Barkácsolt bútor a lakásban

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

A készen vásárolt bútor árának felénél is kisebb költségből tudják berendezni lakásukat azok, akik járatosak a barkácsolásban.

Pengő Zoltán

2009. február 13., 11:512009. február 13., 11:51

Leleményességgel, képzelőerővel és kézügyességgel pótolva a pénzhiányt, maguk által tervezett és kivitelezett bútorokkal rendezte be lakását egy fiatal nagyváradi házaspár. C. M. és I. M. tavaly ősszel fogtak hozzá Rogériusz negyedbeli otthonuk megújításához. A kétszobás tömbházlakásra ráfért a felújítás, hiszen egy évtizednél is több eltelt már azóta, hogy festő ecsetje siklott volna a falakon, az ajtók és ablakok nem megfelelően zártak, a bútorok ósdiak és kevéssé praktikusak voltak. A fiatalok alapállásból elvetették a lehetőséget, hogy vásárolt bútorral rendezzék be otthonukat. “Rusztikus jellegű berendezést akartunk, az pedig megfizethetetlenül drága. Édesanyám a közelmúltban vett egy közönséges, faforgácslemezből készült könyvszekrényt, 2500 lejt fizetett ki érte. El tudom képzelni, mennyibe kerülhet akkor egy rusztikus bútor” – meséli I. M.

A legolcsóbb megoldás

A helyzetbe való beletörődés helyett M-ék papírt és ceruzát ragadtak, s elkezdték tervezgetni lakásuk kinézetét. Miután körvonalazódott, hogy milyen bútorokat szeretnének, és hozzávetőleg kiszámolták a szükséges anyagmennyiséget is, M.-ék hozzákezdtek a bevásárláshoz. “A legolcsóbb megoldást választottuk, egy szárítóval is rendelkező, faanyagokat forgalmazó cégtől vásároltunk. Fontos szempont volt, hogy az anyag száraz legyen, mivel a nedves fa a száradás során változtatja a méreteit, az alakját. Ha a Praktikerben vásároltunk volna, jóval több pénzt kellett volna kiadnunk, és minőségileg gyengébb árut kaptunk volna” – magyarázza C. M.

Tömbösített fa és deszka

A házaspár 37 darab, méretre leszabott, 2,30 méter hosszú, 8X8 cm keresztmetszetű tömbösített fából készült gerendát vásárolt 1600 lejért, valamint tömbösített falapokat és deszkát 1300 lejért. A tömbösített fából készült lapok körülbelül kétszer többe kerülnek, mint a deszka, de egy sor előnyük van az utóbbival szemben: egyszerűbb a megmunkálásuk, kisebb az anyagveszteség és nincs szükség felületkezelésre. M.-ék, bár mindketten rendelkeztek némi tapasztalattal a barkácsolás terén, nem egyedül vágtak neki a munkának, hanem egy asztalos segítségével. Néhány hét leforgása alatt hármasban elkészítettek egy konyhai munkapultot, két asztalt, három, teljes falat betöltő szekrény- és polcrendszert, egy paravánt, egy bejárati ajtót, négy ajtókeretet és az egész lakásba elegendő szegélylécet. A munka során csak egyszerű barkácsszerszámokat használtak: kézi fűrészt, fúrógépet, fogót, néhány kulcsot.

A bútorokat pácolták és lakkozták, a konyhai munkapultra egy réteg lenolajat is felkentek, hogy fokozottan vízállóvá tegyék és megelőzzék a penészedést. A polcrendszerre és az ablakokra bambusz rolók kerültek, melyek a lakásnak enyhén keleties hangulatot kölcsönöznek. M.-ék a rusztikus és antik jellegű bejárati ajtóra a legbüszkébbek, melynek még a kilincsét is maguk készítették el, egy belsőépítészeti munkálatokra szakosodott barátjuk segítségével. A konyha betonpadlóját vékony szivacsréteggel szigetelték, melyre OSB járólapokat fektettek le, tiplivel rögzítve őket. Az OSB lapokat lefestették, majd Palux-lakkal kenték le. Ez szintén minimális, 200 lej körüli befektetést igényelt.

Kevesebb, mint 4500 lej

Mindez összesen kevesebb, mint 4500 lejbe került, mely összegből 1300 lej az asztalos munkabére volt, aki ezért beszerelt négy készen vásárolt ajtót is. Egy átlagos méretű kétszobás tömbházlakás bebútorozása készen vagy rendelésre vásárolt közepes minőségű forgácslemez bútorokkal körülbelül 9000 lejbe kerül, mely összegben sem padló, sem bejárati ajtó nem foglaltatik benne. M.-ék ennek kevesebb, mint feléért rendezték be otthonukat, ízlésüknek és igényeiknek tökéletesen megfelelő módon.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók