2009. június 19., 11:092009. június 19., 11:09
Romániában jobbára csak tetőszigetelésre használják a pépesített cellulózrostot, Magyarországon azonban falalapanyagként is egyre népszerűbb. A 2008-ban Magyarországon épült házak két százalékának a falait készítették Thermoflock technológiával. Ez abszolút értékben nem sok, de kétszer annyi, mint egy évvel korábban.
A Thermoflock-féle falszerkezetben a cellulózőrlemény két gipszkarton falazat között helyezkedik el. Az elemek illesztése miatt a rendszer hőhídmentes, vagyis nagyon magas hatásfokú szigetelést biztosít. Bár a rendszer látszólag nem túl szilárd, a gipszkarton lemezre speciális elemekkel akár konyhaszekrény is függeszthető.
A cellulózrostnak számos előnye van a szintetikus szigetelőanyagokkal, például a polisztirénnel szemben. Előállítására 10–20-szor kevesebb energiát kell használni, mint a szintetikus anyagok esetén, ugyanakkor biztosított az épület lélegzése, éppúgy, mint téglafal esetében. A Thermoflock-fal 25 százalékkal csökkenti a fűtési költségeket egy hagyományos technológiával épített lakáshoz képest.
A lakás csak 11 órával a fűtés lekapcsolása után kezd el hűlni. A rendszer nem csupán könnyűszerkezetes házaknál alkalmazható, hanem betonnal is kombinálható. A cellulózrost maximálisan környezetbarát termék, ha hulladékként végzi, gyorsan lebomlik.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.