Fotó: A szerző felvétele
2009. október 30., 12:212009. október 30., 12:21
Ötvenezer lakás hőszigetelését ígérte idénre Vasile Blaga regionális fejlesztési és lakásügyi miniszter márciusban, ám a valóság messze elmarad a politikus kijelentésétől: az év kezdete óta országos szinten mindössze 19 tömbház hőszigetelése fejeződött be.
„A program 2005-ös kezdete óta 108 tömbház hőszigetelésére került sor, ezek közül 19-et idén adtak át. Idén 360 millió lejt fordíthatunk hőszigetelésre, 1070 tömbház került be a programba” – nyilatkozta Gheorghe Popescu, a Regionális Fejlesztési és Lakásügyi Minisztérium munkatársa. Elmondása szerint az év végéig további tömbházak hőszigetelése fejeződik majd be.
Romániának óriási erőfeszítéseket kell tennie, hogy eleget tegyen az Európai Unió azon döntésének, melynek értelmében 2020-ig 20 százalékkal kell mérsékelni az energiafogyasztást.
„A tömbházszigetelés ütemét évi 5 százalékra kell emelni, ami 270-szerese a jelenlegi felújítási ritmusnak” – hangsúlyozta Adriana Iftimie, az építkezési vállalkozások szakmai tömörülésének vezetője. Jelenleg évente a tömbházak 0,018 százalékát hőszigetelik idehaza. Iftimie elmondása szerint Románia az EU-s tagállamok sereghajtói közé tartozik a lakóépületek hőszigetelése tekintetében. Németországban a felújítási arány évi 2 százalék, vagyis több mint tízszerese a hazainak.
Egyes, az Országos Hőszigetelési Program keretében felújított fővárosi ingatlanok esetében a munkálatokra fordított összeg többszöröse volt az országos átlagnak. „Egyes kerületekben a felújítás lakásonkénti átlagos költsége elérte a 15 ezer eurót, a csúcsot pedig a lakásonkénti 18 ezer euró jelenti. Ez annak tudható be, hogy a tulajdonosoknak semmit sem kellett fizetniük, a versenytárgyalásokat pedig a polgármesteri hivatalok szervezték. Szerintem ez hiba volt” – nyilatkozta Mihai Mereuţă, a tulajdonosi társulásokat tömörítő Habitat Liga elnöke. Normális esetben a költségek 50 százalékát a kormány, 30 százalékát az önkormányzat, 20 százalékát pedig a lakástulajdonosok fedezik. Kétszobás lakások esetén a tulajdonos hozzájárulása 2100–2700 lej, háromszobások esetén pedig 2800–3900 lej között változik. |
A szakember véleménye szerint a romániai hőszigetelési programnak nagy hiányossága, hogy abból ki vannak zárva a magánházak és a hőközpontok, annak ellenére, hogy ezek hővesztesége is számottevő. Adriana Iftimie úgy véli, idehaza túl kevés pénz jut egy lakás hőszigetelésére, ami nagyban kihat a munkálatok minőségére. Romániában az országos hőszigetelési program keretében 3000-4000 eurót szánnak egy lakásra, míg például Lettországban 6400, Csehországban 6500 euró, Németországban pedig 8500 euró esik egy lakásra.
A hazai tömbházak hőszigetelésére anyagi megfontolásból általában polisztirollapokat használnak, mely technológia Nyugat-Európában egyre inkább kimegy a divatból. A kontinens boldogabb felén napjainkban főleg poliuretánhabbal szigetelnek, mely anyagnak jobbak a hőszigetelési tulajdonságai, gyorsabb munkavégzést tesz lehetővé, valamint tartósabb, mint a polisztirol.
A polisztirol lapok időtállóságát illetően egyébként megoszlik a szakemberek véleménye. A gyártók 10 éves garanciát vállalnak a polisztirollapokra, ám egyes szakemberek szerint az anyag sokkal hosszabb életű. „A polisztirén élettartama gyakorlatilag korlátlan” – jelentette ki egy internetes portálnak Sípos László építkezési felügyelő. Guttman Szabolcs építész nem osztja ezt a véleményt.
„Mivel a polisztirol egyfajta műanyag, minőségét mindössze 10-30 évig őrzi meg. A műanyagok esetében általában húsz év a szavatossági idő, így a polisztirollal való szigetelést ideiglenes – tíz-húsz évre vonatkozó – megoldásnak tartom. Ugyanez a helyzet a hőszigetelt műanyag nyílászárókkal is, amelyeket szintén legtöbb húsz évig garantáltak, szemben a fából készült nyílászárókkal, ablakokkal, amelyek időtlen időkig eltartanak” – nyilatkozta korábban a szakember. Egy helyi napilap megkeresésére Müller Csaba építész szintén kritikusan nyilatkozott a polisztirollal kapcsolatban.
„Nem vagyok a polisztirollal való szigetelés feltétlen híve. (…) Szigeteléskor jobbnak tartom a kálcium-szilikát alapú, s cellulózszállal erősített szigetelőlemez használatát, amely a beltérben elpárologtatja a nedvességet. Ezt könnyen fel lehet tenni, de nem szabad ráfesteni a most divatos és igen elterjedt vízálló festéket, és nem szabad műanyag tapétát ráragasztani” – mondta Müller Csaba.
A lakások hőszigetelésére használt polisztirollal szembeni kifogások egyike, hogy az gyúlékony anyag. Augusztusban Miskolcon tűz ütött ki egy nem sokkal korábban felújított tömbházban. A tűzoltósági vizsgálat megállapította, hogy a három halálos áldozatot követelő tűzvész kialakulásához a szigetelőanyag is hozzájárult. A vizsgálat szerint a 7 milliméteres polisztirollapokat nem megfelelő módon helyezték fel a tömbház külső falára, aminek következtében akár egy öngyújtóval lángra lehetett lobbantani őket.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.