„Leépítette” az oroszfalui házgyárat a válság

Hétszázezer eurót fektetett be egy házgyárba a Bucin Mob, a finanszírozási nehézségek miatt azonban leállították a munkálatokat.

Pengő Zoltán

2009. november 20., 10:522009. november 20., 10:52

Két és félmillió eurós beruházással házgyárat kíván létesíteni a Szászrégen közelében fekvő Görgényoroszfaluban a Bucin Mob Kft. Az 1993-ban indult családi vállalkozás tíz éven keresztül kizárólag kerti bútorokat gyártott, amelyeket Nyugat-Európában, főleg Németországban értékesített. 2004 óta a cég hőszigetelő ajtókat és ablakokat is készít.

A házgyár kivitelezése 2007 második félévében kezdődött. 2008 augusztusáig felépítettek egy fémszerkezetes csarnokot, mely az új részlegen kívül az irodáknak is otthont ad majd. A csarnok 700 ezer euróba került, a befektetést a vállalat saját forrásokból finanszírozta.

Német technológia

Az elképzelések szerint a Bucin Mob Németországból szerezné be a szükséges technológiát. A könnyűszerkezetes faházakat számítógépes program segítségével készített típustervek alapján gyártanák, de egyedi épületekre is elfogadnának rendeléseket. A házak szerkezete 160×160 milliméteres fenyőgerendákból állna, melyeket OSB- vagy Fermacell-lapokkal borítanának, a hőszigetelést pedig kívülről felragasztott nyolc centiméteres polisztirénlapok biztosítanák. Alapanyagként nem hazai fenyőt kívánnak használni.

„A hazai fenyő nem viseli jól a nyomás jellegű terhelést. Inkább a hamburgi fatőzsdéről fogunk vásárolni, ott ugyanis a hazainál olcsóbb és jobb minőségű, kiszárított és méretre vágott alapanyagot lehet találni” – magyarázta Dan Bucin vezérigazgató. A házak falait az üzemben összeállítanák, s egyben szállítanák le az építőtelepre, ahol 8–12 óra alatt lehetne őket felállítani az előre kiöntött alapra. Dan Bucin számításai szerint a görgényoroszfalusi üzemben gyártott faházak négyzetmétere 200–250 euróba fog kerülni padló, cserepek, festés és szerelvények nélkül. A Bucin-féle házakból mostanáig egyetlenegy készült el mutatóba, amely a cég székhelyének közelében áll.

Másfél évet vártak a válaszra

2008 végén a Bucin Mob pályázatot nyújtott be a Strukturális Alapokhoz, hogy pénzt hívjon le a beruházás folytatásához. Az Európai Unió 60 százalékát állta volna a 2,5 millió eurós befektetésnek, a fennmaradó 40 százalék előteremtése pedig a haszonélvezőre hárult volna. A pályázat átment a hazai szűrőkön, s a brüsszeli illetékesek asztalára került. A cég másfél évet várt a válaszra, amely végül elutasító lett.

Dan Bucin nem is tudja, hogy bánkódjon a pályázat sikertelensége miatt, vagy örüljön az elutasításnak. „A gyár berendezéseit külföldről kell beszereznünk, de a pályázaton megnyert pénzt lejben folyósították volna. 2007-ben, amikor kiszámítottuk a beruházás értékét egy euró 3,6 lejt ért, jelenleg pedig 4,3 lej körül van az értéke. Ez startból több százezer euró veszteséget jelentett volna” – nyilatkozta az üzletember. Dan Bucin azt is elmondta, első fázisban évi 50 ház kapacitásúra tervezték az üzemet, további 200 ezer euró beruházással pedig meg lehetne duplázni a termelést.

Kivárják a válság végét

Annak ellenére, hogy nem sikerült EU-s pénzt szerezni a terv megvalósításához, a Maros megyei vállalkozás továbbra is létre szeretné hozni a házgyárat. „A jelenlegi gazdasági helyzetben nem vehetünk fel bankkölcsönt. Befagyasztottuk a projektet, megvárjuk, amíg elmúlik a válság és normális vezetése lesz az országnak. Most egyébként sincs kereslet a lakásokra, az Első otthon programnak semmi hatása nem volt a piacra” – vázolta az elképzeléseket az igazgató.

A házak előre gyártott elemeit rendelésre bárhová leszállítanák, de a cég saját ingatlanberuházásokban is gondolkodik. A Bucin Mob Szászrégenben 1,4 hektáros, Görgényoroszfaluban pedig kéthektáros beltelekkel rendelkezik, amelyeket a majdani házgyárban készült ingatlanokkal szeretnének majd benépesíteni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók