2009. március 20., 09:052009. március 20., 09:05
Az egykori Feleacul édességgyár helyére tervezett Resident Park építésének szintén 2008-ban kellett volna elkezdődnie, ám látván az ingatlanpiaci patthelyzetet, a befektetők a halasztás mellett döntöttek. A Monostor negyedbeli Tower Park-projekt építését ideiglenesen leállították, s a befektető jelezte, karcsúsította a projektet, az eredetileg tervezett négy toronyház helyett egyelőre csupán kettőt építenek fel. Finanszírozási nehézségek miatt nem indult be a munka a legnagyobb kolozsvári ingatlanberuhásnak számító Ifjúsági lakótelepen sem.
Megtorpant a legtöbb nagy jelentőségű kolozsvári ingatlanprojekt. Az ingatlanfejlesztők finanszírozási nehézségekkel és a vásárlási kedv radikális visszaesésével indokolják a beruházások átütemezését. A Pászkány Árpád által ellenőrzött TriGranit cégcsoporthoz tartozó Polus Real Estate 2007-ben jelentette be, hogy fél milliárd eurós beruházással lakóparkot épít Ifjúsági Lakótelep néven.
A cég vezetői tavaly márciusban még azt nyilatkozták, hogy két hónapon belül, vagyis május folyamán megkezdődnek a munkálatok, az első lakóépületeket pedig 2009 második felében fogják átadni. Azóta eltelt egy év, ám a beruházás elkezdése még várat magára, az illetékesek elmondása szerint finanszírozási nehézségek miatt.
„Jelenleg a beruházás finanszírozásának biztosításán dolgozunk, míg technikai téren befejeződött az első épületek kivitelezési részleteinek kidolgozása. A jelenlegi globális pénzügyi helyzet elsősorban a lakosságnak nyújtandó jelzáloghiteleket érinti hátrányosan, ám ennek következtében az ingatlanfejlesztők is nehezebben tudják megteremteni a pénzügyi hátteret beruházásaik számára. A bankok nagyobb körültekintéssel járnak el, ami hosszadalmasabb és bonyolultabb hiteligénylési eljárást feltételez, mint néhány évvel ezelőtt” – nyilatkozta egy országos napilapnak Margareta Beţa, az Ifjúsági Lakótelep kommunikációs menedzsere.
Az Ifjúsági Lakótelepen a tervek szerint mintegy 6000 lakás fog felépülni. Ezek legnagyobb része tömbházlakás lesz, ezeregynéhányat pedig társasházak keretében alakítanak ki. A beruházás számára az önkormányzat biztosít 203 hektáros területet, az Irisz telep fölött húzódó Szent György- dombon. Ennek fejében az önkormányzat 464 lakást fog kapni a beruházótól. Ezek közül 384-be hátrányos helyzetű családok fognak beköltözni. A Polus Real Estate képviselői remélik, hogy a munkálatok még idén elkezdődnek.
Az Ifjúsági Lakótelep nem az egyetlen elhalasztott Polus Real Estate-beruházás. Hasonló helyzetben van a Riverfront néven futó, 100 millió euró értékű projekt is. A Vágóhíd térre tervezett épületegyüttes keretében 450 lakást szándékoznak felépíteni, 18 és 22 emeletes toronyházakban.
Szintén Pászkány Árpád nevéhez kötődik a Sigma Tower nevű multifunkcionális toronyépület. A vezető hazai gazdasági napilap, a Ziarul Financiar tavaly szeptember elején, az ingatlanfejlesztőtől kapott információkra hivatkozva azt írta, heteken belül elkezdődnek a Tordai úton építendő 27 emeletes ingatlan munkálatai. Az építkezés a mai napig sem kezdődött el. „A projekt jelen pillanatban a fejlesztés kezdeti szakaszában van. A finanszírozási szerződés megkötése a vártnál tovább húzódik és más alternatívákat kell keresnünk.
Reményeink szerint az első félévben sikerül megtalálni a finanszírozási forrást” – tájékoztatta a Krónikát Nagy Zsolt, az Euromentor Development Kft. fejlesztési igazgatója. A 85 000 négyzetméteres Sigma Towerben egy 202 szobás Sheraton Szálloda, irodahelyiségek és 110 magas konfortszintű lakás lesz. A 115–200 négyzetméteres apartmanok a 14-ik emelettől a 24-ik emeletig foglalják majd el a toronyházat. Nagy Zsolt elmondása szerint a Sigma Towerst a munkálatok megkezdésétől számított 36 hónapon belül kell befejezni.
A Resident Park szintén a 2008-ra beharangozott, de el nem kezdett ingatlanprojektek számát gyarapítja. A Resident Park, melyet a Feleacul édességgyár egyik volt telephelyén szeretnének megvalósítani, lakásokat, iroda- és üzlethelyiségeket foglal majd magába. A felépítendő ingatlanok összterülete 100 000 négyzetméter lesz, melyből 39 000 négyzetmétert 660, egy-, két- és háromszobás lakás foglal el.
Az ingatlanfejlesztő eredetileg 2007-re tervezte a beruházás elkezdését, majd tavaly augusztusban bejelentette, hogy két héten belül elkezdődnek a munkálatok, ám erre a mai napig nem került sor. „Megszereztük az építési engedélyt, lebontottuk az egykori gyárépületeket, azonban az ingatlanpiacot is sújtó gazdasági válság miatt leállítottuk a projektet. Jelenleg az emberek nagyon tartózkodóak a lakásvásárlást illetően, ezért kivárunk, látni akarjuk hogyan alakul a piaci helyzet” – jelentette ki Călin Buzoianu, az egyik befektető.
A Scala Residence ingatlanprojektnek szintén tavaly kellett volna elkezdődnie, azonban a válság miatt elhalasztották. Az angol tulajdonban levő STK Properties ingatlanfejlesztő cég illetékesei azt mondják, ha a piacon élénkülés mutatkozik, akkor idén elkezdődnek a munkálatok, 2011-ben pedig átadják az utolsó ingatlanokat is. A Scala Residence a Bună Ziua negyedben lesz, 400 lakást, egy sporttelepet, egy óvodát és üzlethelyiségeket foglal majd magába. A beruházás értékét 60 millió euróra becsülik.
Az amerikai tőkével működő Tower Group ingatlanfejlesztő cég négy beruházást indított el a kincses városban, köztük a Tower Park nevűt. A cég négy toronyházat szándékozott építeni a Fenesi úton, s tavaly el is kezdődtek a munkálatok, ám rövid időn belül leálltak. A Billa áruház közelében még mindig négy toronydaru magasodik, ám az ingatlanfejlesztő időközben karcsúsította a projektet, négy helyett már csak két tömbház építéséről beszélnek.
„A hónap végén újraindulnak a munkálatok. Eddig mintegy 110 lakásra kötöttünk szerződést” – nyilatkozta a Krónikának Ion Bondane fejlesztési igazgató. Elmondása szerint ezidáig a munkálatok 30 százalékával készültek el, ami durva túlzásnak tűnik, figyelembe véve, hogy a legelőrehaladottabb állapotban levő épületnek is csupán a harmadik szintjénél tartanak, pontosabban a tartószerkezetet húzták fel.
A Tower Parkba 12 és 18 emeletes tömbházakat terveztek. Az ingatlanfejlesztő cég képviselői állítják, hogy az eredeti terveknek megfelelően, 2009 végére kulcsrakészen átadnak két tömbházat, ám a munkálatok jelenlegi állapotának fényében ez kétségesnek tűnik.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.