Fotó: Krónika
Ilyen körülmények között éves szinten mintegy 50 millió négyzetméter kerámialap (csempe és padlólap) eladásával lehet számolni, 250–260 millió lej értékben.
Számít a méret
Az elmúlt időszakban nagymértékben megváltoztak a vásárlói igények. Néhány évvel ezelőtt a kisméretű, 20X30 cm-es, drapp, szürke és fehér színű lapok voltak a legkeresettebbek, napjainkra azonban ezek népszerűsége nagyon visszaesett. Jelenleg a legtöbbet a 25X40 cm-es lapokból adnak el, de a drágább árfekvésű termékek kategóriájában egyre népszerűbbek a 30X60, sőt a 45X90 cm-es óriáslapok. A nagy mérethez markáns színek társulnak, legkeresettebb a sárga, a kék, a piros és a barna. Az árak tekintetében a piacot a szélsőségek jellemzik: a legtöbbet a nagyon olcsó, illetve a kifejezetten drága termékekből lehet eladni. Előbbieket lakásfelújítás céljára vásárolják, utóbbiakat jellemzően az új ingatlanokba építik be.
A piacot az importőrök uralják: a Román Építőanyag-gyártók Egyesületének becslése szerint idén a hazai termelők csupán 13 millió négyzetméter kerámia burkolólapot tudnak értékesíteni belföldön, míg az import 37 millió négyzetmétert tesz ki.
Jönnek a kínaiak
A egyetlen jelentős belföldi termelő az osztrák Lasselsberger cégcsoport, melyek tulajdonában van a kolozsvári Sanex, valamint a bukaresti Cesarom csempe- és padlócsempegyár. A Lasselsberger által gyártott burkolólapok olcsónak számítanak, átlagos áruk 4,3 euró/négyzetméter. A legdrágábbak az olasz termékek, melyeknek átlagos négyzetméterenkénti ára 10 euró. A hazai piacon importtermékekből spanyol a legtöbb (a tavalyi behozatal értéke több mint 87 millió euró), ezeket követik a spanyol burkolólapok. Felszállóágban vannak a török, egyiptomi és kínai csempék és padlócsempék, melyek olcsó voltuk miatt keresettek.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.