Fotó: Bone Ewald
2009. november 27., 09:352009. november 27., 09:35
A csődbe ment vagy csődvédelmet kért cégek számával azonos nagyságrendű azon vállalkozások száma, amelyek vegetálnak a válság miatt. Az Építési Vállalkozók Országos Egyesületének kimutatásai szerint Romániában 100 ezer építőipari cég volt bejegyezve az év elején. Ezzel szemben, az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint csupán 59 389 építőipari vállalkozás aktív. Ezek összesen több mint félmillió embert foglalkoztatnak.
Nagyon sok vállalkozás arra fizetett rá, hogy bankkölcsönre alapozta a tevékenységét, hangsúlyozzák a szakértők. „Sok olyan ingatlanfejlesztővel volt dolgunk, melyek megvásároltak egy telket, melyre hitelből akartak építkezni. Rengeteg olyan lakást adtak el, melyek csak terv formájában léteztek, még az alap sem volt kiöntve” – nyilatkozta Gheorghe Pipera ügyvéd.
Szeptemberben a hazai építőipar 22,1 százalékos visszaesést mutatott az elmúlt év azonos időszakához képest. Az Eurostat statisztikai intézet adatai szerint az Európai Unió szintjén ez volt a második legnagyobb visszaesés az ágazatban. A legnagyobb arányú, 32,2 százalékos recesszió a szlovén építőiparban következett be. A harmadik legnagyobb negatív eredményt Bulgária érte el, ahol az első őszi hónapban 19,7 százalékos volt a csökkenés.
Mindazonáltal a román építőipar jobban teljesített, mint egy hónappal korábban, augusztusban ugyanis az ágazat teljesítménye 29 százalékkal volt gyengébb, mint 2008 azonos időszakában, ami a leggyengébb eredmény volt az EU-ban. Augusztushoz képest a hazai építőipar 2 százalékkal növekedett szeptemberben. Ezen teljesítményt az Unióban egyedül Csehország szárnyalta túl, 2,4 százalékos plusszal.
Az Európai Unió tagállamaiban az építőipar 9,4 százalékos, a tavalyi szinthez viszonyított visszaesést könyvelt el szeptemberben, míg az euróövezet államaiban kedvezőbb volt a helyzet, a recesszió mértéke mindössze 8 százalék volt. Az uniós tagállamok közül jó néhányban már elkezdődött a növekedés.
A legnagyobb arányú fejlődést Lengyelország (5,7 százalék), Csehország (5,7 százalék) és Németország (2,9 százalék) mutatta fel. Több EU-s tagországban azonban folytatódik az ágazat mélyrepülése. Szeptemberben Szlovéniában 10,4, Szlovákiában 6,2, Portugáliában pedig 2,3 százalékkal teljesített gyengébben az építőipar, mint augusztusban.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.