Egy év alatt 22,6 százalékkal csökkent a nagyvárosi lakások értéke

A kolozsvári, temesvári és brassói ingatlanok árai kissé nagyobb mértékben csökkentek, mint az ókirályságbeli nagyvárosokban.

Pengő Zoltán

2009. december 11., 12:092009. december 11., 12:09

Egy év alatt több mint 22 százalékos visszaesést mutat az ingatlanok ára az ország nagyvárosaiban – derül ki a www.imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál munkatársai által készített árbarométerből. Ennek kiszámításakor az eladók által, a bukaresti, kolozsvári, brassói, temesvári, iaşi-i és konstancai kulcsrakész lakásokért kért négyzetméterenkénti, euróban kifejezett, áfa nélküli árakat veszik figyelembe.

Az árbarométer adatai szerint a legnagyobb mértékben a kolozsvári garzonok ára csökkent, ezek novemberben 33,84 százalékkal voltak olcsóbbak, mint egy évvel korábban. Brassóban valamivel kisebb mértékben, 31,66 százalékkal estek az egyszobás ingatlanok árai. A konstancai egy- és kétszobás lakások jelenleg 31 százalékkal kerülnek kevesebbe, mint tavaly ilyenkor, míg Temesváron 30, Iaşi-ban pedig 29 százalékot veszítettek értékükből az ezen két kategóriába tartozó ingatlanok.

Bukarestben az ingatlanárak átlagosan 32 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2008 novemberében. A legnagyobb viszszaesés az újonnan épített háromszobás lakások esetében következett be. Októberhez viszonyítva az újonnan épített kétszobás lakások ára valamelyest nőtt, ugyanakkor valamennyi más kategória esetében folytatódott a csökkenő tendencia.

Tartják magukat a temesvári árak

A vizsgált nagyvárosok közül a temesvári háromszobás lakásoknál következett be a legkisebb, mindöszsze 16,8 százalékos értékvesztés. Az árbarométer szerint tavaly átlagosan 1564 euróba került a nagyvárosi lakások egy négyzetméternyi hasznos felülete, míg jelenleg csupán 1211 euróba. Az egyéves csökkenés 22,6 százalék, 353 euró, míg az elmúlt héten 0,6 százalékkal, abszolút értékben 7 euróval esett vissza az ingatlanok négyzetméterenkénti ára. „Az árbarométer kiszámításakor a portálunkon magánszemélyek vagy ingatlanközvetítő ügynökségek által közzétett hirdetéseket vettük figyelembe” – nyilatkozta Adrian Erimescu, az imobiliare.ro-t üzemeltető cég vezérigazgatója.

Jótékony hatású az Első otthon

A portál munkatársai elemezték a keresletet a vásárlók jövedelmének függvényében is. Számításaik szerint egy 56 700 eurós bankhitel felvételéhez legkevesebb 1359 lejes nettó fizetésre van szükség. Ilyen összegű hitelből egy legfeljebb 46 négyzetméteres ingatlant lehet vásárolni.

Az Első otthon programnak köszönhetően a 60 ezer eurós hitelküszöb alatti értékű ingatlanok iránti kereslet jelentős mértékben megnőtt. „A 60 ezer eurónál olcsóbb ingatlanok esetén megduplázódott a kereslet. Tavasszal az ügyfelek mindössze 5 százaléka keresett lakást ezen összeghatár alatt, időközben azonban megkétszereződött a számuk. Igaz, hogy időközben csökkent az ingatlanok ára, ám döntő szerepe ebben az Első otthon programnak volt” – nyilatkozta Răzvan Muntean, a portál menedzsere.

Látszólagos értékvesztés

Az imobiliare.ro szakemberei nem számítanak az  árak és a kereslet növekedésére az elkövetkező időszakban, mivel továbbra is nehéz kölcsönhöz jutni, a bankok ugyanis inkább az államnak hiteleznek, mint az ingatlanfejlesztőknek vagy a lakásvásárlóknak. Az ingatlanszakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy az árcsökkenés valós mértéke alacsonyabb, mint az kitűnik az árbarométerből.

„A lej értékvesztése részben ellensúlyozta az euróban számított árak csökkenését. Az árak általános visszaesése kevésbé érintette a központi fekvésű, nagyértékű lakásokat. Ennek egyik fő oka az, hogy kevés a jófekvésű ingatlanprojekt” – hangsúlyozta Ioana Momiceanu ingatlanszakértő.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók