Természetközeli otthon: lakóház a fa tetején

Nyugat-Európában immár sorozatban is gyártanak fára épített lakóházakat, melyeknek lakóit nap mint nap körülöleli a természet.

Pengő Zoltán

2009. december 18., 08:322009. december 18., 08:32

Erdélyben még teljesen ismeretlen, Nyugaton azonban egyre inkább terjed azon építési mód, melynek végtermékét lombháznak nevezi a magyar szakirodalom (angolul tree house).

Meghatározásuk szerint ezek élő fára épített faházak, melyek rendeltetése a lehető legszélesebb határok között változhat. Lehetnek egyszerű fedett kilátók vagy összkomfortos családi házak, hétvégi házként szolgáló építmények egy panorámás területen, de léteznek lombház jellegű gyermeküdülők, szállodai apartmanok és hotelek is.

A lombházak hívei szerint ezek a fajta ingatlanok elsősorban nem a komfortról, hanem a természetközeliségről szólnak. A lombház lakóit a szó szoros értelmében körülöleli a természet, szinte testközelbe kerülnek az erdő állatai, olyan módon lehet megfigyelni a természetet, amire másként nincs lehetőség. A szakemberek véleménye szerint a lombházak kialakítására legalkalmasabb fafajták a tölgy, a hárs, a bükk, a gesztenye, egyes fenyőfajták és a cédrus.

Ezen építési módot a pápuáktól lesték el a nyugati építészek. Pápua Új Guinea őslakói azért építették házaikat a magasba, mivel így tudtak a legkönnyebben védekezni az ellenséges törzsek támadásaival szemben. A sziget délnyugati részén a bennszülöttek jelentős része napjainkban is lombházakban él. Némelyik ház 40 méteres magasságban található, ami egy toronyház 13. emeletének felel meg.

14 ezertől 180 ezer euróig

A Baumraum egyike azon ritka vállalkozásoknak, melyek lombházak sorozatgyártására szakosodtak. A németországi cég által gyártott ingatlanok mérete, külalakja és felszereltsége a kiszemelt fa adottságai, valamint a megrendelő igényeinek függvényében változik. Az árak szintén széles skálán, 14 ezer és 180 ezer euró között ingadoznak. A házak tartószerkezete és falai kizárólag környezetbarát anyagokból, főleg európai vörösfenyőből, oregoni fenyőből vagy tölgyből készülnek, de ha a megrendelő igényli, dolgoznak trópusi fafajtákból is.

Az építmények megfelelő szilárdságát és stabilitását tartóoszlopok és felfüggesztő láncok biztosítják, melyeknek köszönhetően csökken, illetve egyenletesebben oszlik el a fára ható terhelés. Egy átlagos méretű és komplexitású lombház felépítése háromtól öt hétig terjedő időt vesz igénybe. Két tökéletesen egyforma lombház nincs, ugyanis ezek kialakításakor kötelező módon tekintettel vannak a fa adottságaira, mely nem sérülhet a munkálatok során, valamint az épület használatából adódóan.

Látomás ihlette gigász

A világ jelenlegi legnagyobb lombháza az amerikai egyesült államokbeli Crossville-ben áll. A 11 szintes, majd 30 méter magas ingatlan hét tölgyfára épült. A tulajdonos, Horace Burgess, egy 1993-as látomás hatására kezdett hozzá a ház építéséhez. A terv megvalósításáért cserébe Isten állítólag halhatatlanságot ígért neki. A gigászi épületben bárki megszállhat, ugyanis a tulajdonos álláspontja szerint „Isten háza mindenki előtt nyitva áll”.

Figyelemre méltó a nagy-britanniai Alnwick Gardenben 2005-ben megnyitott lombházegyüttes is. Az épületcsoportot, mely egy magánparkban található szabadidőközpont része, egy kétszintes, 120 férőhelyes éttermet, egy üzletet, két előadótermet és két magánebédlőt foglal magába. Mindezt 16 darab, élő hársfa köré építették. A méretes létesítményt nagy fenyőgerendákkal támasztották alá. Az épületeket, melyekbe kerekes székkel is be lehet jutni, fa átjárók és függőhidak kötik össze.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók