Szkeptikusok a szakemberek a 2011-es Első otthon program tekintetében

Hiába fogja a kormány 100 ezer euróra felemelni az Első otthon program keretében igényelhető hitel felső határát a jelenlegi 60 ezer helyett, ha a vásárlók elsöprő többségét a 40 ezer euró körüli áron kínált lakások érdeklik.

Pengő Zoltán

2010. december 03., 10:282010. december 03., 10:28

Valószínűleg több lényeges változás lesz a 2011-es Első otthon programban annak idei változatához képest. A kormány által nyilvánosságra hozott információk szerint a lakásvásárlásra igénybe vehető kedvezményes kamatú kölcsönök értékhatára 100 ezer euró lesz a jelenlegi 60 ezer helyett, ugyanakkor az állam nem 95, hanem csupán 50 százalékért vállal kezességet, s a garancia nem fog kiterjedni a hitel teljes futamidejére, hanem csak az első hét évre.

Egy-két százalék

A szakemberek jelentős része távolról sincs elragadtatva a tervezett változtatásoktól. Dan Ioan Popp (képünkön), az öt városban érdekelt Impact ingatlanfejlesztő cégcsoport elnöke szerint az értékhatár megemelését szinte egyáltalán nem fogja megérezni a piac. Ennek a magyarázata az, hogy az Első otthon program keretében vásárolt lakások túlnyomó többségének az ára 40 ezer euró körül van. A 100 ezer eurós lakások iránti igény a teljes keresletnek mindössze 1-2 százalékát teszi ki, ami néhány ezer lakást jelent.

Figyelembe kell venni azonban azt is, hogy jelenleg csak minden ötödik vásárló vesz fel bankhitelt. „A kész és eladásra váró lakások száma országos szinten 17-18 ezer körül van, mi pedig összesen vagy 1400 lakásról beszélünk. Tekintetbe véve, hogy az eladott lakásoknak csak 5 százaléka újonnan épített, kiderül, hogy a valós szám valahol 70 és 195 között van” – fejtette ki Dan Ioan Popp, aki szerint ennyivel több lakásnak az eladása a teljes piacot tekintve nem érzékelhető. Az Impact elnöke nincs egyedül a véleményével.

„Nem alapozunk az Első otthonra, mivel tavaly és idén sem volt tetten érhető hatása. Már a válság kezdetén megmondtam, hogy megfelelő hitelezés nélkül az ingatlanszektor nem lendülhet fel” – nyilatkozta Laurenţiu Plosceanu, az Építési Vállalkozók Romániai Egyesületének elnöke.

Nincsenek illúzióik

Asher Lax, az Adama ingatlanfejlesztő értékesítési igazgatója azt kifogásolja, hogy az állam a hitel összegének csak a feléért vállalna garanciát. „Ezzel semmit nem érünk el. Egyedül az gyakorolna jótékony hatást a piacra, ha az 5 százalékos áfát kiterjesztenék a 120 ezer eurós értékhatárig. Minden egyéb csak kozmetika, az pedig, hogy a rúzs zöld avagy kék, teljesen lényegtelen” – jelentette ki az üzletember. Răzvan Munteanu, az Imopedia nevű szakportál igazgatója szerint az ingatlanpiaci szereplők nem táplálnak illúziókat. „Két éve van már leszállóágon az ingatlanpiac. A megmaradt fejlesztők tudják, hogy mi iránt van kereslet, s hogy nem érdemes alaptalan illúziókat táplálniuk. A jövő évi Első otthon legfeljebb egy marketingkampányra lesz jó” – nyilatkozta a szakember.
Mostanáig az állam hozzávetőleg 31 ezer ingatlanhitelre vállalt kezességet, melyek összértéke meghaladja az 1,27 milliárd eurót. Tavaly 18 500 igénylő kapott kedvezményes kamatú hitelt, idén pedig 12 600 kölcsönt folyósítottak. A legtöbb hitelt Bukarestben, Kolozs és Temes megyében igényelték.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók