Kötelező vagy teljes körű?

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Mindössze évi 10–20 euróba kerül a lakások kötelező biztosítása, ám ennek fejében csupán bizonyos természeti csapások esetén kapnak 10 000–20 000 eurós kártérítést a tulajdonosok.

Pengő Zoltán

Pengő Zoltán

2008. október 17., 00:002008. október 17., 00:00

A parlament által múlt héten elfogadott törvénytervezet értelmében kötelezővé vált a lakások biztosítása magán- és jogi személyek számára egyaránt. A szabályozás értelmében a tulajdonosok kizárólag bizonyos természeti csapások (földrengés, árvíz és földcsuszamlás) ellen kötelesek biztosítani otthonukat. A jogszabály szerint a vasbeton, fém vagy fa tartóelemekből álló épületek esetében, illetve ha azok külső falai kőből, égetett téglából vagy bármilyen más hő- vagy vegykezelt anyagból készültek, a kötelező biztosítás összege 20 000 euró. Azon ingatlanok esetében melyeknek külső falai nem égetett téglából vagy bármilyen más, nem hő- vagy vegykezelt anyagból épültek, a kötelező biztosítás összege 10 000 euró. A biztosító mentesül a fizetési kötelezettség alól abban az esetben, ha a tulajdonos engedély nélkül építi át lakását, és ezáltal meggyengül annak tartószerkezete. A biztosításkötés kötelezettsége nem vonatkozik azon ingatlantulajdonosokra, akik szociális segélyben részesülnek. Azokra, akik elmulasztják megkötni a biztosítást a törvénynek a Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított 90 napon belül, 500 és 1000 lej közötti bírság szabható ki. Egyes szakértők véleménye szerint a törvény gyakorlatba ültetése késni fog, ugyanis ahhoz ki kell dolgozni az alkalmazási módszertant.

A kullogók között

A lakások biztosításának kötelezővé tétele a 2004-es és 2005-ös árvizek után vetődött fel, ezek következtében ugyanis több száz ház rongálódott meg, illetve vált lakhatatlanná, a tulajdonosok kártalanítása pedig a költségvetést terhelte. Az Európai Unió országaiban széles körben elterjedt gyakorlat a lakások biztosítása, kényszerítő jogszabály hiányában is, Romániában azonban elenyésző a biztosított lakások aránya. A hivatalos statisztikák szerint a listavezető Belgium, ahol a lakások 95 százaléka van biztosítva, majd Nagy-Britannia és Írország következik 93 százalékkal. Magyarországon 65 százalék körül van a biztosított lakások aránya. Románia esetében ez az arány 12 százalék körül mozog, mondja Angela Toncescu, a Biztosításokat Felügyelő Bizottság elnöknője. Az országon belül hatalmas eltérések vannak, ugyanis faluhelyen csupán minden századik házra kötöttek biztosítást tulajdonosaik, míg a nagyvárosokban az arány jóval az átlag fölött van. Ingatlanszakértők szerint az utóbbi években eladott újonnan épített lakások 80 százalékára kötöttek biztosítást. Ez főleg annak tudható be, hogy a lakásvásárlás céljára folyósított hitelek egyik feltétele, hogy az ingatlan biztosítva legyen.

Korlátozott védelem

A biztosított lakások viszonylag kis száma elsősorban a tulajdonosok információhiányon alapuló idegenkedésének tudható be, vélik a szakemberek, ugyanis a legtöbben azt hiszik, egy biztosítás több száz euróba kerül. A kötelező biztosítás ugyanakkor a korszerű ingatlanok esetében sem éri el a 80 lejt. Az alacsony biztosítási díj azonban csak nagyon korlátozott körű védelmet nyújt, hiszen csupán a már említett három fajta természeti katasztrófára terjed ki, arról nem is beszélve, hogy a biztosító által fizetendő összeg esetleg meg sem közelíti a valós kár értékét. Azoknak, akik megengedhetik maguknak, érdemes szélesebb körű biztosítást kötni. Az, hogy egy teljes körű biztosítás mi ellen nyújt védelmet biztosítótársaságonként változik. A legtöbb biztosító kárpótolja a kárvallottat jégeső, szélvihar, felhőszakadás, villámcsapás és robbanás okozta károk esetén is, de vannak ajánlatok, melyek kiterjednek csőtörésre, a víznek a fűtőtestekbe való befagyására, a lakásnak a szomszédok által való eláztatására, tűzre, betörésre, az ingatlannak gépjárművek (akár repülőgépek és ezekből aláhulló tárgyak) általi megrongálására, vandalizmusra, utcai harcokra és terrorakciókra is. Egy teljes körű biztosítás ára a kötelező biztosításénál lényegesen magasabb, ugyanakkor a különböző társaságok ajánlatai között nagy eltérések vannak.

Részletfizetési lehetőség

Az Asirom például 165 euróért biztosít egy 80 000 euró értékű városi ingatlant, ha a tulajdonos egy összegben fizet. A díj maximum négy részletben is törleszthető, ez esetben a teljes öszszeg 184 euró. Egy 40 000 euró értékű vidéki ingatlan esetében 147 euró egy összegben, 164 euró pedig a részletben fizetett biztosítás összege. Az Unita egy azonos értékű városi ingatlan biztosításáért csak 105 eurót kér egy összegben, vagy 117 eurót részletfizetés esetén. A teljes körű biztosítás nagy előnye, hogy az ingatlan tulajdonosa megkapja a kár teljes összegét. Egyes társaságoknál a biztosítás megkötéséhez elegendő bemutatni a tulajdonos személyazonossági igazolványát, míg mások telekkönyvi kivonatot is kérnek. A városi lakások árának meghatározásakor a biztosítók általában a tulajdonos becslésére hagyatkoznak, s nem érdemes irreális értéket mondani be, ugyanis a biztosítási díj azzal együtt nő. Vidéki házak esetén a legtöbb társaság az építés éve és a felhasznált építőanyagok alapján állapítja meg a lakás értékét, anélkül hogy figyelembe venné, mely településen található.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók