Mi kerüljön a háztetőre?

A bőség zavara jellemzi a tetőfedő anyagok piacát, az építtetők, tervezők és kivitelezők roppant gazdag termékkínálatból válogathatnak. Idehaza jelenleg a fém tetőfedő anyagok rendelkeznek a legnagyobb piaci részesedéssel, a gazdasági válság következtében azonban növekvőben van az ezeknél olcsóbb kerámiacserép iránti kereslet. Szakemberek szerint a különböző termékkategóriák népszerűsége országrészenként változik, Erdélyben például a kerámia- és betoncserépnek jóval több híve van, mint a Kárpátokon túl.

Pengő Zoltán

2009. május 15., 11:022009. május 15., 11:02

Időtálló és színtartó

Valamennyi tetőfedő anyagnak van egy sor előnyös tulajdonsága. A kerámiacserép melegséget, komfortérzetet kelt. Színtartó, jól bírja a hónyomást és a jégverést, tűz- és fagyálló. Bár a gyártók napjainkban általában 30–35 év garanciát vállalnak, a valós élettartama ennél is magasabb, bontásokról gyakran kerül ki 80–90 éves, használható állapotban levő kerámiacserép. A betoncserép a legtöbb szempontból felveszi a versenyt a kerámiacseréppel. Egyszerűen felrakható, könnyen javítható. Vízállósága, fagyállósága megfelelő, tartósság terén még túl is tesz a kerámiából készült termékeken. Hátránya, hogy valamivel súlyosabb, mint a kerámiacserép, ezért erősebb tetőszerkezetet feltételez, nehezen mozgatható és megmunkálható.

Tartós, de kopogós

A bitumenes zsindelyt és bitumenes hullámlemezt főleg kis súlyuk miatt kedvelik az építtetők, illetve azért, mert könnyen felszerelhető. Mivel a bitumenes zsindelyek hajlíthatók, kiválóan alkalmasak bonyolult geometriájú, ívelt tetők kialakítására. Szakszerűen felrakva tökéletesen vízzáró felület alakítható ki belőlük. Kacsó István székelyudvarhelyi építőmérnök elmondása szerint a bitumenes zsindely hátránya, hogy teljesen alá kell deszkázni és nagy gonddal kell rögzíteni, hogy a szél meg ne bontsa a tetőt.

A fém tetőfedő anyagok, speciális kialakításuknak köszönhetően, köny-nyen és gyorsan erősíthetők fel, tökéletes vízzáró réteget alkotnak. Nagyon tartósak, egyes gyártók 50 éves garanciát is vállalnak rájuk. Kicsi önsúlyának köszönhetően a tartószerkezetnek nem kell olyan szilárdnak lennie, mint a kerámia- és betoncserép esetében. „Sokan panaszkodnak, hogy a jégeső és az eső nagyon kopog rajta” – említi Kacsó István ezen termékek egyik hátrányát.

A hullámlemez a legolcsóbb

Az udvarhelyi szakember a kerámia- és a betoncserépre esküszik, de elismeri, hogy objektív szempontok alapján lehetetlen abszolút érvényességgel bíró rangsorba állítani a tetőfedő anyagokat. „Árban eléggé közel vannak egymáshoz, négyzetméterenként csupán 5–10 lej a különbség a termékkategóriák között” – mondja Kacsó István. A legolcsóbb a bitumenes hullámlemez, azt követi a cserép- és betoncserép, míg legtöbbe a fém tetőfedő termékek kerülnek. A munkadíj szempontjából azonban a fém tetőfedő anyagok a leggazdaságosabbak, mivel ezek felrakása megy a leggyorsabban.

Csökkenő kereslet, kisebb árak

Tavaly 170–180 millió euró értékben értékesítettek tetőfedő anyagokat Romániában, derül ki a Neomar Consulting tanácsadó cég felméréséből. A kereslet idei alakulását illetően csak találgatások vannak, egyes szakemberek néhány százalékos növekedésre, míg mások stagnálásra, sőt akár 20 százalékos visszaesésre számítanak.

2008-ban a fém tetőfedő anyagok piaci részesedése kereken 50 százalékot tett ki. A második legkeresettebb termékcsalád a kerámiacserép volt, 16 százalékkal. A betoncserép részesedése 15 százalék, a bitumenes hullámlemezé 14 százalék, a bitumenes zsindelyé pedig 5 százalék volt. 2007-ben a kerámiacserép még csak a negyedik helyen állt a népszerűségi listán, a bitumenes hullámlemez és a betoncserép is előtte helyezkedett el. Szakértők szerint idén tovább fog nőni a kerámiacserép piaci részesedése.

„A kerámia tetőfedők teret fognak nyerni a fém tetőfedők ellenében, főleg mivel krízis idején a piacon a legfontosabb tényező az ár. Ár tekintetében a kerámiatermékek előnyösebbek, mint a fémből készültek, nem beszélve a jobb hőszigetelésről, időtállóságról és az esztétikumról” – véli a Ceramica Iaşi egyik munkatársa. Azt, hogy a cserép továbbra is felszálló ágon marad, a fém tetőfedő anyagok iránti kereslet jelentős csökkenése is valószínűsíti.

„A jelenlegi gazdasági helyzet nagyságrendekkel fogja visszavetni a lakásépítést, aminek drámai következményei lesznek a hozzá kapcsolódó iparágakra. Nagyon nehéz megjósolni, mi lesz a helyzet az év végén. Az már biztos, hogy 2009 első hónapjaiban 40 százalékkal zsugorodott a piac, és úgy tűnik, hogy a folyamat folytatódik” – mondta Alexandru Olteanu, az ArcelorMittal Construction fém tetőfedő anyagokat gyártó részlegének igazgatója. A kereslet visszaesésével párhuzamosan az árak csökkenésére is számítani lehet, vélik a szakemberek, ennek mértéke elérheti a 20 százalékot.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók