Drágállják az ANL-lakásokat

•  Fotó: Gozner Gertrud

Fotó: Gozner Gertrud

Sokallják a fejlesztési minisztérium által megállapított, négyzetméterenként 407 eurós vételárat az Országos Lakásügynökség (ANL) által Szatmárnémetiben épített lakrészek bérlői, ezért közölték az önkormányzat képviselőivel, ha nem engednek ebből az összegből, akkor elállnak vásárlási szándékuktól. A Cloşca sugárút 72. és 74. szám alatt található két tömbház bérlői ezt azután jelentették be, hogy az elmúlt héten találkoztak Kereskényi Gábor alpolgármesterrel és Varga Péterrel, az Országos Lakásügynökség Szatmár megyei fiókjának képviselőjével. A találkozó keretén belül közölte velük a hatóság az új árakat, miszerint egy egyszobás lakás ára áfával együtt 21 745 euróba kerül, míg a kétszobásoké 32 592 euróra rúg, ebben szintén benne foglaltatik az áfa.

2010. július 16., 09:112010. július 16., 09:11

Ez az összeg már tartalmazza a levont amortizációs költségeket is. A lakások ára annak függvényében is változik, hogy hányadik emeleten vannak: legdrágábbak az első emeleten lévők, a legolcsóbbak pedig a harmadik emeleti lakások. A bérlőket megdöbbentették az árak, ők ennél jóval alacsonyabbra számítottak: korábban egy egyszobás lakásért 13 és 15 ezer euró közötti összegeket állapított meg a hivatal, plusz áfa, a kétszobások értéke pedig nem haladta meg áfa nélkül a 22 ezer eurót.

A panaszosok szerint az új árak megállapításánál nem vették figyelembe az ingatlanok elhelyezkedését, felszereltségüket és az egyéni fogyasztásmérő órák hiányát. Ilyen méretű összegekért a város központibb részeiben, jobban felszerelt apartmanokat lehet vásárolni – tették szóvá. Ráadásul a Cloşca úti két ANL-tömbház nem újonnan építtetett, hanem csak felújított ingatlan, és ez a lakások beosztásán is meglátszik. Mivel a gáz- és vízórák közösek, a rosszul fizető, tartozásokat felhalmozó szomszédok mulasztásainak a többi bérlő iszsza meg a levét. Tavaly szeptemberben például több hétre levágták mindkét tömbházban a gázt a rosszul fizető lakók miatt. Az önkormányzat a bérlők álláspontjáról értesítette a prefektúrát, innen továbbították a panaszokat az Országos Lakásügynökséghez és az Elena Udrea vezette minisztériumhoz. Varga szerint az Országos Lakásügynökség által megállapított árak a bukaresti viszonyokat tükrözik, azért tűnhetnek elrugaszkodottnak a szatmáriak számára. A Cloşca sugárúton 2000-ben kezdtek neki az épületek felújításának, és 2002-ben költözhettek be a szociálisan hátrányos helyzetben levő lakók. A két ingatlanban negyven garzon és negyvenhat kétszobás lakás van kiadva, amelyek átlagban negyven, illetve hatvan négyzetméter alapterületűek. Mielőtt tudomásukra jutottak volna az új lakásárak, a bérlők körülbelül hetvenöt százaléka jelezte vásárlási szándékát az önkormányzat felé. Az eladástól az önkormányzat azt reméli, hogy megszűnnek a szociális apartmanokban élőkkel kapcsolatos gondok, ugyanis a tulajdonossá előlépett bérlők jobban oda fognak figyelni a számlák kifizetésére, és azokat többé nem kell a városnak magára vállalni.

Hasonló gondok Sepsiszentgyörgyön

Egyetlen, fiatal házasoknak épített lakást sem vettek meg a bérlők mindeddig Sepsiszentgyörgyön. Czimbalmos Csaba városmenedzser a Krónikának elmondta, eddig tizenegy kérést adtak le, amelyben az ott lakók jelzik a vásárlási szándékot, még néhányan hitelt keresnek, de a többség nem veszi meg a bérelt ANL-s lakást. Sepsiszentgyörgyön két tömbházban vannak eladó lakások, az egyikben 39, a másikban 24 lakrész vásárolható meg, szintén négyzetméterenkénti 407 eurós áron. Antal Árpád polgármester elmondta, nemcsak a lakott, hanem a teljes beépített felületet meg kell vásárolni, így az erkélyekért, a lépcsőházért is fizetni kell. Ezzel a számítási módszerrel egy közepes méretű lakás hozzávetőleg 30 ezer euróba kerül, ami valamivel magasabb a piaci árnál, viszont ezek a lakások viszonylag újak. A polgármester ezt igazságtalannak tartja, hiszen az ingatlan ára nem lehet ugyanannyi Bukarestben, mint Sepsiszentgyörgyön. Háromszéken például Lemhény községben is épült ANL-tömbház, kizárt, hogy vidéken ezen az áron bárki megvegye a lakrészeket. Az elöljáró ugyanakkor arra is kitért, hogy az önkormányzatnak nem érdeke, hogy eladja az ANL-s lakásokat, hiszen a bevétele a lakbérekből származik, a vételárat a fejlesztési minisztérium kapja, majd újabb lakások építésére fordítja.

