Lakáshoz jutottak az Első otthon révén

Többször álltak sorban a bankban, háromszor tettek nyilatkozatot közjegyző előtt, hogy nincs lakásuk és három hetet vártak a Garancia Alap jóváhagyására, de megérte a fáradságot. A nagyváradi Csorba család az Első otthon programnak köszönhetően jutott saját lakáshoz.

Pengő Zoltán

2009. október 23., 09:122009. október 23., 09:12

Sok kritika érte az Első otthon programot az ingatlanszakértők és a potenciális haszonélvezők részéről egyaránt. Előbbiek azt nehezményezik, hogy a kormány a megvásárolható lakások köréből nem zárta ki a régi építésűeket, amiért is a program a vártnál sokkal kisebb mértékben lendítette fel a piacot. A kedvezményes hitelre pályázók közül sokan a nehézkes és hosszadalmas ügyintézésre panaszkodnak. Tagadhatatlan tény ugyanakkor, hogy 5000 körül van azon személyek és családok száma, melyek az Első otthon programnak köszönhetően jutottak saját lakáshoz. Ezek egyike a nagyváradi Csorba Cristian és családja.

Bankhitel és szülői támogatás

Csorbáék korábban bérelt lakásban éltek, de nagyon szerettek volna egy saját otthont, annál is inkább, hogy gyermeket várnak. Elsősorban azért döntöttek úgy, hogy megpróbálnak élni az Első otthon kínálta lehetőséggel, mivel az ennek keretében felvehető kölcsönök kamata 2,5-3 százalékkal alacsonyabb, mint egy átlagos, lakásvásárlásra használható hitelkonstrukcióé.

A program keretében nyújtott kedvezményes hitelek éves kamata jelenleg 5 százalék körül van. A felvehető összeg szintén sokat nyomott a latban. „A feleségem és én is tanárok vagyunk, s a fizetésünkre egy normális hitel esetén legtöbb 25 ezer eurót tudtunk volna felvenni. Ennyiből nem tudtunk volna megfelelő lakást vásárolni” – nyilatkozta Csorba Cristian. Az Első otthonnak köszönhetően a fiatal házaspár 35 ezer eurós kölcsönt tudott felvenni, mely összeget a szülők kipótolták. Csorbáék így egy 55 négyzetméteres, háromszobás, első emeleti, hőszigetelő nyílászárókkal felszerelt tömbházlakást vásároltak meg a Szováta utcán, 48 500 euróért.

A program indulását követően a nagyváradi pedagógus házaspár az elsők között volt, akik kölcsönért folyamodtak. Tudván, hogy a Román Kereskedelmi Bank (BCR) kapta az egyik legnagyobb hitelkeretet, úgy döntöttek, ezen hitelintézetnél próbálkoznak, mert így több az esélyük. Az ügyintézés nem volt éppen leányálom, tucatszor kellett elmenni a bankba, s volt rá példa, hogy sorba kellett állniuk. „Mivel akkoriban indult a program, a banki alkalmazottak sem tudták még pontosan, hogyan működik, ami megnehezítette az ügyintézést. Ez okból kifolyólag a közjegyző előtti nyilatkozatot, hogy nincs saját lakásunk, háromszor kellett megcsinálnunk, mert lejárt” – meséli Csorba Cristian.

Egy hét helyett három

Az ügyintézés első lépése, hogy a hiteltanácsadó, az igénylők adatai alapján megmondja, érdemes-e egyáltalán próbálkozniuk. Ha a válasz kedvező, akkor kezdődhet a lakáskeresés, az Első otthon keretében ugyanis konkrét ingatlan vásárlására lehet kölcsönt felvenni. Ha megvan a lakás, akkor fel kell értékeltetni. Egyes bankok átvállalják ezt a költséget, ám a Csorba család nem volt ebben a szerencsés helyzetben, több mint 300 lejt fizetett ki az értékbecslőnek.

A vásárlónak meg kell győznie a kiszemelt lakás tulajdonosát, hogy várja ki, amíg elbírálják a hiteligénylését. Mivel ez elhúzódhat, az előszerződést ajánlatos három hónapra kötni. Interjúalanyunknak tudomása van olyan esetről, hogy valakinek elúszott az előlegnek adott pénze, mivel egy hónapra kötötte az előszerződést, s az lejárt, mielőtt megkapta volna a hitelt. Az Első otthon keretében a vásárlóknak saját zsebükből kell fizetniük az előleget, a bank az ingatlan árának 95 százalékát állja, maximum 57 ezer euró értékben.

„Az igénylés elbírálását a mi esetünkben nem a bank hátráltatta, hanem a Garancia Alap. Normális esetben hét nap alatt kellett volna választ kapjunk Bukarestből. Ehelyett három hétbe telt az ügyintézés, augusztus közepén adtuk be az iratokat és szeptember elején kaptunk választ” – idézi fel a történteket a fiatalember. Időközben állítólag felgyorsult a bukaresti ügyintézés, főleg azért, mert csökkenőben van a leadott igénylések száma. Azt követően, hogy megérkezett a jóváhagyás a Garancia Alaptól, felgyorsult a dolgok menete, egy héten belül lezajlott a tranzakció. A vevő kezén nem megy át a hitelként folyósított összeg, a pénzt a bank közvetlenül az eladónak utalja át.

Program nélkül nincs lakás

A Csorba házaspár 30 éves futamidőre vette fel a 35 ezer eurót, a havi részlet jelenleg 180 euró. Ez még elviselhető teher a két pedagógus számára, a jelenlegi árfolyamon egyikük bérének háromnegyed része megy el rá. Az Első otthon keretében folyósított kedvezményes hitelek kamatát az európai irányadó bankközi kamatláb (Euribor) alapján számítják ki, háromhavonta aktualizálják.

A programban részt vevő bankok ugyanakkor vállalták, hogy egyoldalúan nem módosítják a szerződések feltételeit, s nem fizettetnek büntetést azon ügyfelekkel, akik a futamidő lejártánál hamarabb fizetik vissza a pénzt.

Csorbáék időközben már be is költöztek a lakásba, melyért csak 30 euróval fizetnek többet, mint a korábban bérelt lakásért. „Óriási különbség, hogy most a saját lakásunkat fizetjük. Ha nem lett volna ez a program, akkor most nem volna lakásunk” – összegez Csorba Cristian.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók