Jövőre Kína lesz a világ második legnagyobb ingatlanpiaca

Az ingatlanberuházások globális szinten 5 százalékkal fognak nőni idén, míg Európában a növekedés 4 százalék lesz, a DTZ ingatlan-tanácsadó cég tanulmánya szerint. A DTZ szakemberei azt jósolják, hogy 2011 végére Kína lesz a világ második legnagyobb ingatlanpiaca az Amerikai Egyesült Államok mögött, megelőzve Japánt és Nagy-Britanniát.

Pengő Zoltán

2010. május 21., 11:342010. május 21., 11:34

„2009 nehéz év volt az ingatlanszektor számára. Globális szinten a beruházások 6 százalékkal estek vissza. Mostanra a piac már túl van a nehezén, összhangban a makrogazdasági előrejelzésekkel, melyek értelmében az egész világon beindult a fenntartható fejlődés” – nyilatkozta Hans Vrensen, a DTZ munkatársa. A tanulmány szerint  tavaly Európában 44 százalékkal kevesebb ingatlan tranzakciót bonyolítottak le, mint egy évvel korábban. 2007-hez viszonyítva, mikor a beruházások rekordszintet értek el, tavaly 59 százalékos volt a visszaesés Európában. A 2008-as szinthez képest tavaly 44 százalékkal kevesebb tőkét fektettek be az európai ingatlanpiacon.

A DTZ tanulmánya szerint jelenleg 172 helyi piac közül csupán 21 olyan van, ahol az ingatlanok áron alul cserélnek gazdát. Ez óriási változás a tavalyi évhez képest, mikor London volt az egyetlen olyan piac, ahol az ingatlanokat reális áron lehetett értékesíteni. A tanulmány elkészítése során megkérdezett pénzintézetek háromnegyed része optimista az ingatlanpiacot illetően, arra számít, hogy idén és jövőre nőni fog a beruházásokra felvett hitelek összege. Tavaly még a meginterjúvolt pénzügyi szakemberek fele azt jósolta, hogy 2010-ben csökkenni fog az ingatlanberuházásokra igényelt kölcsönök volumene.

„Ami Romániát illeti, a készpénzhiány egyelőre gátlóan hat az ingatlanvásárlásra. A makrogazdaság fellendülése azonban megteremti az ingatlanpiaci fejlődés feltételeit. A beruházások első féléves 108,34 millió eurós szintje optimizmusra ad okot azt illetően, hogy az év végére az ingatlanpiaci beruházások összértéke eléri majd a félmilliárd eurót” – mondta Bogdan Sergentu, a DTZ hazai leányvállalatának, a DTZ Echinox munkatársa.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók