2010. november 19., 08:472010. november 19., 08:47
Akár 8000 lejes bírságot is ki lehetne szabni azon tulajdonosokra, akik nem újítják fel épületük homlokzatát, a munkálatok elvégzéséért cserébe azonban öt év adómentesség járna.
Kötelezné a tulajdonosokat ingatlanjaik homlokzatának felújítására a Regionális Fejlesztési és Idegenforgalmi Minisztérium. Az erre vonatkozó törvénytervezetet, mely a szaktárca honlapján tekinthető meg, múlt héten bocsátották közvitára, s hétfőig lehet véleményt mondani róla.
A törvénytervezettel kapcsolatban több szakember és civil szervezet is kritikusan nyilatkozott, mivel attól tartanak, hogy a tulajdonosok tönkre fogják tenni a műemlék jellegű épületeket. A minisztérium munkatársai által kidolgozott eredeti változat szerint a műemlék épületek tulajdonosai is kötelesek lennének tatarozni ingatlanjukat, azonban ezt időközben kivették belőle. Az előírás ugyanakkor érvényben maradt a műemlék jellegű épületek tekintetében. Ezek olyan ingatlanok, melyek, bár nem minősülnek műemléknek, rendelkeznek architekturális értékkel, stílusuk által érzékletesen jelenítik meg egy adott település egykori hangulatát. Azt, hogy mely ingatlan számit műemlék jellegűnek, az illető település általános városrendezési terve határozza meg.
Egyes szakemberek és városvédők attól tartanak, hogy a törvény katasztrofális hatással lesz ezek külalakjára. „Ez a törvénytervezet jó a tömbházak, vagy a bármiféle építészeti értéket nélkülöző épületek esetében, azonban katasztrófát jelent majd a műemlék jellegű épületekre. A tulajdonosok túlnyomó többségének nincs pénze arra, hogy megfizessen egy restaurátort, ezért majd egyszerű mesterembereket fognak felbérelni, akik tönkre fogják tenni ezen épületek homlokzati díszítő elemeit. Mostanáig is volt elég példa ilyen felújításokra, pedig a tulajdonosokat nem is kötelezte törvény erre.
Arról nem is beszélve, hogy sokak számára a tatarozás és az épület hőszigetelésének javítása azt jelenti, hogy poliészterlapokat ragasztanak a homlokzatra és PVC keretű termopán nyílászárókat szerelnek fel. Ilyen eljárás eredményeként egy műemlék jellegű ingatlan teljesen elveszíti az értékét, olyan, mintha lebontanák” – nyilatkozta Dan Marin építész, a tervezet egyik legélesebb hangú kritikusa.
A tervezet értelmében a törvény elfogadásától számított hat hónapon belül minden önkormányzat lajstromba kell vegye a leromlott állagú házakat, s fel kell szólítsa a tulajdonosokat, hogy újítsák fel azokat. A tulajdonosoknak 12 hónap áll majd rendelkezésükre, hogy a szükséges munkálatokat elvégezzék. A polgármester engedélyével a határidőt hat hónappal meg lehet hosszabbítani. Ha ez nem történik meg, akkor az önkormányzat elvégezheti a tatarozást saját költségére, s a pénzt behajthatja az ingatlan tulajdonosán.
Azon tulajdonosokra, akik nem tesznek eleget az önkormányzat felszólításának, 2000 és 8000 lej közötti bírság szabható ki. A szaktárca törvénytervezete nemcsak a kényszerítés eszközével próbál meg hatni az ingatlantulajdonosokra, hanem kedvezményekkel is. A tatarozást elvégző tulajdonosok 5 évig nem kell adót fizessenek az illető ingatlan után, s visszaigényelhetik a munkálatok során felhasznált anyagokra és az elvégzett munka díja után kifizetett áfa felét.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.