Közülük huszonketten, valamint az ötletgazda hozták létre a Copper Beechet. „Bemutattam nekik egy üzleti tervet erről az ingatlanpiacról, amely tele van lehetőségekkel. 25 százalékos évi hozamot ígértem, és én mindig betartom az ígéreteimet” – mondta Diwaker Singh.
575 milliós hitel
A cég jelenleg 600 hektár beépítésre alkalmas területtel rendelkezik, amelyet saját tőkéből, mintegy 55 millió euróért vásárolt meg. A Copper Beech tizenhét, összesen 17 ezer lakást magában foglaló lakóparkot akar felépíteni Bukarestben, valamint vidéki városokban. A két legnagyobb lakópark keretében egyenként ötezer lakás felépítését tervezik. A fővárosi első lakópark építése előrehaladott fázisban van, a lakások 80 százaléka immár vevőre talált. Beruházásainak finanszírozására a brit vállalat a közelmúltban 575 millió eurós hitelt vett fel a Román Kereskedelmi Banktól (BCR).
Singh becslései szerint országos szinten körülbelül félmillió lakást kellene építeni. A lakásigény felmérésének egyik bevett módja az ingatlanvásárlásra felvett hitelek és a nemzeti össztermék arányításán alapszik. Ez Románia esetében 1/40, csupán negyede a környező országok mutatójának. Diwaker Singh derűlátó a hazai ingatlanpiac kilátásait illetően, annak ellenére, hogy az első félévben az adásvételek számának alakulása enyhén csökkenő tendenciát mutat. Az üzletember véleménye szerint négy fő tényező van, amelyek ösztönzően hatnak az ingatlanpiacra: a bérek gyors emelkedése, a mintegy 8 százalékos gazdasági növekedés, az alacsony munkanélküliség és az infrastrukturális fejlesztésekre fordítható jelentős európai uniós alapok. Singh meglátása szerint a telkek magas ára az egyetlen ok, ami miatt visszaeshetne az ingatlanpiac fejlődése.
Csalóka remények
Bár az elmúlt hónapokban a régi lakások ára csökkenni kezdett, más elemzőkkel ellentétben Diwaker Singh úgy véli, nem valószínű, hogy ez a jelenség kiterjedne az újonnan épült ingatlanokra is. „Az elmúlt hat hónapban az acél ára 40 százalékkal nőtt. A legtöbb építőanyagot nagy energiaráfordítással állítják elő, és a kőolaj ára sokat emelkedett. Könnyen megtörténhet, hogy csalódni fognak azok, akik az új lakások árának csökkenésére számítanak” – nyilatkozta a Copper Beech elnöke.
A cég azt tervezi, hogy egyes lakóparkok esetében a fa lesz a fő építőanyag. „Romániában még az az uralkodó vélemény, hogy ha egy épület nem betonból és acélból van, akkor nem jó. Ezt a látásmódot meg kell változtatni, mivel a faházak szigetelése jobb, élettartamuk azonos a hagyományos építőanyagokból készült házakéval, ugyanakkor olcsóbbak. Négyzetméterenkénti 1100–1200 eurós ár esetében a fa egy jó alternatíva” – állítja az üzletember, akinek elmondása szerint ennek ékes bizonyítéka a skóciai és a norvég ingatlanpiac.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.