Napelemek potom pénzért

Kilencvenszázalékos támogatást nyújt, maximum 25 ezer lej értékben jövőre a kormány magánszemélyeknek a nap-, szél- vagy geotermikus energiát felhasználó melegvíz-termelő és/vagy fűtési rendszerek vásárlásához.

Pengő Zoltán

2008. november 07., 15:082008. november 07., 15:08

A Zöld Ház program keretében folyósítandó szubvenció keretösszege 520 millió lej. A támogatást igényelhetik cégek, önkormányzatok, iskolák és civil szervezetek is.
Korodi Attila környezetvédelmi miniszter közelmúltban tett bejelentése óta ugrásszerűen megnőtt azok száma, akik a napelemek felől érdeklődnek, nyilatkozta az Ambient áruházlánc egyik ügyfélszolgálati tanácsadója. A szakember elmondása szerint egyelőre nem kapták meg a január 5-én induló program alkalmazási módszertanát. Jelenleg azon környezetbarát energiatermelő-rendszereket forgalmazó cégek kiválogatása folyik, melyek részt vehetnek a programban. Ezek listája december 20. táján kerül majd fel a Környezetvédelmi Minisztérium (www.mmediu.ro) és a Környezetvédelmi Alap honlapjára. Egy meleg víz előállítására és fűtésre is alkalmas napelemes rendszer, melynek ára meghaladja a 7000 eurót, 40 százalékkal csökkentheti egy lakás fenntartási költségeit. Kilencven százalékban támogatja a Környezetvédelem és a Fenntartható Fejlődés Minisztériuma a hagyományos fűtési rendszereknek nap-, szél- vagy geotermikus energiát felhasználó rendszerekkel való helyettesítését, illetve ezekkel való kiegészítését az országos Zöld Ház program keretében. A szubvencióra magánszemélyek és jogi személyek egyaránt pályázhatnak.

„Az előnyök hosszú távon érezhetőek lesznek: a melegvíz-számla körülbelül 60 százalékkal, a fűtésszámla pedig mintegy 30 százalékkal lesz kisebb” – ígérte Korodi Attila miniszter egy, a közelmúltban tartott sajtótájékoztatón. A környezetvédelmi miniszter elmondása szerint a szubvenció keretösszege 520 millió lej, amiből 400 milliót, hozzávetőleg 110 millió eurót, magánszemélyek igényelhetnek. Magánszemélyek esetében a minisztérium legtöbb 25 000 lejjel járul hozzá a környezetbarát energiatermelő berendezés megvásárlásához. Vállalkozások esetében a szubvenció maximális összege 250 000 lej, aránya pedig legfeljebb 50 százalék. Önkormányzatok és iskolák a beruházás értékének 60 százalékát igényelhetik vissza, a szubvenció összege ugyanakkor nem haladhatja meg a 300 000 lejt. Civil szervezetek és lakótársulások szintén jogosultak a támogatásra.

Rajt az év elején

A program 2009. január 5-i kezdettel indul. A támogatás megszerzése céljából mindazok, akik környezetbarát energiatermelő rendszert vásárolnak, a következő iratokat kell, hogy leadják azon cégnél, mely eladta nekik a berendezést: a támogatásra vonatkozó kérvény; fénymásolat a személyazonossági igazolványról; az ingatlan tulajdonjogát igazoló irat; a szóban forgó ingatlan tulajdonosainak vagy társtulajdonosainak beleegyezése a berendezés beszerelésébe. A programban részt vevő cégek listája december 20. tájékán kerül majd fel a környezetvédelmi minisztérium, valamint a Környezetvédelmi Alap honlapjára.

„Azon állampolgárok, akik tiszta rendszert akarnak felszerelni a lakásukba, és e célból 90 százalékos támogatásban részesülnek, nem fogják közvetlenül megkapni a pénzösszeget, ezt ugyanis a berendezést forgalmazó cégnek utaljuk át, miután az a berendezést felszerelte”, jelentette ki Korodi Attila.

40 százalékos megtakarítás

A program által megjelölt berendezéseket forgalmazó egyik legnagyobb hazai cég, az Ambient képviselője szerint más lesz az eljárás: a vásárlók ki kell, hogy fizessék a berendezés teljes értékét, és utólag esetleg visszakapják annak egy részét. A szebeni székhelyű, országos hálózattal rendelkező cég munkatársa szerint már csak azért is kizárt, hogy a vételár 10 százalékáért felszereljék az igényelt berendezést, mivel a támogatásnak keretöszszege van, s a forgalmazók nem tudhatják, hogy egy adott igénylőnek jut-e még belőle. A szakember azt mondja, támogatás ide vagy oda, magánszemélyek számára leginkább a napelemek megfizethetők. Ezek telepítése komplex rendszer kiépítését feltételezi, melynek két változata van: olyan, amely háztartási meleg vizet állít elő, illetve olyan, mely a melegvíz-termelés mellett a fűtésbe is besegít.

Egy átlagos háztartás esetében az első változat két napelemet, egy pumpát, egy bojlert és egy tágulótartályt tartalmaz. A második változat esetén 4-5 napelemre van szükség. A kizárólag meleg vizet előállító rendszer ára az Ambient üzletláncnál 3 300 euró áfa nélkül, míg a fűtéses rendszeré 6700 euró, amihez szintén hozzáadódik az áfa. Abban az esetben, ha a vízfogyasztás, illetve a fűtendő felület nagyobb, nő a szükséges napelemek száma, ami természetesen megmutatkozik az árban is. A napelemek tetőre és homlokzatra egyaránt felszerelhetők, előbbi esetben akár süllyesztve is. A homlokzati szerelés ugyanakkor jelentős mértékben megdobja az árat, figyelmeztet az Ambient munkatársa. Elmondása szerint a napelemeket évi 8-9 hónapon át lehet használni, egy napenergián alapuló rendszer ideális esetben 40 százalékkal csökkentheti a lakás fűtési és melegvíz-előállítási költségeit. A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy a napelemek egymagukban nem képesek biztosítani sem a melegvíz-termelést, sem pedig a fűtést. Ezért csak olyan lakásokba telepíthetők, melyekben a napelemekkel kompatibilis fűtési, illetve meleg vizet előállító rendszer van.

Megnőtt az érdeklődés

Mióta Korodi Attila bejelentette, hogy az állam szubvencionálja a környezetbarát energetikai rendszerek telepítését, az Ambientnél ugrásszerűen megnőtt a napelemek iránt érdeklődők száma. A cég szakemberei készségesen ismertetik az érdeklődőkkel a napelemek műszaki paramétereit, de azt is közlik a potenciális ügyfelekkel, hogy a Zöld Ház program alkalmazásának módszertanát egyelőre nem ismerik, valamint azért sem kezeskedhetnek, hogy minden igénylő részesülni fog a beígért állami támogatásból. Abban az esetben, ha valamennyi igénylő a maximális öszszegű támogatást kapja, akkor 16 000 magánszemély részesülhet a szubvencióból. Ideális esetben egy kizárólag meleg vizet előállító rendszerért csupán kb. 1500 lejt, mintegy 400 eurót kell, hogy fizessen a vásárló. Havi 50 lejnyi melegvíz-fogyasztással számolva, a befektetés négy év alatt megtérül.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók