Soha véget nem érő építkezés

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Tizenöt éven keresztül pereskedett előre kifizetett lakásaiért 54 nagyváradi lakos. Bár a bíróság 2006-ban az alperesek javára döntött, ezek még mindig nem tudták telekkönyveztetni az ingatlanokat.

Pengő Zoltán

2009. március 13., 10:162009. március 13., 10:16

Huszonhárom év sem volt elég arra, hogy teljesen elkészüljön a leghosszabb ideje épülő nagyváradi tömbház. A Körös (Tudor Vladimirescu) utca 1. szám alatti telekre tervezett 11 emeletes épületre 1986-ban kötötték meg a szerződéseket a jövendőbeli lakók, s a munkálatok még azon évben el is kezdődtek.

A tulajdonosoknak a teljes vételárat, mely egy háromszobás lakás esetében 220 000 lejt tett ki, előre be kellett fizetniük a közművek keretében működő lakáselosztó iroda kasszájába. Az épületnek 1998-ban kellett volna elkészülnie, ám az átadási határidőt először 1989-re, majd 1990-re halasztották.

A rendszerváltás utáni első évben aztán a tulajdonosokat átiratban értesítette a kivitelező TCI, mely a privatizációt követően Precon Rt. néven folytatta működését, hogy további készpénzbefizetésekhez köti a munkálatok folytatását. A cég vezetői ezen igényt az építőanyagok árának emelkedésével magyarázták. Mivel egyetlen tulajdonos sem fizetett, a cég leállította a munkálatokat.

Napi 20 millió lej büntetés

A magukat becsapottnak érző tulajdonosok 1991-ben szervezkedni kezdtek, létrehozták A Tudor Vladimirescu 1 Szám Alatti Tömbház Építési Munkálatait Követő és Felügyelő Egyesületet. A kacifántos nevű szervezet 1991-ben pert indított a többszöri névváltoztatáson átment, jelenleg CAO (Compania de Apă Oradea) névre hallgató közművek ellen.

A felperesek azt kérték a bíróságtól, kötelezze az önálló ügyvitelű vállalatot, hogy mivel a tulajdonosoktól megkapta a lakások teljes ellenértékét, saját költségén fejezze be azokat. A per 15 éven át folyt, végül 2006 tavaszán a Legfelsőbb Itélő- és Semmítőszék az egyesület számára kedvező döntést hozott.

A jogerős ítélet a nagyváradi közműveket a tömbház befejezésére és a lakásoknak kulcsrakész állapotban való átadására kötelezte, a határozat kihirdetésétől számított 100 napon belül. Annak ellenére, hogy a bíróság napi 20 millió régi lej késedelmi kamatot állapított meg, a CAO csak 2008-ban írt ki versenytárgyalást a munkálatok elvégzésére. Őszig levakolták az épület külső falait és a lépcsőházat, felújították a tetőn található kupolát, befejezték a pirosban álló lakásokat.

Nem veszik át a lakásokat

A tulajdonosok ennek ellenére továbbra is elégedetlenek, megtagadták a lakások átvételi jegyzőkönyvének az aláírását. „A szerződés értelmében minden egyes lakáshoz egy pincerekesz is tartozik. Ezeket azonban nem bocsátották rendelkezésünkre, ami nem is csoda, hiszen a pincébe életveszélyes lemenni, a csövek tönkrementek, folyik belőlük a víz, a falakból elektromos huzalok lógnak ki. A vezetékek megrongálódása nem a mi hibánk, amiatt következett be, hogy az épület hosszú ideig félkészen, lakatlanul állt. Addig nem vesszük át a lakásokat, amíg a fűtési rendszer, a víz- és a csatornahálózat tökéletes állapotban nem lesz” – nyilatkozta C. R., az 54 lakás egyik tulajdonosa.

A tömbházba egyébként nyolc évvel ezelőtt költöztek be az első lakók, azt követően, hogy saját költségükön befejezték a lakásokat, melyekben vakolatlan falak fogadták őket, ajtó, ablak, padló sem volt. C. M. volt az első, aki pert indított a közművek ellen a lakás befejezésére költött pénz visszaszerzésére, és meg is nyerte azt. Jelenleg további 25 per van folyamatban.

Bár 2001 óta a Körös utcai tömbházban lakik, C. M. mostanáig egy lej ingatlanadót sem fizetett, ugyanis hivatalosan nem tulajdonosa a lakásnak, melyben él, mivel az építtetőtől azt nem vette át. M. C. azonban nem örül ennek a megtakarításnak, elmondása szerint egy sor hátránya van annak, hogy a lakást nem tudta telekkönyvezni saját nevére: cégének fejlesztéséhez bankkölcsönre lett volna szüksége, ám ingatlanfedezet híján nem kapott, és az áramot is csak nehezen, egy megértő hivatalnok segítségével tudta bevezettetni a lakásba.

Tájékozatlan a vezérigazgató

Ovidiu Gavra, a közművek vezérigazgatója kedden azt nyilatkozta a Krónika megkeresésére, fogalma sincs az ügyről, ugyanis csak nemrég nevezték ki az önálló ügyvitelű vállalat élére. A vezérigazgató megígérte, konzultálni fog a jogi osztály munkatársaival, hogy érdemi válasszal tudjon szolgálni.

Kedden és szerdán a vezérigazgató nem volt elérhető, csütörtökön reggel pedig, titkárnőjén keresztül azt üzente, hogy a nap folyamán ő fog telefonon jelentkezni. Lapzártáig ez nem történt meg.

A Körös utcai tömbház lakói eltökéltek, hogy tovább folytassák a harcot. „Szakértőkkel felméretjük a pince és a tömbházban levő csőrendszerek állapotát, majd ismét bepereljük a CAO-t” – jelentette ki C. R.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók