alkalmazottat bocsátottak el. Bevallása szerint részben ő is hibáztatható, mivel túl könnyelműen egyezett bele a nagyméretű létszámcsökkentésbe. Éppen ezért az elkövetkezőkben legtöbb kétszáz alkalmazott elbocsátására bólint rá, elsősorban az idősebb munkások nyugdíjazását szorgalmazza.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A továbbtanulás és karrierépítés útján elindulva sokakban felmerül a dilemma: egyetemre menni, vagy szerezni egy szakképesítést és belevágni a munka világába? A döntés nem könnyű, és számos tényezőt figyelembe kell venni.
szóljon hozzá!