Lakásfelújítás hitelből

Jelzálog alapú hitel, személyi kölcsön és elõtakarékossági hitel között választhatnak azok, akik fel szeretnék újítani lakásukat, de nincs elég pénzük.

Pengő Zoltán

2008. december 19., 14:472008. december 19., 14:47

A lakásfelújítás céljára nyújtott jelzálog alapú hitel elsõsorban alacsony jövedelmû igénylõk számára ideális. Fõ elõnye a hosszú futamidõ, ami által kevésbé terheli meg a család költségvetését, mint más hitelkonstrukciók. Hátrányai között a sok kezdeti költség (lakás felértékelése, közjegyzõ) és a hosszú elbírálási idõ említhetõ (akár 2–4 hónapba is beletelhet, míg az igénylõ kézhez kapja a pénzt). 

Azok számára, akiknek fontos, hogy hamar megkapják a pénzt, a személyes szükségletek céljára nyújtott, biztosíték nélküli hitel a legkedvezõbb. Ezen hiteltípus igénylésekor sokkal egyszerûbb dokumentációt kell benyújtani, s az elbírálási idõ is lényegesen rövidebb, mint a jelzálog alapú kölcsönök esetén. A leghoszszabb futamidõ tíz év. 

Kevés utánajárás

A legkevesebb járulékos költségre és utánajárásra az elõtakarékosságot feltételezõ hitelek esetében számíthatnak az igénylõk. Ezen hitelkonstrukció ugyanakkor csupán azok számára jó megoldás, akik hosszabb távra terveznek, mivel a pénzt csak az akár 60 hónapra kinyúló elõmegtakarítási idõszak lejártával kapják kézhez. Ez idõ alatt az igénylõnek havonta be kell fizetnie egy elõre meghatározott összeget, amelyre az éves kamat 2-3 százalék. A megtakarított összegre minden év végén rájön az állam által biztosított maximum 15 százalékos vagy 120–150 euró értékû támogatás (a pontos összeg attól függ, hány gyermeke van az igénylõnek). Az elõtakarékossági idõszak végén az igénylõ a számláján összegyûlt pénzen kívül annak legfeljebb 60 százalékát kitevõ kölcsönt kap a hitelintézettõl. A futamidõ 18–179 hónap lehet, a hitel fix kamata pedig 4,5–6 százalék, banktól függõen. A havi részlet nagyjából ugyanannyi, mint azon összeg, amit az ügyfél az elõmegtakarítási idõszak alatt havonta befizetett. Ezen hitelkonstrukció hátránya, azon túl, hogy az igénylõnek többéves távlatban kell gondolkodnia, hogy a bank jelzálogbiztosítékot kérhet. Elõnye, hogy az öszszegyûlt pénz az elõmegtakarítási idõszak vége elõtt felvehetõ, anélkül, hogy a bank illetéket számítana fel, illetve a megtakarított összegre kapott kamat adómentes. 

Hatalmas választék

Az elsõ két hiteltípusból hatalmas a választék, jószerével az összes hazai pénzintézet nyújt ilyen kölcsönöket, különbözõ feltételekkel. A  ingyenes pénzügyi tanácsadóportál nagy segítség lehet a legelõnyösebb hitelkonstrukció kiválasztásánál, ugyanis a kívánt összeg, futamidõ és pénznem, valamint más kritériumok alapján rangsorolja a bankok ajánlatait. Az elõmegtakarításos hitelek piaca sokkal szûkebb, a Román Nemzeti Bank (BNR) információi szerint jelenleg csupán három hazai pénzintézet folyósít ilyen típusú kölcsönt: a BCR Lakásbank (BCR Banca pentru Locuinþe), a HVB Lakásbank és a Raiffeisen Lakásbank.
 
A cikk a Finzoom támogatásával készült.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók