2010. január 22., 11:072010. január 22., 11:07
A vállalkozó elmondása szerint a passzívházas projekt már 2008-ban elindult, azonban a gazdasági válság hatására elhalasztották. Jelenleg azonban a befektetők úgy gondolják, hogy a krízis nem befolyásolta azokat, akik házat szerettek volna vásárolni, így a német-román-svájci cég újra belevágott a munkába.
Benkő Sándor szerint a passzívház a lehető legmegfelelőbb technológia Csíkszereda számára, mivel ezen a vidéken tart legtovább a tél. „Csíkban nyolc hónapig kell fűteni, ezért igen előnyös itt egy jól szigetelt ház” - magyarázta a vállalkozó. Az alacsony energiaigényű házaknak, kiemelkedő hőszigetelésüknek köszönhetően, nincs szükségük hagyományos fűtési rendszerre. A kívánt hőmérséklet eléréséhez szükséges viszonylag alacsony hőmennyiséget főleg a napsugárzásból, illetve az épületben tartózkodó személyek és műszaki berendezések által kisugárzott hőből fedezik. Amint azt Benkő elmagyarázta, a rendszer nem kötődik egy bizonyos épülettípushoz, lakóházak mellett alkalmazható középületekre, iskolákra, irodaházakra, felújított épületekre is.
„A házak alkotóelemeit speciális gyárakban állítják elő, a kész terméket ideszállítják, és itt mint egy puzzle-t, összerakják” - magyarázta Benkő Sándor.
Mivel a passzívházaknak kiszemelt terület közelében egy katonai alakulat található, felmerült a kérdés, hogy van-e közük a projekthez. „Hangsúlyoznám - mert úgy tűnik, mindenki rögtön erre gondolt -, hogy a házakat nem a katonaság számára építjük, semmi közük ehhez a tervhez” - fejtette ki Benkő. A vállalkozó azt is elmondta, egyelőre nem ismert a kivitelező kiléte, mint ahogy azt sem lehet tudni, hogy tömbházak, sorházak avagy magánházak épülnek majd a telekre.
A befektetők versenytárgyalást fognak kiírni a kivitelezésre, és Benkő Sándor reméli, hogy annak nyertese egy helyi vállalkozás lesz. Az ingatlanfejlesztő egy helyi műépítészt fog felkérni arra, hogy a készülő lakásokat a vidékre jellemző stílusban tervezze meg.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.