2010. január 15., 09:222010. január 15., 09:22
A weblap munkatársai 24, több mint százezer lakosú hazai nagyvárosban követik figyelemmel az árak alakulását, a portálra feltöltött hirdetések, valamint ingatlanügynökségektől kapott információk alapján. Az imobiliare.ro kimutatásai szerint a 24 monitorizált település közül 18 esetében 2009 végén kevesebbe kerültek az újonan épült ingatlanok, mint egy évvel korábban, hat városban pedig nem változtak az árak.
Országos szinten az euróban számított lakásárak átlagosan 16 százalékkal estek vissza. Mivel tavaly decemberben az euró árfolyama magasabb volt, mint 2008 azonos időszakában, a lejben kifejezett árak valamennyivel kisebb mértékben, mindössze 12 százalékkal csökkentek. Ahhoz, hogy az újonnan épült ingatlanok olcsóbbak lettek, nagyban hozzájárult az áfának 19 százalékról 5 százalékra való mérséklése, mely kedvezmény érvényben marad idén is.
Országos viszonylatban egy kétszobás lakás átlagos ára 58 654 euró volt az elmúlt hónapban, míg egy évvel korábban még 70 055 eurót kellett fizetni egy ilyen ingatlanért. Az imobiliare.ro adatai arról árulkodnak, hogy az erdélyi, partiumi és bánsági nagyvárosokban a csökkenés volt az uralkodó tendencia. Az új építésű ingatlanok árai csökkentek Aradon, Brassóban, Nagybányán, Kolozsváron, Nagyváradon, Marosvásárhelyen és Temesváron is.
Kivételt csupán Szatmárnémeti és Nagyszeben képez, ahol tavaly decemberben ugyanannyiba kerültek a lakások, mint 2008 azonos időszakában. Némileg meglepő módon, a portál adataiból az tűnik ki, hogy a régió legdrágább városa immár nem Kolozsvár, hanem Brassó, s hovatovább a legtöbb kategóriában Temesvár is megelőzi a kincses várost. Kolozsvár immár csak a villák terén számít a régió legdrágább városának.
Annak ellenére, hogy az ingatlanárak alacsonyabbak, mint egy évvel ezelőtt, 2009 folyamán jelentős mértékben visszaesett a tranzakciók száma. A szakemberek ennek alapvető okát abban látják, hogy lényegesen nehezebb lett a hitelfelvétel. „Azok száma, akik rendelkeznek a lakásvásárláshoz szükséges összegű készpénzzel, a potenciális ügyfelek mindössze 20–25 százalékát teszi ki” – nyilatkozta Marian Chiosa Rotaru, a cég egyik munkatársa.
A tavalyi értékvesztés ellenére az új lakások ára sokkal kisebb mértékben csökkentek, mint a régi ingatlanoké. Egyes erdélyi városokban a kommunizmus idején épült tömbházlakások akár 40 százalékkal kevesebbe kerülhetnek jelenleg, mint 2008 decemberében. „Immár teljesen egyértelmű, hogy az ingatlanszektor szárnyalása idején, a 2007–2008 -as időszakban elkért árak gazdaságilag megalapozatlanok, a vásárlóerőhöz képest eltúlzottak voltak” – véli Victor Lazăr, a kolozsvári Grup de Lux ingatlanközvetítő ügynökség igazgatója.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.