Az egyetemi év kezdete sem srófolja feljebb a lakbéreket az erdélyi városokban

Csalódtak azok a lakástulajdonosok akik abban reménykedtek, hogy az egyetemi év közeledtével drágábban tudják bérbe adni lakásaikat. Az erdélyi városok többségében elmaradt az elmúlt években megszokott, a megnövekedett keresletnek betudható látványos szeptemberi áremelkedés. Kolozsváron átlagosan 10 százalékkal olcsóbban lehet lakást bérelni mint tavaly ilyenkor, Nagyváradon még ennél is nagyobb a visszaesés, míg Marosvásárhelyen minimális mértékben változtak az árak.

Pengő Zoltán

2009. szeptember 25., 09:172009. szeptember 25., 09:17

Az elmúlt évektől eltérően, idén az egyetemi év közeledte több erdélyi egyetemi központban nem váltott ki számottevő drágulást az albérletek terén. Ez a helyzet például Kolozsváron, ahol hosszú ideje megszokott jelenség volt, hogy az egyetemi évkezdést megelőző időszakban égbe szöknek az albérletek. „Nem nőtt az albérletek ára, annak ellenére, hogy a kereslet nagy. Ennek idén az egyetlen következménye az, hogy gyorsabban akad bérlő a kiadó lakásokra, mint a nyári hónapokban. A tulajdonosok most is próbálkoztak drágítással, de olyan kínálatdömping van, hogy nem lett eredménye. Idén jobban megnézik az emberek, hogy mennyi pénzt adnak ki albérletre, és mit bérelnek ki” – nyilatkozta Lázár O. Gábor, az A1 Immobili ingatlanközvetítő ügynökség vezetője.

A többség garzont bérelne

Elmondása szerint a kincses városban egy garzon havi bérleti díja 150 és 250 euró között változik, ám a felső árkategóriások nehezen kelnek el. Egy kétszobás lakásért havi 200–400 eurót, egy háromszobásért pedig 350–600 eurót kell fizetni. Ezen árak átlagosan 10-15 százalékkal alacsonyabbak, mint a tavalyiak, hangsúlyozta a szakember. A tulajdonosok annál többet kérnek egy lakásért, minél közelebb van egy egyetemhez. Területi leosztásban a Hajnal negyedbeli lakások a legnépszerűbbek, utána a Györgyfalvi és a Mărăşti lakótelepnek a Iulius Mall körüli része következik. A legtöbb egyetemi hallgató garzont keres, majd a kétszobás, külön nyíló lakások következnek a preferenciák sorában.

30 százalékos csökkenés

Nagyváradon a Kolozsváron tapasztaltnál nagyobb mértékben csökkent az albérletek ára. A legszembetűnőbb visszaesés a háromszobás, régi építésű tömbházlakások esetén mutatkozik, melyeket jelenleg akár 150 euróval olcsóbban ki lehet bérelni, mint egy évvel korábban. Szabó Delia, a Cardell Imobiliare ingatlanügynökség igazgatója szerint ennek az oka az, hogy az egyetemi hallgatókat kevéssé vonzza ez a lakástípus, a családoknak pedig kevesebb a pénzük, mint tavaly.

Nagyváradon jelenleg mintegy 30 százalékkal olcsóbbak az albérletek a 2008. szeptemberi szintnél, állítja a Cardell igazgatónője, aki úgy véli, nem kizárt, hogy az elkövetkező hónapokban tovább fognak csökkenni az árak.

Vásárhely tartja a szintet

Marosvásárhelyen árak tekintetében ugyanazon a szinten vannak az albérletek, mint tavaly ilyenkor, bár egyes kategóriák esetén tapasztalható egy csekély, 10 százalékos visszaesés, mondta Tóth Gyula, a Nomex ingatlanközvetítő ügynökség vezetője. Egy garzon átlagos havi bérleti díja 150 euró, míg egy kétszobás lakásé 200 euró. A legkeresettebb városrészek azok, melyek legközelebb vannak az egyetemekhez, vagyis a November 7 és a Tudor negyed. Tóth Gyula elmondása szerint Marosvásárhelyen az iskolai és az egyetemi év kezdetének küszöbén idén is emelkedtek az árak, ami nem meglepő, ugyanis ilyenkor a kereslet is meredeken emelkedik.

Az albérletek árának stagnálása vagy visszaesése nem korlátozódik Erdélyre, a jelenség az egész országra jellemző. Az Adevărul napilap által készített, 24 nagyvárosra kiterjedő kimutatás szerint 14-ben az árak ugyanolyan szinten vannak, mint tavaly, míg tízben enyhén visszaestek. Az árcsökkenést felmutató városok között van a fentieken kívül Arad és Temesvár is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók