Fotó: Agerpres
„Számos, a fogyasztóktól érkezett, az ingatlanügynökségeknek az ügyfelek kárára elkövetett szabálytalanságokra vonatkozó bejelentés alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy ezeket a problémákat csak együttesen, törvényi úton lehet rendezni. Törvénymódosítást kezdeményeztünk a fogyasztók érdekében” – nyilatkozta Dan Vlaicu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke.
Teljes körű tájékoztatás
A tervezet értelmében, a szerződés megkötése előtt az ingatlanügynökségek kötelesek teljes körű és pontos tájékoztatást nyújtani ügyfelüknek a következőket illetően: milyen áron lehet értékesíteni a tranzakció tárgyának kategóriájába tartozó ingatlanokat; mit irányoz elő a városrendezési terv azon városrészt illetően, melyen az ingatlan található; milyen hátrányai vannak az illető ingatlannak (zaj- vagy légszennyezés, talajnedvesség, árvíz- vagy földcsuszamlásveszély, kellemetlen szomszédok stb.); az ügynökség által alkalmazott illeték mértéke; az ingatlan tulajdonjogi állapota, a tulajdonosok arra vonatkozó nyilatkozata, hogy terheli-e jelzálog, illetve per tárgyát képezi-e; a vásárlót terhelő költségek hozzávetőleges összege.
Csak a jutalékot
A törvénymódosítás egy nagyon fontos kitétele a vásárlóra kiróható büntetésekre vonatkozik. Jelenleg sok ingatlanügynökség olyan kitételeket foglal bele a szerződésekbe, melyek értelmében az ügyfél nagy összegű büntetés megfizetésére kötelezhető abban az esetben, ha meggondolja magát, és eláll a tranzakciótól. Az ANPC által javasolt szabálymódosítás értelmében a vevőnek csupán azt a jutalékot kell kifizetnie az ügynökségnek, melyre az jogosult lett volna a tranzakció megvalósulása esetén. Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság meg akarja tiltani annak lehetőségét is, hogy az ügynökségek olyan szerződéseket irathassanak alá ügyfeleikkel, melyek korlátozzák annak lehetőségét, hogy az ő megkerülésükkel értékesítsék ingatlanjukat.
A törvénytervezet értelmében, a szabályokat megsértő ingatlanügynökségekre 3000 és 30 000 lej közötti bírságot lehet majd kiszabni.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.