Hőszabályozás padlóhűtéssel

Tehetősebb lakástulajdonosok körében idehaza is egyre népszerűbb a padló- vagy falhűtés. Az ősi, már az egyiptomiak által is használt technológia minden tekintetben felülmúlja a légkondicionáló berendezéseket, egyetlen hátránya a borsos ára. Az eljárás lényege, hogy egy csőrendszert építenek be a falakba, a mennyezetbe vagy a padlóba, s az ebben keringő hideg víz hűti a helyiségeket.

Pengő Zoltán

2009. július 31., 10:332009. július 31., 10:33

Minimális vastagság

A nálunk is elérhető rendszerek egyike az Aquatherm Climasystem, melyet a német Aquatherm cég fejlesztett ki és alkalmaz a világ több mint hetven országában. Az Aquatherm Climasystemhez nagyon vékony műanyag csöveket használnak, a rendszer maximális vastagsága csupán 24,5 mm. Ennek köszönhetően a csőhálózatot be lehet építeni a vakolatba, míg gipszkartonnal történő falazás esetén a gipszkarton lapok mögé lehet rögzíteni. A rendszernek a súlya is minimális, vízzel telítve mindössze 2,5 kilogramm négyzetméterenként, ezért akár álmennyezet mögé is lehet rögzíteni.

Ha a csőhálózat a mennyezetre kerül, akkor előzőleg 30 mm-es üvegszálas szigetelőréteget kell felvinni. „A falhűtésnek rengeteg előnye van: nagy az élettartama, biztonságos, nincs egészségkárosító hatása, az elektromos energiafogyasztása pedig nagyjából az ötöde egy átlagos légkondicionálóénak” – nyilatkozta Gabriel Sofronie, a Margas Construct műszaki igazgatója.

Ezzel a technológiával sokkal egyenletesebb hőmérsékletet lehet biztosítani a lakásban, mint légkondicionáló használatával. A légkondicionálótól eltérően a falhűtésnek nincsenek kellemetlen mellékhatásai: nem zajos, nem kelt kellemetlen légmozgást a lakásban, nem káros az egészségre, és nincs a helyiség esztétikáját megbontó kültéri egysége. Mivel a hőcsere nagy felületen történik, a lakást jobban le lehet hűteni, mint légkondicionálóval. A rendszer teljesen automatizálható, a szobák hőmérsékletét külön is lehet szabályozni.

Fűtésre is alkalmas

Az Aquatherm Climasystem nemcsak hűtésre, hanem fűtésre is használható, ilyenkor nem hideg, hanem meleg víz kering a rendszerben. Fűtési üzemmód esetén az energiafogyasztás 25-30 százalékkal kisebb, mint hagyományos fűtési rendszereké.

A falhűtésnek egyetlen számottevő hátránya van, ami nagymértékben gátat is szab elterjedésének, ez pedig az ára. A rendszer minimális négyzetméterenkénti ára 20 euró, de elérheti a 150 eurót is. Az Aquatherm Climasystem típusú padlóhűtés kiépítése egy 80 négyzetméteres lakásban tehát legkevesebb 1600 euróba kerül, de a rendszer komplexitásának növekedésével párhuzamosan a költségek felmehetnek akár 12 ezer euróig is, ami nagyságrendekkel nagyobb, mint egy klímaberendezés ára. Nyugat-Európában ennek ellenére egyre népszerűbb az eljárás, Romániában azonban az ingatlanoknak csupán töredékében alkalmazzák.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók