Fotó: Krónika
Fotó: Gönczi Ákos
A leginkább elterjedt módszer a banki lekötés, mely bombabiztos, 20 000 euró értékig ugyanis az állam csőd esetén megtéríti a betétesek befektetését, ugyanakkor szerény, lej esetén 4–8,5 százalékos, valuta esetében 4,5–5,4 százalékos éves hozamot biztosít. A részvényvásárlás, tőzsdézés már nagyobb haszonnal kecsegtet, egyes brókercégek 25 százalékos hozamot is ígérnek a befektetőknek, ám itt a rizikó összehasonlíthatatlanul nagyobb, mint a bankbetétek esetében. Érdemes fontolóra venni egy harmadik lehetőséget, az ingatlanbefektetést is. A londoni székhelyű Pricewater Coopers nemzetközi ingatlanszakértő ügynökség 2006-ban összeállított, a 2011-ig terjedő időszakra vonatkozó európai jövedelmezőségi listáján első helyre rangsorolta a romániai ingatlanbefektetőket. A Pricewater Coopers becslése szerint ebben az ötéves időszakban a befektetők évi 20–30 százalékos nyereségre számíthatnak.
Az ingatlanbefektetések esetében relatíve magas hozamhoz aránylag kis rizikófaktor társul. Ezen előnyös feltételek természetesen csak akkor járnak kéz a kézben, ha a befektetés megfelelő körültekintéssel, szakemberekkel való előzetes konzultáció alapján történik, ellenkező esetben ugyanis előfordulhat, hogy nem szaporodni, hanem apadni fog a meggondolatlan befektető pénze.
A régi lakás tabu
Régi építésű lakásokba már nem éri meg befektetni, tanácsolja Márton József, a székelyudvarhelyi Group Contact ingatlanügynökség ügyvezetője. Az erdélyi nagyvárosokban, ahol beindult a lakóparkok, tömbházak építése, a régi lakótelepi lakások ára máris csökkenő tendenciát mutat. A Székelyföldön ez még nem jellemző, Udvarhelyen például horribilis árakat kérnek a 20 éves vagy még régebbi tömbházlakásokért, de további értéknövekedés ezek esetében nem várható. A székelyföldi városokban is egy sor lakáscélú ingatlanberuházást terveznek, ami elkerülhetetlenül a régi tömbházlakások árcsökkenését vonja majd maga után. „Az új lakásokban, házakban már van fantázia”, mondja Márton József.
Aki lakóövezetben fekvő telekbe fekteti a pénzét, még nagyobb haszonra számíthat, mint új lakás vásárlása esetén. „Olyan teleknek, mely jelenleg nem rendelkezik infrastruktúrával, annak kiépítését követően akár 100–150 százalékkal is nőhet az értéke”, nyilatkozta az ingatlanszakember. Udvarhelyen jelenleg 15 euró körül van az infrastruktúrával nem rendelkező telkek négyzetméterenkénti ára, míg a közművesített telkek esetén 30–35 eurót is elkérnek egy négyzetméterért.
A Group Contact ügyvezetője szerint az ipari övezetekben szintén érdemes befektetni, hiszen Udvarhelyen és Csíkszeredában, de más székelyföldi városokban is, gombamód szaporodnak az autószalonok, raktáráruházak, üzemek. Ezen települések külvárosaiban, pontosabban azok ipari-kereskedelmi rendeltetésű övezeteiben, 25–35 euró/négyzetméter áron lehet telekhez jutni. 2-3 éves távlatban ezek ára 100–150 euró lesz, mondja Márton József.
Mélyen az EU-s szint alatt
Mezőgazdasági területek megvásárlása szintén jó befektetés lehet, hiszen ezek ára, legalábbis a Székelyföldön, jelenleg jóval az EU-s szint alatt van. Udvarhelyszéken akár 0,1 eurós négyzetméterenkénti áron is lehet telekkönyvezett termőföldet venni (1000 euró/hektár), melynek ára öt éven belül akár az 1 euró/négyzetmétert is elérheti. A hazai termőföldekre a külföldi befektetők is felfigyeltek, a Group Contact ilyen jellegű tranzakciók iránt érdeklődő ügyfeleinek több mint a fele külhoni. A székelyudvarhelyi cég munkatársainak tapasztalata szerint egyre nő az érdeklődés a turisztikai célokra felhasználható területek iránt, melyekből szintén van bőven a Székelyföldön, s itt szintén szép nyereségre számíthatnak a körültekintő befektetők. „A Hargitán nagyon jó adottságú területeket lehet vásárolni 1-2 euró/négyzetméter áron, 3 euróért pedig már erdős, patakos telket lehet venni. Ezek ára rövid távon nőni fog, ha odaviszik az infrastruktúrát, akár 1 eurót lehet rajtuk fogni négyzetméterenként”, mondja Márton József. Ez természetesen a kevésbé felkapott vidékekre, kisebb nyaralóhelyekre érvényes, a nagyon népszerű üdülőhelyeken, mint például Hargitafürdőn, Szovátán vagy a Madarasi Hargitán ugyanis az árak már nagyon magasak, nem sokkal maradnak el az európai szinttől.
Kell a szakértelem
A befektetés céljából történő ingatlanvásárlás nagyon nagy odafigyelést igényel, nem szabad ész nélkül belevágni, hangsúlyozza Márton József. „Nem szabad csak azért megvásárolni egy ingatlant, mert jó ára van”, figyelmeztet az ügyvezető, aki szerint feltétlenül ki kell kérni egy szakember tanácsát. Ajánlatos az önkormányzatnál is érdeklődni, megtudakolni, milyen szerepet szánnak a kiszemelt területnek, megnézni a városrendezési tervet, megtudakolni milyen infrastrukturális fejlesztéseket terveznek, és hogy megvan-e ezekre az anyagi fedezet. Tudatában kell lenni annak is, hogy még egy tapasztalt, az összes szükséges információval rendelkező ingatlanszakember sem tudja teljes bizonyossággal megmondani, milyen értéknövekedésre számíthat a befektető.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.