2009. szeptember 18., 09:312009. szeptember 18., 09:31
Az, hogy román állampolgárok, s ezen belül a román nemzetiségűek egyre nagyobb számban települnek át a határ menti magyar falvakba, mezővárosokba, immár megszokott jelenség, aminek oka a hazainál jóval alacsonyabb ingatlanárakban keresendő. Ezentúl a határon túli ingatlanvásárlás lehetősége nyitva áll azon hazánk fiai előtt is, akik nem rendelkeznek elegendő készpénzzel. Egyes magyarországi bankok immár romániai munkahellyel rendelkező román állampolgároknak is nyújtanak hitelt ingatlanvásárlás céljára. A Credithill Kft. azon kevés hazai cég egyike, mely ilyen hitelügyletek lebonyolítását vállalja. A vállalkozást 2007-ben jegyezte be Nagyváradon az egyik legnagyobb, tízéves piaci tapasztalattal rendelkező magyarországi brókercég. A vállalkozásnak a nagyváradin kívül még két irodája van, Temesváron és Nagykárolyban.
Magyarországi bankok személyi kölcsönt nem, kizárólag jelzálog alapú hitelt nyújtanak ingatlanvásárlás céljára az idehaza dolgozó román állampolgároknak, mondta Kiss András, a Credithill területi igazgatója. A hitelközvetítő cégnek jelenleg öt magyarországi partnere van: az OTP, a Raiffeisen, az Unicredit, az Axa és a FHB. Az igénylő havi nettó jövedelme nem lehet kisebb, mint a magyarországi minimálbér, 70 ezer forint, vagyis mintegy 1100 lej. Ezen jövedelem egy folyószámlára kell hogy érkezzen, mivel az igénylőnek az utolsó hathavi számlakivonattal kell igazoljnia a jövedelmét.
Kiss András elmondása szerint ez gyakran okoz gondot, ugyanis még mindig rengeteg az olyan kis cég, ahol készpénzben fizetnek. Éppen ezért, kivételes esetekben a bankok elfogadják azt is, ha valaki havonta letesz egy összeget egy folyószámlára, hogy abból fizesse a számláit. Betétszámlát ellenben semmiképp sem fogadnak el a magyarországi pénzintézetek jövedelemigazolásként, hangsúlyozta a területi igazgató.
A kölcsön folyósításának másik alapvető feltétele, hogy a megvásárlandó ingatlan értékbecslés által megállapított értéke legkevesebb 3,5 millió forint legyen, azaz hozzávetőleg 12 500 euró. Vályogházra nem adnak hitelt, és olyan ingatlanra sem, mely jelentős roma közösség által lakott településen található. Ez utóbbi szabály annak tudható be, hogy ha az adós nem fizet, és árverésre kerül sor, a romák lakta településeken található ingatlanokat nagyon nehéz értékesíteni.
A magyarországi bankok többsége 30-40 százalékos előleget kér (bár vannak 5-10 százalékos ajánlatok is), ami látszólag több mint azon önrész, amivel rendelkeznie kell a vásárlónak, ha romániai pénzintézetnél kopogtat. Kiss András azonban felhívja a figyelmet, hogy „Magyarországon ez nem sok, mivel ott lényegesebben olcsóbbak a lakások, mint Romániában”. Az igénylések átfutási ideje bankonként változik, átlagosan 4–6 hetet kell várakozniuk az ügyfeleknek. A hosszadalmas ügyintézést részben az magyarázza, hogy az iratokat le kell fordítani magyar nyelvre. Romániai lakásvásárlásra magyar bankok egyelőre nem hiteleznek, mivel ilyen esetben roppant körülményes volna a jelzálog értékesítése a nem fizető adósokkal szemben.
A Credithill nagyváradi irodáját hetente 3-4 olyan ügyfél keresi fel, aki magyarországi banktól szeretne felvenni kölcsönt lakásvásárlás céljára. Bár a cég a sajtóban is hirdeti magát, a kliensek jelentős része korábbi ügyfelektől értesül a határon túli hitelfelvétel lehetőségéről. Interjúalanyunk az érdeklődés további növekedésére számít.
„A magyarországi ingatlanpiacnak előnye, hogy olcsóbbak a lakások, a lakhatási feltételek pedig jobbak. A határ menti településeken, ahol a román állampolgárok többsége házat vásárol, sokkal jobb az infrastruktúra, mint nálunk, minden megvan a gáztól kezdve egészen az aszfaltozott utcákig. Meggyőződésem, hogy 2012-től, mikor is Románia csatlakozni fog a schengeni övezethez, még vonzóbb lesz a magyarországi ingatlanpiac” – nyilatkozta a területi igazgató.
Kiss András tudomása szerint újabban már nemcsak kész házakat vásárolnak a román állampolgárok a határ magyar oldalán, hanem telkeket is, melyekre aztán építkeznek. Ingatlanszakértők elmondása szerint Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék határ menti településein a hazai áraknál átlagosan 50 százalékkal olcsóbban lehet házat vásárolni. Egyes eldugott településeken még ennél is olcsóbban, pár ezer euróért elfogadható állapotú házhoz lehet jutni.
A Credithill nem csak anyaországi bankok felé közvetít hiteligényléseket. A cég partnerei között ott van a 22 legnagyobb romániai pénzintézet is, ezek több mint 200 terméke közül a munkatársak segítenek kiválasztani az ügyfél számára legmegfelelőbb hitelkonstrukciót. Az érdeklődők a vállalkozás internetes oldalán keresztül is képet alkothatnak a kínálatról a hitelszimulátor segítségével.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.