Légkondicionálók 690 lejtől

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

A lakás mérete és az energiafogyasztás a leglényegesebb kritériumok a légkondicionáló kiválasztásakor, a megfelelő felszerelés és karbantartás pedig egészségvédelmi szempontból fontos.

Pengő Zoltán

2009. június 19., 11:122009. június 19., 11:12

A meleg beköszöntével növekvőben van az igény a légkondicionáló berendezések iránt, a forgalmazók pedig kedvezményes ajánlatok özönével bombázzák a potenciális vásárlókat. Szinte nincs olyan áruházlánc, a Corától kezdve a Metróig, mely ne kínálna alkalmi áron klímaberendezéseket. A kispénzűeknek érdemes a Carrefournál szétnézni, ott ugyanis már 600 lejért meg lehet vásárolni egy relatíve nagy hűtőkapacitású, 12 000 BTU-s, Hudson márkájú berendezést. Aki egy jobb márkát szeretne a lakása falán látni, annak jóval mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, hiszen ugyanazon áruházláncnál egy ózonos hűtőkapacitású Daewoo már 1369 lejbe, egy Samsung pedig 1400 lejbe kerül. A Corában 1199 lejért lehet megvenni egy Singer márkájú légkondicionálót, ennek a hűtőkapacitása azonban csak 9000 BTU.

Széles skálán változó árak

A nyári hónapokban a Metro külön reklámújságot ad ki a hűtéstechnikai termékekről. Ezen áruházlánc esetén az árak elég széles skálán mozognak: egy 9000 BTU-s, Dinamic márkájú berendezés 669 lejbe kerül, ugyanaz 12 000 BTU-s változatban 719 lejbe, ám egy 12 000 BTU-s, Fuji Electric légkondicionálóért már 1669 lejt kell lepengetni.

Akik az interneten szeretnének hűtőberendezést rendelni, szintén széles kínálatból válogathatnak. Web-áruházakból LG klímaberendezést 1286 és 5700 lej közötti árakon szerezhetünk be, a Whirlpool ára, hűtési kapacitástól függően 1040 és 1300 lej, a Ferrolié pedig 690 és 890 lej között változik. Az interneten érdemes keresgélniük azoknak is, akik számára a pénz nagyon nem számít, bármennyit hajlandóak megadni egy igényeiket kielégítő légkondicionálóért. A prémium kategóriában a Fujitsu márkanév bukkan fel a leggyakrabban, az árak 9000 és 20 000 lej között vannak.

Nemcsak hűt, fűt is

A megfelelő légkondicionáló kiválasztásakor a pénzügyi vonzat mellett a lakás mérete az alapvető szempont – közölte lapunkkal Krasznai János, a kolozsvári Benedek&Co. munkatársa. Egy 7000 BTU-s készülék egy 47 négyzetméteres helyiségben képes kellemes hőérzetet biztosítani, egy 9000 BTU-s 60 négyzetméter, míg egy 12 000 BTU-s 80 négyzetméter hűtésével birkózik meg. Egy átlagos méretű tömbházlakás esetében nem érdemes tehát egy nagy kapacitású klímaberendezésre költeni, több kisebb készülék inkább biztosítja az egyenletes hőmérsékletet. A légkondicionáló áramfogyasztása szintén figyelemre érdemes szempont, hangsúlyozza a szakember.

Egy A, illetve C kategóriás termék éves szintű fogyasztása között már tetemes különbség mutatkozik, természetesen ez tükröződik az árban is. A légkondicionálókat nemcsak hűtésre, fűtésre is fel lehet használni, abban az esetben, ha a kinti hőmérséklet nem alacsonyabb mínusz 5 foknál. „Tudni kell, hogy a légkondicionáló nem a legegészségesebb hűtési eljárás. Ha nem tartják karban rendszeresen, akkor egy baktériumteleppé válhat, a levegő túl gyors áramlása pedig szintén légúti problémákat okozhat. Éppen ezért Nyugaton egyre kevésbé alkalmazzák, helyette a padlóhűtés terjed. Ez ugyanazon az elven működik, mint a padlófűtés, azzal a különbséggel, hogy meleg víz helyett hideg víz kering a rendszerben. Természetesen ez jóval drágább, mint egy légkondicionáló berendezés” – nyilatkozta Krasznai János.

Maximum hat fok különbség

A klímaberendezésekben leginkább a tüdőgyulladást okozó legionella baktérium, valamint allergiát kiváltó penészgombák telepedhetnek meg. A szakszerűen telepített és az előírásoknak megfelelően karbantartott készülékek esetében ezek megtelepedésének elenyésző a valószínűsége, állítják a szakemberek. A karbantartást feltétlenül el kell végezni a hűtési szezont megelőzően, de ajánlatos a szezon idején is megismételni. Ilyenkor tisztító-öblítő szerekkel kezelik a légtechnikai rendszert.

A légkondicionáló beszerelésekor nagyon fontos, hogy a csepegő kondenzvíz el legyen vezetve, ne maradjon pangó víz a rendszerben. Fontos tudni, hogy nemcsak a baktériumok, gombák okozhatnak egészségügyi problémákat, egy roszszul elhelyezett berendezés szintén veszélyforrás lehet. Meg kell próbálni úgy felszerelni a légkondicionálót, hogy a légáramlat ne irányuljon olyan helyre, ahol gyakran tartózkodunk, például íróasztalra, ülőgarnitúrára vagy ágyra. Lényeges, hogy a légsebesség ne haladja meg a 0,2 m/s-t, ellenkező esetben ugyanis huzatérzetet kelt a berendezés. A megfázás elkerülése érdekében a készüléket ajánlatos a kinti hőmérsékletnél legfeljebb hat fokkal hidegebbre állítani.

Tovább nő a kereslet

Tavaly körülbelül 100 millió euróért értékesítettek klímaberendezéseket Romániában, ami a 2007-es forgalomhoz képest 53 százalékos növekedést jelentett. A háztartási légkondicionálók a forgalom 55 százalékát tették ki. A piac nagyban Bukarest-orientált, az eladott berendezések fele ott talált gazdára. „Nem akarok becslésekbe bocsátkozni, mivel a vásárlási kedv nagyon ingadozó, az alakulása kevéssé látható előre” – nyilatkozta Jiri Rizek, a ország egyik legnagyobb klímaberendezés-forgalmazójának számító Flamingo vezérigazgatója.

A szakemberek többsége a forgalom további, ám a tavalyinál lényegesen kisebb mértékben történő, 5–10 százalékos növekedésére számít. „A légkondicionáló egyre kevésbé számít szezoncikknek, a vásárlók egyre hozzáértőbbek. Idén arra számítunk, hogy az innovatív, energiatakarékos, egészségkímélő és környezetbarát berendezések iránti kereslet fog nőni” – nyilatkozták a Ziarul Financiarnak az LG Electronics képviselői.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók