Szigetelő újságpapírból

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Elképzelhető, hogy egy szép napon lakása hőszigeteléséhez a Krónikának azon példánya is hozzá fog járulni, amelyet éppen a kezében tart. A Thermofloc nevű cellulózalapú hőszigetelő anyagot, amely újrahasznosított újságpapírból készül, egy éve Erdélyben is forgalmazzák.

Pengő Zoltán

Pengő Zoltán

2008. október 10., 00:002008. október 10., 00:00

A papír jó hőszigetelő tulajdonságait már nagyapáink is ismerték, ezért alkalomadtán kapcaként a csizmába gyűrt újságpapírral védekeztek a hideg és a nedvesség ellen. A papírőrleményt először 1919-ben, Kanadában használták épületek hőszigetelésére. A befúvásos technológiát, amelyet mai napig alkalmaznak, az Amerikai Egyesült Államokban fejlesztették ki 1928-ban.

Papírőrlemény és bórsó

A Thermoflocot egy osztrák cég gyártja újságpapírból. A papírt megtisztítják a szennyeződésektől, egy örlőmalomban felaprítják. A vattaszerű cellulózrostokat ezt követően bóralapú sóval keverik, aminek köszönhetően tűzállóvá válik, és rágcsálók, valamint rovarok számára fogyaszthatatlanná. Az így nyert őrleményt egy speciális készülékkel fúvatják be szendvicsszerkezetű falakba, padlókba és tetőkbe. A terméket leginkább tetők esetén használják, teljes szarufamagasságot kitöltő szigetelésként. Ily módon jelentősen javul a lakás hőháztartása, ugyanis a hőveszteség 45 százaléka a nem megfelelő tetőszigetelésnek tudható be (a falak és a padló az elszivárgott hő 10-10 százalékáért felelős, 35 százalék pedig a nyílászárókon keresztül távozik). Tetők esetében a Thermofloc réteg ajánlott vastagsága 30–60 mm. Nagyon előnyös utólagos hőszigetelés esetén, mivel a tető megbontása nélkül beépíthető.

Főleg faházakban használják

A környezetbarát és épületbiológiailag teljesen veszélytelen termék Romániában 2007 óta hozzáférhető, kizárólagos importőre a nagyváradi Zeller Kft. A Thermoflocnak egy sor előnyös tulajdonsága van, mondta Florin Vidican, a Zeller ügyvezetője. Organikus szigetelőanyagról van szó, amely képes a nedvességet felvenni, és újra leadni, ezért kiválóan illeszkedik lélegző tető- és falszerkezetekhez. A Thermofloc befújásával hézagmentes, méretre szabott szigetelőréteg keletkezik. A beépítése sokkal kevesebb időt vesz igénybe, mint a hagyományos, ásványi szálas hőszigetelés, és ezektől eltérően teljesen hulladékmentes. „Árban ugyanott van, mint a polisztirén és az ásványi vatta, azonban a hőszigetelési mutatói sokkal jobbak. Emellett a Thermofloc hangszigetelőként is kitűnő, e téren csupán a bazaltvatta közelíti meg” – nyilatkozta Florin Vidican. A terméket kizárólag engedéllyel rendelkező cégek építhetik be, ami biztosítja a technológia betartását és a szigetelés hosszú élettartamát.

Erdélyben leginkább faszerkezetű házak építésénél használják a Thermoflocot, mondta a Zeller Kft. ügyvezetője. A hazai felhasználóknak az új technológiáktól való idegenkedése érezhető a Thermofloc esetén is, ismerte el Florin Vidican, aki bízik benne, hogy a terméket egyre szélesebb körben fogják alkalmazni tájainkon is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók