Egyes településeken az ANL-ingatlanok többe kerülhetnek a piaci árnál

•  Fotó: Biró István

Fotó: Biró István

Egyes településeken nem lesz érdemes megvásárolniuk a bérlőknek az ANL-lakásokat, hacsak az önkormányzat nem a kormány által megadott irányáraknál lényegesen olcsóbban értékesíti azokat.

Pengő Zoltán

2010. augusztus 20., 10:462010. augusztus 20., 10:46

Állami köztulajdonból állami magántulajdonba helyezett át 1946 ANL-lakást a kormány, ami az első lépés a szóban forgó ingatlanok eladása felé. A lakások 15 megye 17 településén találhatóak: a Bihar megyei Vaskószikláson és Váradszentmártonban, a Szatmár megyei Tasnádon, Besztercén, Galacon, Suceaván, Râmnicu Vâlceán stb. Az ingatlanok értékesítési árát az önkormányzatok hivatottak megszabni, ám a kormány irányárakat adott meg. Egy 40–45 négyzetméteres garzonért legfeljebb 19 140 eurót kérhetnek el az önkormányzatok, egy 57-58 négyzetméteres kétszobás ANL-lakás maximális ára pedig 26 950 euró lehet. Egy 67-70 négyzetméteres háromszobás ingatlan értékét 36 014 euróban határozta meg a kormány.

Nem olcsó mulatság

Ingatlanszakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy kisvárosok esetében a lakások értékesítése valószínűleg problematikus lesz, ha az önkormányzatok nem mennek mélyen az irányár alá, ugyanis ezek lényegesen magasabbak, mint sok település piaci árai. Tasnádon például a kétszobás lakások átlagos ára 17 ezer euró körül van, de akad olyan is, melyet már 15 500 euróért meg lehet vásárolni. A jelenlegi gazdasági helyzetben valószínűtlen, hogy lenne kereslet az átlagos áraknál jó néhány ezer euróval drágább ANL-lakásokra, még akkor sem, ha ezek komfortszintje valamivel magasabb, mint az olcsóbban kínált ingatlanoké, vélik a szakemberek.

A legnagyobb árkülönbség a Bákó megyei Moineşti-en mutatkozik. A moldvai kisvárosban 16 ezer lejt kérnek egy 75 négyzetméteres, külön bejáratú kétszobás lakásért, mely az ANL-tömbház közvetlen szomszédságában található. Ugyanazon településen azonban már 12 500 euróért hozzá lehet jutni egy olyan háromszobás lakáshoz, melyen mihamarabb túl szeretne adni a tulajdonosa. A Bihar megyei Vaskószikláson a piaci árak szintén a kormány irányárai alatt vannak, egy kétszobás tömbházlakás átlagosan 22 ezer euróért vásárolható meg.

Megéri bérelni

A nagyvárosokban, és az ezekkel szomszédos településeken nem áll fenn ilyen probléma, ugyanis ott a piaci árak magasabbak, mint az ANL-lakások irányárai. A Nagyváraddal szinte összenőtt Váradszentmártonban például egy kétszobás, 68 négyzetméteres lakásért 35 ezer eurót kér a tulajdonos, amihez képest egy ANL-lakás maximális áron is alkalmi vételnek minősül. Ugyanakkor a jelenlegi albérletek nem ösztönzik a bérlőket a lakások megvásárlására. Egy ANL-lakás bérleti díja 100 lej körül van, ami lényegesen kevesebb, mint amennyit vásárlás esetén havi törlesztőrészletként kellene kifizetni.

Az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített ingatlanokat a jelenlegi bérlők vásárolhatják meg. Azok, akik nem kívánnak élni a lehetőséggel, továbbra is bérleményként használhatják a lakásokat. Az ANL azért szeretne minél több lakást értékesíteni, hogy így tegyen szert pénzre, amit új ingatlanok építésére fordíthatna. Az intézmény idén mindössze 186 millió lejből gazdálkodik, ami messze elmarad a szükségletek mögött, országos szinten ugyanis megközelíti a 150 ezret azok száma, akik ANL-lakást igényeltek.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók