Csapnivaló hőszigetelés

•  Fotó: Bone Ewald

Fotó: Bone Ewald

A rossz minőségű munkálatok vesztesei végső soron a lakástulajdonosok lesznek, figyelmeztetnek a szakemberek.

Pengő Zoltán

2010. március 26., 10:012010. március 26., 10:01

Kritizálták a tömbházak utólagos hőszigetelésének minőségét a Romenvirotec 2010 vásáron részt vevő több cég képviselői. A vásár múlt héten zajlott, a bukaresti Romexpo vásárközpontban. „A tömbházak szigetelését jelenleg rossz minőségű, legfeljebb 10 cm vastag poliészterrel végzik, annak ellenére, hogy 15 centiméteres lapokat kellene használni.

A hőszigetelés csapnivaló minősége következtében Románia sereghajtó az Európai Unióban a lakóépületek környezetszennyezése tekintetében. Nálunk a lakóépületek által kibocsátott szennyező anyagok mennyisége 50 százalékkal magasabb az Európai Unió előírásai szerint megengedett maximális szintnél” - nyilatkozta Marin Cruţescu, a  speciális hőszigetelő rendszereket alkalmazó Amvic építési cég vezérigazgatója.

A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy a rossz minőségű hőszigetelésnek a jövőben a lakástulajdonosok fogják meginni a levét. „A felhasznált gyenge minőségű hőszigetelő anyagokat az erősebb szélrohamok le fogják tépni a tömbházak faláról” – jelentette ki az Amvic igazgatója.
Cruţescu kritizálta a kormány energiapolitikáját is, mivel az, szerinte, nem ösztönöz eléggé a megújuló források alkalmazására.

„Romániában 50 százalékkal nagyobb a napsütéses órák száma, mint Németországban. Ugyanakkor 1989-ben még 100 ezer napkollektor volt felszerelve az országban, jelenleg azonban csupán 10 ezer. Németországban a napkollektorok használata üzlet a családok számára. Egy német háztartás 0,6 eurócentet kap minden egyes, a központi elektromos hálózatba juttatott kilowatt energiáért, míg egy osztrák háztartás 0,76 centet. Romániában egyelőre még az erre vonatkozó törvényi szabályzás sem létezik, ami nagy kár” – mondta Marin Cruţescu.

Az üzletember szerint Románia Ausztria és Németország példáját kellene kövesse, mely országokban hathatósan támogatják a passzív házak építését. „Ausztriában és Németországban precíz, a passzívházakra vonatkozó szabályozás van. Lényegében a bankok kizárólag ilyen ingatlanok építésére folyósítanak hitelt. Romániában az első passzívház 2008-ban épült. A Bragadiru községben található épület összterülete 2400 négyzetméter, ám a fűtésszámla a téli hónapokban nem haladja meg az 1200 lejt” – jelentette ki az Amvic vezérigazgatója.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók