Best Board már Erdélyben is

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

A Best Board sokkal gazdaságosabban működtethető, mint a hagyományos fűtési rendszerek, állítja a feltaláló. Romániában még nem használatos és nem is ismert az a fűtésrendszer, melyet kedden mutatott be osztrák feltalálója Nagyváradon. A Best Board-szisztéma lényege, hogy a fűtőtestek helyett a víz vagy elektromos áram a padló szegőléceihez hasonlatos, alig észrevehető vezetékekben mozog.

Nagy Orsolya

2009. június 12., 11:532009. június 12., 11:53

Inspiráció az inkáktól

Siegfried Prantl fizikus és felesége, Christiane a Bihar Megyei Vállalkozók Szövetségének meghívására érkezett Nagyváradra a terméket bemutatni. Elmesélték, a férfi régész barátja segítségével utazott ki Dél-Amerikába mintegy két évtizeddel ezelőtt, s az ősi civilizációk házainak romjai között vett észre valami különlegeset: a falak tövében kővel befedett vezetékek futottak. „Először azt hittem, padokról van szó, ám kiderült, ez volt az itt lakók fűtésrendszere. Tüzet gyújtottak mellette, így melegítették fel a benne keringő vizet. Ezért nem is szeretem, ha feltalálónak neveznek engem, hiszen valójában csak őseinktől és a természettől inspirálódtam. Mai modern találmányaink legalább kilencven százalékát már ismerték az ősi civilizációk” – mesélte Siegfried Prantl a váradi hallgatóságnak.

Ötvenszázalékos megtakarítás?

A rendszer különlegessége, hogy legalább ötven százalékkal kevesebb energiát fogyaszt, mint bármely más, ma használt fűtésrendszer, fejtette ki a feltaláló. Számításaik szerint egy száz négyzetméteres helyiség fűtésére mindössze nyolc liter víz elegendő. Ezenkívül, mivel a vezetékek nem a falakban futnak, elkerülhető a nedvesedés és a penészesedés is, ami főképp olyan lakóknak fontos, akik asztmás vagy más légúti betegségben szenvednek. Ugyanez a tulajdonsága teszi a Best Boardot ideálissá múzeumok, falfestményekkel díszített műemlék épületek fűtésére, mivel a hőmérséklet állandó és egyenletes lesz a helyiségekben. Tekintve, hogy a rendszer a falakat fűti, a plafon alatt kialakuló „melegpárnák” képződése is elkerülhető, tehát nem vész kárba a hőenergia. Néhány éve már a Vatikánban is ez a rendszer szolgáltatja a meleget, árulta el Siegfried Prantl. „Sajnálatos, hogy Romániában még senki nem hallott erről a rendszerről, hiszen tizenöt éve használjuk Ausztriában, s azóta már Európa huszonkét országába is szállítunk” – mondta a fizikus. A Best Boardot már alkalmazzák többek között Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Oroszországban, Svédországban és Norvégiában.

Kompatibilis a távfűtéssel

A rendszert bármilyen hő- és energiaforrásról lehet táplálni, akár a jelenleg Romániában használatos, vízzel működő távfűtési hálózatra is rá lehet kötni. A meleget víz vagy elektromos energia szállítja, s ez a falak tövében elhelyezett keskeny vezetékekből fölfelé sugárzik, egyenesen a falakat langyosítva. A rendszer jellegéből fakadóan a lakók hőérzete ugyanolyan, mintha a lakást hagyományos technológiával, három fokkal magasabb hőmérsékletre fűtötték volna ki. A falak külső részére szigetelés kerül. A találmányként levédett rendszerben a víz sokkal gyorsabban kering, mint a hagyományos fűtésrendszerekben, és a hőmérséklete is jóval magasabb. Hogy ezt műszakilag hogyan valósítják meg, arról a meghívottak nem árultak el részleteket.

A rendszer áráról nem szolgáltak közelebbi tájékoztatással, mivel a Prantl házaspár termelő, s a tarifát a hazai forgalmazó szabja meg. Annyit megtudtunk, hogy egy jobb minőségű padlófűtésrendszerhez hasonló az ár. A Best Board váradi forgalmazója a Dacmal cég.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók