Csökkentek a lakáshitelkamatok

Csak olyan vegyen fel hitelt lakásvásárlásra, aki keresett szakmában dolgozik és elégedett a munkahelyével, ajánlják a szakemberek.

Pengő Zoltán

2010. február 19., 11:332010. február 19., 11:33

A Román Nemzeti Bank által a közelmúltban eszközölt bankközi alapkamat-csökkentés következtében több hitelintézet lefelé módosította a hitelek esetén alkalmazott kamatokat, ami kedvezően érintette azokat, akik bankkölcsönből vásároltak lakást.

Az Első otthon program keretében nyújtott euróalapú hitelek esetében a kamat jelenleg 4,5 és 6 százalék között mozog, míg a lejalapú hitelek után 10 és 15 százalék közötti kamatot kell fizetni. A Volksbank 5,04 százalékos kamatot számol fel az euróban igényelt ingatlankölcsönök után, a Transilvania Bank 5,09 százalékot, az ATE Bank pedig 5,30 százalékot. Ugyanezen bankok a lejalapú lakáshitelek esetén 10,25, 10,23 és 13,45 százalékos kamattal dolgoznak.

Rejtett költségek

Ez azt jelenti, hogy aki 57 ezer eurós kölcsönt vett fel a Transilvania Banktól lakásvásárlás céljára az Első otthon keretében, annak 295,6 euró a havi törlesztőrészlete. A Volksbank ügyfelének ugyanazon összegű kölcsön esetén 281,8 eurót kell átutalnia minden hónapban a hitelintézet számlájára.
Ugyanolyan értékű, de lejalapú hitel esetén a Volksbank kliensének mindössze 1867,4 lej a havi részlete, míg az ATE Bank ügyfeleinek havonta 2562,5 lejt kell törleszteniük. A hiteltanácsadók arra hívják fel a figyelmet, hogy a bankok járulékos költséggel is terhelik az ügyfeleket, melyek egyes esetekben akár 1 százalékkal megemelhetik az éves kamatot.

A lej a legnépszerűbb

Néhány évvel ezelőtt, más európai országokhoz hasonlóan idehaza is nagyon népszerűek voltak a svájci frank alapú hitelek, ezen valuta relatíve nagyfokú stabilitásának betudhatóan. Az utóbbi időszakban a lejalapú hitelek ázsiója nő leginkább. A pénzügyi szakemberek véleménye szerint logikus a jelenség, hiszen a lej árfolyam-ingadozásai nem befolyásolják a befizetendő részletek értékét. Az euróalapú hitelek megítélését rontja, hogy az adósok ki vannak szolgáltatva az árfolyam-ingadozásoknak, melyek, mint az utóbbi két-három év történései mutatják, jelentősek lehetnek.

Mivel az euró- és lejalapú hitelek kamatai közötti különbség 5 százalék körül van, a lejnek az euróhoz viszonyított 5 százalékos értékvesztése már kiegyenlíti ezt. Az ebből fakadó bizonytalanságot csak részben tudja ellensúlyozni azon tény, hogy az euróalapú hitelek kamatai alacsonyabbak, mint a lejalapúaké. „A gond az, hogy a válság elmúltával, mikor a Román Nemzeti Bank politikája is változni fog, az Euribor (Európai Irányadó Bankközi Kamatláb – szerk. megj.) a jelenlegi 0,5 százalékról 3-4 százalékra fog emelkedni.

Mindazon ügyfelek, akik az alacsony Euribor idején 5 százalékos kamatot fizettek, arra ébrednek egy szép napon, hogy a kamat 8 százalékra ugrott. Másrészt, ha véget ér a válság, bár az Euribor emelkedni fog, meg fog erősödni a lej az euróhoz viszonyítva, ami részben kompenzálni fogja a veszteséget” – nyilatkozta Adrian Robescu pénzügyi tanácsadó. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az euró romániai bevezetését követően, az euróárfolyam ingadozásai már nem fogják befolyásolni a törlesztőrészletek értékét.

Az egészségügy a legbiztosabb

A szakemberek szerint a jelenlegi bizonytalan időszakban csak azok igényeljenek hitelt lakásvásárlásra, akiknek a munkahelyük nemcsak biztos, hanem meg is vannak azzal elégedve. „Ebben az esetben kisebb a valószínűsége annak, hogy az illető új munkahely után nézzen, illetve ideiglenesen biztos jövedelem nélkül maradjon. Ajánlatos a diplomázás után egy-két évet várni a lakáshitel igénylésével, tanácsolja Liliana Graure, a kolozsvári Manpower állásközvetítő cég igazgatója, hozzátéve, hogy az egészségügyben, az informatikai ágazatban dolgozóknak kell legkevésbé félniük attól, hogy munkanélkülivé válnak. A hiteligénylések elbírálásakor egyébként a bankok is figyelembe veszik, hogy mennyire keresett a munkaerőpiacon az ügyfél szakmája.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók