2010. július 02., 11:042010. július 02., 11:04
Ez utóbbi, a Mircea Florea tulajdonában levő Competiţia Import Export Kft., mely 2007 novemberében nyújtott be keresetet, azt kérve a bíróságtól, hogy rendelje el a tömbház építésének a felfüggesztését. A felperes arra hivatkozott, hogy az épület jóval közelebb van a telekén álló épülethez, mint azt a hatályos szabályozás megengedi. 2008-ban a kolozsvári törvényszék jóváhagyta a folyamodványt, elrendelve a munkálatok felfüggesztését, annak ellenére, hogy az építtető, Ionel Briciu, rendelkezett egy érvényes, a szászfenesi polgármesteri hivatal által kibocsátott építési engedéllyel.
Az alperes fellebbezett, s folytatta a tömbház építését. Ionel Briciu számításaiba azonban hiba csúszott, ugyanis a magasabb igazságszolgáltatási fórum is a felperesnek adott igazat. Június elején hozott ítéletében a Kolozsvári Táblabíróság semmisnek nyilvánította a szászfenesi önkormányzat által 2007 márciusában kibocsátott 113-as számú építési engedélyt és elrendelte az épület lebontását.
„A tömbház 50 centire van az én telkemen álló épülettől a törvény által előírt hat méter helyett” – magyarázta Mircea Florea, hogy miért terelte jogi útra az ügyet. Az alperes még azt megelőzően vásárolta meg a félkész épületet, hogy a szomszédban megkezdődött volna az építkezés, s elmondása szerint szállodát szeretett volna kialakítani benne, ám a jelenlegi helyzetben immár értelmetlennek találja a beruházást. „Százezer eurót adtam érte. A helyzet megegyezés útján történő rendezésének egyetlen módja van, mégpedig ha a beruházó megvásárolja az ingatlanomat. Kötöttünk is egy 250 ezer eurós előszerződést, ám a mai napig egyetlen lejt sem láttam a pénzből” – nyilatkozta Mircea Florea.
Az épületben levő lakások tulajdonosai, akik átlagban 50 ezer eurót fizettek egy lakrészért, attól tartanak, hogy önhibájukon kívül az utcára kerülnek, s még a pénzüket sem fogják tudni visszaszerezni. „Nem hiszem, hogy korrekt eljárás volt ítéletet hozni anélkül, hogy minket, akik közvetlenül érdekeltek vagyunk, meghallgattak volna. Tanulmányozzuk annak a lehetőségét, hogy perújrafelvételt kérjünk. Ha lebontják a tömbházat, akkor tulajdonképpen a mi tulajdonjogunk sérül, ugyanis a lakások telekkönyvezve vannak. Két tűz közé kerültünk, mi vagyunk ennek az ügynek az ártatlan szenvedő alanyai. Nem értem, hogy engedhette meg a polgármesteri hivatal, hogy idáig fajuljon a dolog” – háborog Rodica Nonu, az egyik tulajdonos.
Az építtető szerint nem fog sor kerülni a tömbház lebontására. „Rövidesen találkozom Mircea Floreával, s remélem, hogy meg fogunk egyezni, mindenki megelégedésére. Egyelőre nem akarok részleteket elárulni” – mondta a lebontásra ítélt tömbház építtetője. Ionel Briciu azt állítja, hogy az építkezés megkezdése előtt Florea szóbeli beleegyezését adta, hogy a két ingatlan közötti távolság a törvényben megszabottnál kisebb legyen, utólag pedig felajánlotta, hogy eláll a pertől, ha szomszédja félmillió euróért megvásárolja a telkét.
Szociális problémát szül
Horea Şulea alpolgármesternek, elmondása szerint, tudomása van róla, hogy 2007 folyamán az önkormányzat egy sor urbanisztikai hibát követett el. „Én 2008 augusztusában kerültem a községházára, s rövidesen kezdeményeztem is egy önkormányzati döntést, melynek értelmében minden építkezés meg kell feleljen az érvényes általános településrendezési tervben foglaltaknak. Hihetetlen, hogy a polgármesteri hivatal a felek szóbeli megegyezése alapján adott ki építési engedélyt. Sajnálom a lakókat, az ilyen ügyek súlyos szociális problémákat szülnek. Beszélni fogok a polgármesteri hivatal jogászával, ám tudomásom szerint egy végleges és megfellebbezhetetlen ítélet ellen nincs mit tenni, azt végre kell hajtani – nyilatkozta az alpolgármester.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.