2009. március 06., 10:002009. március 06., 10:00
A bioklimatikus építészet olyan, úgynevezett fenntartható épületek létrehozását célozza, melyek környezetbarát anyagokból készülnek, megjelenésükkel belesimulnak a tájba, magas szintű energiahasznosításuk és minimális szennyezőanyag-kibocsátásuk következtében mondhatni minimális szintű a környezetromboló hatásuk.
A hegyekben található, erdőktől övezett villa lakterülete 650 négyzetméter. A beépített felület négyzetméterenkénti ára pirosban csupán 350 euró volt, míg a belsőépítészeti munkálatok – fűtés, vízellátás, szellőztetőrendszer, épületbiztonsági berendezések – költségei négyzetméterenként körülbelül 1150 euróra rúgtak.
A villában, melyhez építőanyagként elsősorban fát használtak, nincs légkondicionáló, a levegő frissítéséről egy környezetbarát ventillációsrendszer gondoskodik. A vízellátást egy közeli forrás biztosítja. A szennyvizet mini biológiai derítőállomás tisztítja meg, amely mintegy 3000 euróba kerül.
A hőszivattyús fűtőrendszer 25 000 euróba került, a havi fűtési költség a leghidegebb téli időszakban sem haladja meg a 250 eurót (ekkora felület hagyományos gázkazánnal való kifűtése hozzávetőleg 650 euróba kerülne).
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.