Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2009. január 23., 09:402009. január 23., 09:40
A hazai ingatlanpiacot sújtó válság immár a lakbérek terén is érezteti hatását. A lakbérek Erdély-szerte csökkenő tendenciát mutatnak. A tavalyi év első 11 hónapjában még a főbérlőknek állt a zászló, a legtöbb városban emelkedtek a lakbérek, a régi és az új építésű lakások esetében egyaránt. Marosvásárhelyen 2008 folyamán átlagban havi 150–200 eurót kértek el egy garzonért, 200–270 eurót egy kétszobás lakásért, míg a háromszobások ára 280–350 euró között mozgott. Nagyváradon az albérlők átlagosan 150 eurót fizettek egy garzonért, a két- és háromszobás lakások 200, illetve 350–400 euróba kerültek. A legdrágább erdélyi városnak a lakbérek terén is Kolozsvár számított, ahol 250 euró alatt nemigen lehetett garzont találni, egy kommunizmus idején épült háromszobás lakótelepi lakásért pedig 500 eurót is elkértek. „Tavaly az ingatlanválság még nem éreztette hatását a kolozsvári kiadó lakások piacán. Ennek fő oka az volt, hogy a mintegy százezer egyetemi hallgatónak csupán 15 százaléka kap szállást kollégiumban” – nyilatkozta Doru Lupeanu, a Fix Up Marketing cég munkatársa. Szatmárnémeti a kivételek közé tartozott, ugyanis a bérleti díjak nagyjából megmaradtak a 2007-es szinten: garzon – 100 euró, kétszobás lakás – 150 euró, háromszobás lakás – 250 euró.
A tendencia 2008 végén fordult meg, azt követően, hogy nyilvánvalóvá vált, Románia is megsínyli a világgazdaságot sújtó krízist. „Az ősz mindig a kereslet időszaka, időközben azonban nőtt az ajánlat, és csökkent a kereslet, ami automatikusan lefelé viszi az árakat” – mondja Tóth Júlia, a marosvásárhelyi Nomex ingatlanközvetítő iroda vezetője, aki úgy ítéli meg, hogy 50–100 euróval estek vissza az albérletek árai a városban. Véleménye szerint a csökkenés több tényező együttes hatásának tudható be: kevesebben vannak olyanok, akik eladják a lakásukat, és ideiglenesen albérletbe költöznek míg megszerzik új otthonukat, illetve visszaesett azok száma, akik más városba költöznek egy jobban fizető munkahely reményében.
Kolozsváron főleg a luxus kategóriájú ingatlanokat érinti a bérek csökkenése, kisebb mértékben azonban tetten érhető a tendencia a középkategóriás lakásoknál is, mondta a Fortuna ingatlanközvetítő iroda egyik munkatársa. A vállalkozások igyekeznek mérsékelni kiadásaikat, emiatt nagyon sok protokollcélra kibérelt lakás szerződését bontották fel, illetve nem hosszabbították meg, kisebb és olcsóbb lakást bérelnek az alkalmazottaknak, számos cég pedig szerényebb székhelyre költözik. Emiatt, azon kétszobás luxuslakásokat, melyekért tavaly még havi 500 eurót is elkértek a tulajdonosok, jelenleg 350 euróért kínálják. A bérleti díjak csökkenéséhez az is hozzájárult, hogy egyre több ingatlanfejlesztő megpróbálja bérbe adni azokat a lakásokat, melyeket nem tud értékesíteni, ami által nő a kínálat.
Az elmúlt hetekben Nagyváradon is jelentős mértékben visszaestek az albérletek árai. 100–150 euróért ki lehet bérelni egy garzont, 150 euróért már kétszobás lakást is lehet találni, 200 eurónál többet pedig a felkapott városrészekben található kétszobás lakásokért sem igen kérnek el a tulajdonosok. „Mennek le a bérleti díjak. Aki megpróbálja kitartani az árat, azt elkerülik az érdeklődők. Néhány hónappal ezelőtt alig lehetett albérletet találni, most tele vannak hirdetésekkel az újságok” – nyilatkozta a Krónikának Baciu Irén, a Confort House ingatlanközvetítő ügynökség igazgatója. A szakember szerint a gazdasági válság miatt eluralkodó bizonytalanság mellett a lej értékvesztése is hozzájárul a bérleti díjak csökkenéséhez, ezek összegét ugyanis általában euróban állapítják meg a tulajdonosok.
Egyes szakértők szerint a bérlemények árának csökkenése átmeneti jelenség. „Mivel nehéz hitelhez jutni lakásvásárlás céljára, az albérlet sokak számára szükségletté válik. Ez felfelé fogja srófolni az árakat” – véli a Fix Up Marketing egyik munkatársa. n Pengő Zoltán
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.