2009. november 27., 11:312009. november 27., 11:31
Az auditorok a tömbház műszaki állapota és a fűtésszámlák értéke alapján fogják kiállítani az energetikai bizonylatot. A bizonylatért az illető ingatlan minden egyes négyzetmétere után 1–4 eurót kell fizetni.
Az auditorok a lakásokat, energiaigényük alapján hét kategóriába sorolhatják be. A legjobbak az A osztályú ingatlanok, melyeknek négyzetméterenkénti éves energiaigénye nem haladja meg a 160 kWh-t. A legroszszabb energia-háztartású lakások a G kategóriájúak, melyek éves szinten, négyzetméterenként 5000 kWh energiát is elfogyasztanak.
„A régi tömbházak többsége eredeti állapotában a C és D kategóriába tartozik. Hőszigetelés eredményeként ezek átkerülhetnek a B vagy A osztályba” – nyilatkozta Emilia Cerna Mladin, az Épületenergetikai Auditorok Országos Egyesületének elnöke.
A szakemberek arra számítanak, hogy az alacsony energetikai osztályba sorolt ingatlanok ára csökkenni fog. „Az energetikai bizonylat információs jelleggel bír: segít felbecsülni a fűtési költségeket. A lakás fenntartási költségei érdeklik a vásárlót, ezért várhatóan az energetikai besorolás kihatással lesz az árakra” – véli Emilia Cerna Mladin.
Elméletben mindez jól hangzik, azonban kérdéses, hogyan fog működni a gyakorlatban, mivel a kormány még nem hozta nyilvánosságra a lakások energetikai auditálásának alkalmazási módszertanát.
„Vagy lesz egy törvény, amelyet senki sem vesz figyelembe, vagy pedig meg fognak jelenni a hamis energetikai bizonylatok” – szögezte le az Épületenergetikai Auditorok Országos Egyesületének elnöke. Aggodalomra ad okot az is, hogy jelenleg mindössze 700 energetikai auditor van az országban, ami miatt valószínű, hogy a bizonylatok megszerzése igen hoszszadalmas lesz.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.