Fotó: Bone Ewald
2009. augusztus 21., 10:222009. augusztus 21., 10:22
Nem lehet üres a zsebe annak, aki az Első otthon program keretében szeretne kedvezményes hitelt kapni lakásvásárlásra. A program keretében maximum 60 ezer euró értékű lakást lehet venni, ám a vásárlónak 5 százalék előleget, vagyis 3000 eurót készpénzben kell kifizetnie. Emellett további költségek terhelik a hiteligénylőt, melyek összege, Ruxandra Andrei, a Finzoom internetes hitelügyi tanácsadó cég marketingigazgatójának számításai szerint elérheti a 6900 eurót.
Amennyiben a vásárló nem közvetlenül az ingatlanfejlesztővel köt üzletet, akkor 1000–1500 euró közötti közvetítői díjat kell fizetnie az ingatlanügynökségnek. Pénzbe kerül az előszerződés, a lakás felértékelése és a közjegyző előtt tett nyilatkozat, miszerint a kedvezményes hitelt igénylő személynek nincs saját lakása, illetve törlesztés alatt álló jelzáloghitele. Ezek összköltsége 133 eurót tesz ki, de lehet kevesebb is, mivel egyes bankok átvállalják az ingatlan felértékelésének költségét.
Egy 57 ezer eurós kölcsön esetén a bankok átlagosan 285 eurós hitelmegítélési illetéket számolnak fel az ügyfélnek. A program haszonélvezőivel a bankok 675 eurós fedezeti betétet is nyittatnak, hívja fel a figyelmet a Finzoom szakembere. Az igényléseket elbíráló szerv, a Kis- és Középvállalkozások Hiteleinek Országos Garancia Alapja szintén nem dolgozik ingyen, évi 211 eurót fizettet ki minden egyes klienssel. A megvásárolt lakás kötelező biztosítása legkevesebb 100 euróba kerül, a közjegyzői költségek pedig hozzávetőleg 1000 eurót tesznek ki.
Az Első otthon program résztvevői egyébként 30 százalékos kedvezményt kapnak a közjegyzői költségekből. Az általában felszámolt, több mint 6000 lejes közjegyzői illeték helyett a program haszonélvezőinek csupán 4433 lejt kell fizetniük. Ebből 2882 lejt az adás-vételi szerződésért, 1551 lejt pedig a 60 ezer eurós ingatlan jelzálogszerződéséért kell kifizetni.
Az Első otthon program kedvezményes hiteligényléseinek elbírálása ugyanakkor továbbra is csigalassúsággal halad. Mintegy két hónap leforgása alatt a Garancia Alap csupán 442 igénylést hagyott jóvá, Aurel Şaramet elnök elmondása szerint. A pozitívan elbírált szerződések több mint fele, szám szerint 225, kétszobás lakás vásárlására vonatkozik, 21 haszonélvező pedig négyszobás lakásba költözik. A szerződéseknek körülbelül egynegyedét kötötték bukaresti ügyfelekkel.
A Finzoom szakembereinek számításai szerint egy két kereső személyből álló család havi jövedelme legkevesebb 1200 euró kell, hogy legyen, hogy megfeleljen a bankok követelményeinek. A bank a házaspár mindkét tagjának a jövedelmét figyelembe veszi, akkor is, ha a hitelt csupán egyikük igényelte. Ha az igénylő jövedelme nem elégséges a szükséges összeg felvételéhez, akkor úgynevezett adótársakat vonhat be (akik nem kell feltétlenül az igénylő rokonai legyenek), kiknek jövedelmét a bank szintén számításba veszi. Az érdeklődők a Finzoom honlapján (www.finzoom.ro) megtalálják az Első otthon programban részt vevő valamennyi bank ajánlatait, melyeket különböző kritériumok alapján össze is hasonlíthatnak.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.