2009. október 16., 11:282009. október 16., 11:28
Október 9. és 11. között zajlott Kolozsváron az Arhitext Tropisme Fesztivál, melynek keretében átadásra kerültek az Arhitext Design országos építészeti verseny díjai. Az Arhitext Design Alapítvány kilencedik alkalommal írta ki a versenyt. Négy kategóriában (lakóépületek, középületek, belső építészet, restaurálásfelújítás) díjazták az elmúlt két év során a legfigyelemreméltóbb munkákkal előrukkoló építészeket. A zsűri 80, az Arhitext Design magazinban bemutatott munka közül válogatott. A versenyt a bukaresti, az erdélyi és a bánsági építészek uralták (köztük figyelemre méltóan magas a magyar nemzetiségű szakemberek aránya), a zsűri által értékelt munkák 90 százaléka ezen három régióban található.
A lakóépületek kategóriában versenyben volt egy magyarfenesi és egy feleki ház, Tóthfalusi Gábor, illetve Tulogdy László munkái, de egy gyergyószentmiklósi, Köllő Miklós Által tervezett ingatlan is. A középület kategóriában főleg a Székelyföld képviseltette magát sok munkával: a csíkszeredai multifunkcionális központ (Tövissi Zsolt), a gyergyóremetei polgármesteri hivatal (Máthé Zoltán), a csutakfalvi temetői kápolna (Máthé Zoltán), a gyergyóremetei temetői kápolna (Máthé Zoltán), a gyergyószentmiklósi Szent István római katolikus templom (Köllő Miklós), a tusnádi borvízmúzeum (Esztány Győző), a homoródfürdői nyilvános illemhely és a kereskedelmi rendeltetésű pavilonok (Bogos Ernő) stb.
A belsőépítészet kategóriában Wenczel Attila temesvári építész két munkával szerepelt (MODE kávézó és fehér lakás), Maksay Katalin és Lázár Zoltán építészek pedig egy kolozsvári, alagsori úszómedencével. A restaurálásfelújítás kategóriában a csíkszeredai magyar konzulátus (Máthé Zoltán), a gyergyószentmiklósi Gál Endre-ház (Köllő Miklós), a kolozsvári Szabók bástyája (Adrian Borda) és a Román Nemzeti Banknak a kolozsvári Főtéren álló épülete (Adrian Spirescu) is bekerült a legjobbak közé.
A lakóépület kategóriában a temesvári Tudosie-ház, Codruţa Negrulescu munkája nyerte el leginkább a zsűri tetszését. A középület kategóriában megosztva kapta az első díjat a neptuni Bosco klub (SYYA tervezőiroda) és a Fehér megyei Szolcsva községben található, Kim Attila építész által tervezett panzió. A belsőépítészet kategóriában egy, a bukaresti a.a. stúdió által tervezett lakás, míg a restaurálásfelújítás kategóriában az egykori rahovai árutőzsde épülete nyert (Re-Act Now stúdió). A díjazottak között 4300 euró összértékben osztottak ki a szponzorok által felajánlott, a tervezésben használatos számítógépes programokat.
A verseny célja a minőségi építészet promoválása, valamint az értékteremtő munkát végző építészek támogatása és népszerűsítése. „A fogyasztói társadalomban az építészek számára nem könnyű minőségi munkát végezni” – nyilatkozta Záchi Árpád műépítész, az azonos nevű szakmai folyóiratot megjelentető Arhitext Design Alapítvány elnöke, a bukaresti Ion Mincu Építészeti és Városrendezési Egyetem oktatója.
Romániában elképesztően alacsony az építészet színvonala, olyannyira, hogy az ország több vidékén egyszerűen nem lehet építészetről beszélni, állítja a szakember. A hazai minőségi építészet Bukarestbe, Temesvárra és Kolozsvárra, valamint ezek környékére összpontosul. Záchi Árpád véleménye szerint a Székelyföld szintén élenjárónak számít, főleg a Makovecz Imre nyomdokain járó fiatal műépítészeknek köszönhetően.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.