A fiatal házasok – mint ismeretes – rendkívül kedvező feltételekkel kaptak ANL-lakást, viszont az alacsony lakbér a sokszorosára növekszik, mihelyt a házastárs, akinek a nevére korábban megkötötték a szerződést betölti a 35 évet. Ilyen esetben a havi bér eléri az 500 lejt. Tudomásunk szerint Sepsiszentgyörgyön több ANL-lakás bérlője építkezni kezdett, hogy mire a kedvezményeik megszűnnek, lemondják a szerződést, és beköltöznek a saját házukba.

Marosvásárhelyen száz bérlő várakozik

Mivel jelentős bevételektől esne el, a marosvásárhelyi önkormányzat nem is hajlandó eladni az ANL-s lakrészeket. Álláspontjuk szerint ugyanis a város szempontjából ez nem jó „üzlet”. 251 lakrészről van szó, és mintegy százan kérték eddig azt, hogy megvásárolhassák az ingatlant. A városi  közgyűlés több ízben is tárgyalta már az ügyet, de a tanácsosok nem hoztak határozatot. „A kérvényezők közül senki nem lépett vissza, nem tartják túl magasnak a lakások árát, és ha lehetne, az igénylők azonnal adásvételi szerződést kötnének” – nyilatkozta a Krónikának Bakó László Attila, a polgármesteri hivatal illetékes osztályának igazgatója. Mint tájékoztatott, Marosvásárhelyen az önkormányzat 20–30 százalékban járult hozzá az ANL-panelházak építéséhez, és az önkormányzati képviselők úgy vélik, nincs garancia arra, hogy értékesítés esetén ez az összeg visszakerüljön a város kasszájába. Nagy Annamária nyolc éve lakik az ANL-s panelházban, és évek óta próbálja megvásárolni lakását. Kiszámította, hogy ez 27 ezer eurójába kerülne, hogyha valóban azon a négyzetméterenkénti 407 eurós egységáron értékesítené ezeket a lakásügynökség, ahogyan azt a szaktárca meghatározta. Nagy Annamária is úgy tudja, hogy a panelházban, ahol ő is lakik, a többi bérlő is kitart vásárlási szándéka mellett, már csak azért is, mert sokan szép summákat költöttek arra, hogy komfortosabbá tegyék az általuk eredetileg nem túl jó minőségűnek ítélt lakrészeket. A bérlők mindegyike eközben nemrég Elena Udrea fejlesztési miniszter kézjegyével ellátott levelet kapott, amelyben az áll, hogy egy év bérlés után megvásárolhatják a lakrészeket, amelyekben élnek. Ezt ők készpénznek veszik, és várják, hogy az önkormányzat lépjen, tegye lehetővé a vásárlást.

Nincs döntés Csíkszeredában és Nagyváradon

Eközben a csíkszeredai önkormányzat még nem döntött arról, hogy értékesíti-e az ANL-tömbházakat. Eddig 10 olyan kérés érkezett az önkormányzathoz, amelyben a bérlők jelzik vételi szándékukat, azonban ezek az iratcsomók még elbírálásra várnak. A megyeszékhely alpolgármestere, Szőke Domokos a Krónikának elmondta, a város tetemes összeget fektetett az ANL-lakások barátságos környezetének kialakításába, a hálózatok elkészítésébe, így számukra kifizetődőbb az, ha a lakásokat továbbra is csak bérlik az ott élők, hiszen az általuk befizetett havi járulék az önkormányzat tulajdonában marad.
Mivel egyelőre nem kapott zöld jelzést a kormánybiztostól a nagyváradi ANL-lakások árait tartalmazó városi határozat, még nem várják a jelentkezőket a városházán. 2002 óta 125 ilyen lakást építettek a partiumi megyeszékhelyen, és ezeknek lakói közül korábban 83-an már jelezték, hogy megvásárolnák az ingatlant – igaz, akkor még nem tudták, mennyibe fog kerülni. Az ANL-lakások ára egyébként a helyi ingatlanpiaci áraknál valamivel magasabb, vagy ugyanazon a szinten áll.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók