A lakások iránti kereslet további csökkenését okozhatja az áfa emelése

Az adásvételek számának csökkenésére és az ingatlanfejlesztő cégeket sújtó csődök sorozatára lehet számítani, ha a kormány hatszázalékos áfanövelést léptet életbe.

Pengő Zoltán

2010. május 07., 11:122010. május 07., 11:12

Az ingatlanpiac jelenleg sem rózsás helyzetét tovább ronthatja, ha a kormány az áfát a jelenlegi 19 százalékról 25 százalékra, a  személyi jövedelemadót pedig 16 százalékról 20 százalékra növeli, vélik a szakemberek. Az adóemelést a Nemzetközi Valutaalap kérte a kormánytól a költségvetési hiány mérséklése céljából, ám Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter elmondása szerint egyelőre nem született döntés annak mértékéről.

„Az adóemelésnek katasztrofális hatásai lennének az ingatlanpiacra. Az ingatlanfejlesztők jelenleg sincsenek valami jó formában, sokan naponta alkudoznak a bankokkal azért, hogy elkerüljék a végrehajtást. Ha nőni fog az adó, akkor sok cég csődbe fog menni, mivel nem lesz kinek eladnia lakásokat. Az adóemelés a vásárlóerő csökkenését vonja maga után, aminek következtében csökkenni fog a fizetőképes kereslet, ez pedig az ingatlanok értékvesztését eredményezi.

A fejlesztők nem tudnak már lefaragni a nyereségből, mivel nagyon drágán vásároltak telkeket, melyekre hatalmas költséggel építkeztek, időközben pedig leesett az ingatlanok ára. Most már csak a csőd következhet,  aminek egyrészt a bankok isszák majd a levét, ugyanakkor pedig a munkanélküliség növekedését fogja eredményezni. Egyébként nem hiszem, hogy az adók éppen olyan mértékben fognak emelkedni, ahogy az hírlik. 25 százalék helyett majd felemelik 21-re, hogy lássuk, milyen rendes fiúk ők” – nyilatkozta Adrian Crivii, a Darian ingatlanügynökség vezérigazgatója.

Nyakukon a kés

Hasonló szellemben nyilatkozott Ionuţ Negoiţă, a Pro Confort ingatlanfejlesztő cég társtulajdonosa. „Az adóemelés beteszi az ajtót, tovább nehezíti a már jelenleg is súlyos helyzetet. Egy sor vállalkozás, amely már most is kilátástalan helyzetben van, kénytelen lesz lehúzni a rólót. Elméletileg az államnak támogatnia kellene ezt az ágazatot, mert jelentős a hozzájárulása a nemzeti össztermékhez. Ha növeled az adókat, akkor ezzel a vállalkozások nyakára teszed a kést” – mondta az üzletember.

Márton József, a székelyudvarhelyi Group Contact ingatlanügynökség ügyvezetője szerint az esetleges adóemelés nem fogja jelentős mértékben befolyásolni az ingatlanpiaci viszonyok alakulását. „Az biztos, hogy segíteni nem fog, de nem tartom valószínűnek, hogy jelentős hatást gyakorolna a piacra, az alapvető problémákat ugyanis máshol kell keresni. A hazai ingatlanfejlesztők még mindig olyan árréssel dolgoznak, hogy nem egy hatszázalékos áfaemelés miatt nem fogják eladni az ingatlant. Romániában ahhoz képest, ahogy a gazdaság működik, még mindig nagyon drágák az ingatlanok, nagyon sok külföldi befektető úgy látja, hogy még mindig rizikósak az itteni befektetések” – nyilatkozta Márton József.

Egy gonddal több

Az udvarhelyi szakember véleményét osztja Sebastian Guţiu, a Scheenherr és Társa ügyvédi iroda munkatársa. „Az áfa emelése az árak növekedésében fog megmutatkozni, aminek az lesz az eredménye, hogy még kisebb lesz a kereslet az új lakások iránt. Elképzelhető, hogy egy 2-3 százalékos adónövekedést még át tudnak vállalni a fejlesztők, legalábbis azok, amelyek még nyereségesek. Nem hiszem, hogy ez fogja tönkretenni az ingatlanpiacot, csupán egy pluszgondot jelent majd a fejlesztők számára” – véli Sebastian Guţiu.

A haszonszerzés céljából végrehajtott ingatlan-adásvételek után jelenleg 5 százalék áfát kell fizetni. A kormány tavaly, az év elején hajtotta végre az áfacsökkentést az ingatlanpiac forgalmának fellendítése céljából, ám a lépés távolról sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. június 03., hétfő

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók

Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.

Románia is profitál az ukrajnai háborúból, jól fizetnek a csatornákat és kikötőket használó ukrán áruszállító hajók