Ház betonból és polisztirénből

Gyors és egyszerű kivitelezés, alacsony költségek és kiváló hőszigetelő tulajdonság jellemzik az immár idehaza is alkalmazott Amvic technológiát. Az Amvic aránylag fiatal technológia, 35 éve fejlesztették ki az Amerikai Egyesült Államokban. Az ezen eljárással készülő házakhoz a betont előregyártott polisztirén elemekből összeállított zsaluba öntik, melyet a beton megszilárdulását követően sem távolítanak el, hanem hőszigetelő rétegként szolgál.

Pengő Zoltán

2009. május 29., 12:322009. május 29., 12:32

A rendszernek egész sor előnye van más technológiákkal szemben, állítják hívei. Mivel a polisztirén zsaluelemek legószerűek, összeállításuk nagyon gyorsan megy, az Amvic technológia hazai forgalmazójának tájékoztatása szerint két szakmunkás egy munkanap alatt száz négyzetméternyi falat tud felrakni, a beton öntését is beleértve.

Mivel a vasbeton a legerősebb építőanyag, az Amvic-rendszerű épületek nagyon stabilak. Az egyenletes, hézagmentes külső és belső hőszigetelő rétegnek köszönhetően ezen házak energiaigénye igen alacsony. Köszönhetően a gyors és egyszerű kivitelezésnek, az építési költségek 10–15 százalékkal alacsonyabbak, mint a hagyományos technológiáké, állítja a forgalmazó.

Szilárdság és hőszigetelés

Erdély egyik legelső Amvic-házának építése 2007-ben kezdődött Kolozsváron. A kétszintes családi ház tulajdonosa Mircea Dan Ignat, kivitelezője pedig ennek építési vállalkozása, a Techcons volt. „Építőmérnökként két szempontot vettem figyelembe, mikor az Amvic mellett döntöttem: a vasbeton biztosította szilárdságot és a polisztirén nyújtotta kiváló hőszigetelést. Napjainkban sokat beszélnek a környezetbarát építőanyagokról, főleg a fáról.

Kérdezem én, mitől környezetbarát az a technológia, amihez egy csomó fát kell kivágni? Akkor már inkább környezetbarát a beton, melynek az előállításához csupán ásványokat használunk” – nyilatkozta Mircea Dan Ignat.

A kolozsvári vállalkozó szeptember 15-én kezdett hozzá az építkezéshez, és karácsonykor már állt a ház, rajta volt a tető, beszerelték a nyílászárókat. A család 2008 májusában költözött be az ingatlanba, melyet külalakja alapján nem lehet megkülönböztetni a hagyományos technológiával épített házaktól.

Kedvező ár, alacsony költségek

A ház négyzetméterenkénti építési költsége pirosban 345 euró volt, tetővel és nyílászárókkal egyetemben 385 euró, kulcsrakészen pedig 600 euró. A tulajdonos pontos adatokkal tud szolgálni az energiafogyasztás tekintetében is. A 160 négyzetméteres ingatlan fűtéséhez és a meleg víz előállításához novemberben 188 köbméter földgázt használtak, decemberben 285 köbmétert, januárban 364 köbmétert, februárban pedig 267 köbmétert.

„A gázfogyasztás körülbelül annyi, mint egy átlagos méretű tömbházlakásé. Szerintem ez nagyon fontos szempont, hiszen a lényeg az, hogy az ember ne váljon a háza rabszolgájává, azért robotoljon, hogy fizetni tudja a számlákat” – mondja Mircea Dan Ignat.

A hőszigetelés nyáron is ugyanolyan hatékony mint télidőben, légkondicionálóra nincs szükség, a házban kánikulában is kellemesen hűvös van, mondja a tulajdonos. A lakásban termelődő pára eltávolítását hőcserélős szellőztetőrendszer biztosítja, kondenzképződés nincs.

A zsaluként és hőszigetelőként szolgáló polisztirén tűzálló is, tűz esetén megolvad, de nem lobban lángra. A technológia másik előnye a tisztaság, a munkálatok végeztével alig maradt hulladék az építőtelepen, meséli Ignat.

Amvic technológiával passzív házak is építhetők, melyeknek energiafelhasználása a nullához közelít. Ebben az esetben a betonréteg vastagsága 20 cm kell legyen (az Ignat-féle házban ez csupán 15 cm), míg a polisztirén szigetelőrétegé legalább 21 cm (a Techcons építette házra 16 cm-es hőszigetelés került). Az Amvic-eljárással nemcsak családi házak építhetők, hanem maximum kilencszintes tömbházak is.

Ezer ház négy év alatt

Nyugat-Európában és a tengeren túlon széles körben alkalmazzák ezt a technológiát. Az Egyesült Államokban 2005-ben volt a csúcs, mikor is 1,7 millió Amvic-rendszerű házat építettek. Romániában kevésbé népszerű, s különösen igaz ez Erdélyre, Bukarestben és környékén azonban egyre inkább alkalmazzák.

2005 óta Romániában mintegy 1000 ház épült ezzel a technológiával. „Az embereknek előítéleteik vannak a betonnal szemben, ami a kommunizmus idején épült tömbházaknak tudható be. Nemcsak a megrendelők, hanem az építészek is idegenkednek tőle” – magyarázza a Techcons igazgatója.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók