2009. augusztus 14., 10:572009. augusztus 14., 10:57
Az ingatlanszektor dinamikus fejlődésének köszönhetően kitűnő éve volt tavaly az építőiparnak: a forgalom elérte a 14,3 milliárd lejt, ami 26 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. Az alkalmazottak száma 15 százalékkal nőtt, elérte a 420 ezer főt. Ezzel szemben jelenleg erősen zsugorodik a piac.
„Nehéz pontos prognózist felállítani, de úgy tűnik, hogy 15–20 százalékkal esik vissza a piac, 11,9 milliárd euró körüli értékre” – nyilatkozta Laurenţiu Plosceanu, az Építőipari Vállalkozók Országos Egyesületének elnöke. Márciusban Plosceanu még csak 10 százalékos visszaesést jósolt. Egyes szakemberek ugyanakkor ennél nagyobb arányú csökkenést is elképzelhetőnek tartanak, amit az utóbbi hetekben nyilvánosságra hozott adatok is valószínűsítenek. A cement iránti kereslet, például, majd 40 százalékkal volt kisebb az első fél évben, mint az elmúlt év azonos időszakában.
Az építőiparban egyelőre a hazai tőke dominál, a Ziarul Financiar napilap által összeállított, az ágazat tíz legnagyobb cégét tartalmazó listán csak két külföldi van, mindkettő osztrák, az éllovas Strabag és az Alpine. Az építőanyag-ipart ellenben a multik uralják, az első tízben egy román tőkéjű cég sincs. A rangsort a német Lafarge vezeti, megelőzve a francia Lafarge Cimentet és a német Carpatcement Holdingot.
Az építőanyagforgalmazás-piacon belföldiek és multik osztoznak: a legnagyobb a galaci Arabesque, majd az olasz–román Romstal, a német Praktiker és a hazai Dedeman következik. Ez utóbbi tulajdonosa, Dragoş Pavăl nemrég azt nyilatkozta, hogy „az építőipar számára egyhamar nem lesz még egy olyan jó év, mint 2008 volt”.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.