2008. november 28., 12:032008. november 28., 12:03
Kinézetre a kőhöz hasonlít, azzal ellentétben azonban tapintása kellemes, meleg hangulatot áraszt. Az akrillapokat mifelénk főleg asztallapok, konyhai munkapultok, fürdőszobai mosdópultok és mosdókagylók készítésére használják. A székelyudvarhelyi Grandcom Kft. saját tervezésű bútoraiba építi be a Rausolid márkájú, 15 féle színben kapható akrillapokat, de más gyártók számára is vállalja azok feldolgozását. Az akrillapok egy sor előnyös tulajdonsággal rendelkeznek, mondja Hadnagy Gábor, a vállalkozás igazgatója. Higiénikusak, a felületük ugyanis tökéletesen sima, pórusmentes, mely nem ad tapadási lehetőséget piszok, por és baktériumok számára. Ezen okból kifolyólag könnyen tisztíthatók.
Nedvességre nem érzékenyek, a háztartásban használt legtöbb vegyi anyaggal szemben ellenállók. A sérült felületek könnyen regenerálhatók: a karcolásokat csiszolással lehet eltüntetni, a törések kijavítására pedig színazonos ragasztók állnak rendelkezésre. Hadnagy szerint a termék egyetlen hátránya, hogy drágább a helyettesítésére alkalmas anyagoknál. A tény, hogy Romániában egyelőre kevéssé elterjedtek az akrillapok, mégsem elsősorban az áruknak tudható be, hanem az információhiánynak, ugyanis kevesen tudnak a létezéséről.
„Ebben az anyagban sokkal nagyobb potenciál rejlik, minthogy konyhai munkapultként végezze. Nyugat-Európában külön dizájnpályázatot írnak ki akrillapok felhasználására.
Dubaiban van egy szálloda, melynek a teljes bútorzata, padlója és falburkolata öszszefüggő akrillapokból áll” – nyilatkozta Tornóczky Gábor, a magyarországi Acryl Europe igazgatója. A cég, mely idén hozta létre kolozsvári székhelyű leányvállalatát a LG Hi-Macs, Kerrock, Corian, Samsung Staron, BASM és Hanex által gyártott akrillapokat forgalmaz.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.