2009. április 17., 09:542009. április 17., 09:54
A Vekla-termékeket a közelmúltban Erdélyben is bemutatták, egy Aradon megrendezett építőipari vásáron. Veres Klára, a Habiten feltalálója örülne, ha Erdélyben is lenne olyan vállalkozás, amely a Vekla-termékek gyártásával, illetve a Vekla- technológia alkalmazásával foglalkozna. Nagy sikert aratott az év elején, Müchenben megrendezett Bau 2009 építőipari világvásáron a Vekla nevű magyar technológia. Az ágazat egyik legjelentősebb seregszemléjének számító, kétévente megrendezésre kerülő vásáron részt vevő szakemberek véleménye szerint a Veres Klára által kifejlesztett építési rendszer forradalmasíthatja az építőipart. A 2007-ben szabadalmaztatott találmány 15 éves kutatómunka eredménye.
A Habiten bekerült a 100 csoda című, január 5-én kezdődött, egész éves programsorozatba, mely a Radio Q 99.5 műsorán és a www.100csoda.hu internetes portálon fut. A program célja bemutatni a mai Magyarország legsikeresebb találmányait, innovációit. Ezekkel a későbbiekben egy televíziós műsor és egy kiállítás keretében is megismerkedhet a közvélemény. A programsorozatot gála zárja majd az év végén, melyen át fogják adni a legjelentősebb találmánynak járó 100 csoda díjat. A találmányokat a portál látogatóinak szavazatai alapján rangsorolják. A szavazás jelenlegi állása szerint a Habiten áll az élen. |
A Habiten egy hulladékokból (fa, fém, műanyag, textil, gumi, üveg, üreges növényi szárak, csonthéjas gyümölcsök magvai, építési törmelék) készült alapanyagokból előállított keverék. A technológia az előzőekben ismertetett Habiten nevű alapanyag-keverékre épül, mely gyökeresen különbözik minden más, jelenleg ismert építőanyagtól, mind összetételében, szerkezetében, mind pedig abban, hogy jelen esetben a kötőanyag nem cement, hanem egy speciális, KLA555 nevű oldat. A Habiten anyagból nyert Vekla-termékek fizikai és hőtechnikai tulajdonságai függnek az alkalmazott alapanyagok fajtájától, valamint ezek arányától.
Habiten anyagból a legkülönfélébb építőelemek gyárthatók: falazóelemek, gipszkartont kiváltó táblás elemek (amelyek már hang- és hőszigetelő képességgel rendelkeznek), panel, hőszigetelésre használható előre gyártott összetevők, födém-, tetőszerkezetek, fedőelemek, fal- és padlóburkolat, hangszigetelő fal, kerítés, veszélyes anyagok tárolására csomagolóanyagok stb.
„A világ különböző pontjain készültek referenciaépületek: Ausztriában, Németországban, Új-Zélandon és nem utolsósorban Magyarországon. Szentendrén egy négylakásos mélygarázsos lakóépület készült, Lovas településen pedig egy hétvégi ház. A szentendrei építményen a nyílászárókat és a burkolatot is beleértve, minden Habiten anyagból készült, még a homlokzat díszítőelemei is. Az épületet a Delta tudományos műsor mutatta be. Az anyag kiváló hőtároló és hőcsillapító képességgel rendelkezik, ellenáll az UV-sugárzásnak, hidrofób, erózióálló, nem kell levakolni, külön szigetelni, és mivel igény szerint színezhető, festeni sem” – nyilatkozta a Krónikának Veres Klára, a feltaláló.
A Habiten kiemelkedő hőszigetelési tulajdonságainak köszönhetően a Vekla-technológiával készült épületek üzemeltetési költségei 30 százalékkal alacsonyabbak, mint a hagyományos épületekéi, s az építési költségek szintén 30 százalékkal kisebbek, ezáltal a beruházás gyorsabban megtérül. „Az európai szabványokban megadott hővezetési tulajdonságokat eléri, sőt annál valamivel kedvezőbbnek is mutatkoznak. Két alapvető épületfizikai jellemzőjének, nevezetesen a hővezetési tényezőnek, illetve a sűrűségnek tág határok közötti változtathatósága lehetőséget teremt az anyag széles körű építőipari alkalmazására” – véleményezte az anyagot dr. Várfalvi János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hőfizikai laboratóriumának vezetője.
Az alacsonyabb költségeken túl, a Vekla gyártási technológiája gyors, mivel az alapanyag kötési ideje kilenc szer rövidebb, mint a betoné. A Habiten anyag kis fajsúlyának (400 kg/köbméter) köszönhetően a Vekla-termékek könnyen mozgathatók, építő- és szigetelőanyagok egyben.
A müncheni vásár eredményeként a Vekla-termék iránt nagy az érdeklődés, jelentkeztek a technológiát alkalmazni kívánó potenciális partnerek Kínából, Vietnamból, az arab országokból, Brazíliából, Svájcból, Németországból, Horvátországból, Szlovákiából, Csehországból, Lengyelországból és Kanadából.
Jelenleg egyetlen Vekla-termékeket gyártó üzem működik Magyarországon, melynek éves kapacitása 4000 köbméter, míg a Vekla-technológiához szükséges gépeket Szerencsen gyártják. „Két évre előre van megrendelésünk” – mondta Veres Klára, hozzátéve, hogy folyamatban van egy 60 ezer köbméteres kapacitású üzem építése, a Komárom-Esztergom megyei Tát községben. A feltaláló nem kívánja a szabadalmat értékesíteni és óriáscéggé sem akarja fejleszteni vállalkozását.
Elképzelése szerint a technológiát a franchise-hoz hasonló rendszerben vásárolhatnák meg az azt alkalmazni szándékozó cégek. Ezek, anyagi lehetőségeik függvényében évi 8, 16, 32 vagy 64 ezer köbméter/év kapacitású Vekla-gyárakat építhetnek majd fel. A minimális kapacitáshoz mintegy 150 millió, a maximálishoz pedig körülbelül 1 milliárd (3,8 millió euró) forintnyi tőke szükségeltetik. A tárgyalások jelenlegi állása szerint az első határon túli üzemek Lengyelországban és Szlovákiában indulhatnak be.
A közelmúltban az erdélyi szakemberek is megismerkedhettek a Vekla- technológiával, az aradi Confort Construct építőanyag, építőipari technológia és belsőépítészeti vásáron. „Nagyon sok volt az érdeklődő, de nagyon komoly nemigen akadt” – árulta el a Krónika érdeklődésére Veres Klára, aki nagyon szeretné, ha a technológia Erdélyben is elterjedne. Idén a Vekla-technológiát még egyszer be fogják mutatni idehaza, egy bukaresti szakvásár keretében. Az érdeklődők további információkat találhatnak a Habitenről és a Vekla-technológiáról a www.vekla.hu honlapon.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.