2009. február 20., 09:172009. február 20., 09:17
Az ingatlanadó emelésére készül a kormány. A pénzügyminisztérium illetékesei még nem döntötték el, hogy a 2006–2008-as időszaknak megfelelő infláció vagy az ingatlanok piaci értékének 2002-től bekövetkezett változásának mértékével emelik az adót.
Abban az esetben, ha az emelés alapja az inflációs ráta lesz, akkor jövőre az idei adónál 20,49 százalékkal kell majd többet fizetni. Sokkal rosszabbul járnának a lakástulajdonosok, ha az adószámítási alapot az ingatlan piaci értékének növekedése arányában emelnék. Jelenleg 700 lejes négyzetméterenkénti árra számolják ki az adót, ám szakértők szerint a romániai lakások négyzetméterenkénti piaci értéke jelenleg ennek öt-hatszorosa. A lakások piaci értékét a közjegyzők által használt, Az ingatlanok irányadó értékének útmutatója című hivatalos kiadvány alapján állapítják meg.
A számviteli törvény értelmében, az egyetlen lakással rendelkező magánszemélyeknek ingatlanuk értékének 0,1 százalékát kell befizetniük az önkormányzat kasszájába éves ingatlanadó címén. Az ingatlan értékének meghatározásakor figyelembe veszik, hogy milyen közigazgatási rangja van a településnek, amely területén található, hol helyezkedik el a településen belül, illetve az életkorát. A települési önkormányzatoknak lehetőségük van rá, hogy a számviteli törvény által megállapított adó értékét maximum 20 százalékkal növeljék. Jelenleg egy Nagyvárad központjában található, a 60-as években épült, 55 négyzetméteres háromszobás lakás éves adója 110 lej.
Öröm az ürömben, hogy idén még nem a megemelt összegű adót kell befizetniük az ingatlantulajdonosoknak. „Függetlenül attól, hogyan fogjuk aktualizálni az adószámítási alapot, az új érték csak 2010 január 1-jén lép életbe. Nem merül fel, hogy már 2009-től emelkedjen az adó, ezt ugyanis a számviteli törvény nem teszi lehetővé” – nyilatkozta Daniel Marinescu, minisztériumi igazgató. Az aktualizált adószámítási alapot április 30-áig kell elfogadja a kormány.
Európa jó néhány országában egyáltalán nincs éves lakásadó, a tulajdonosnak egyetlen alkalommal kell a zsebébe nyúlnia, amikor az ingatlan a birtokába kerül.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.