Figyeljünk a mértékletességre ünnep idején

Húsvétvasárnap ér véget a 40 napos böjt, ettől a naptól lehet ismét húst fogyasztani. Az ünnepi étrend összeállításának hagyományai régi időkre vezethetők vissza, de az akkori jellegzetes ételek többségét napjainkban is elkészítik, megvásárolják a háziasszonyok. Bárányból sütött ételek, füstölt sonka, sonkalében főtt tojás, torma, húsvéti kalács szerepel a húsvéti étrendben a leggyakrabban.

2011. április 22., 09:002011. április 22., 09:00

A húsvéti bárány Krisztust jelképezi, az ünnep áldozati étele. A bárányhús frissen készítve a legfinomabb; mindig fiatal állat húsából készítsük az ételt. Az ünnep többnapos, ezért készíthetünk szárnyasból, de legfőképpen sovány halból is különféle feltéteket, önálló ételeket. A halaknak könynyen emészthető, teljes értékű a fehérjetartalmuk. A húsételek mellé, a hagyományos köretek mellett vagy helyett, tálaljunk vegyes zöldségsalátákat (fűszerekkel ízesítve és kevés olívaolajjal meglocsolva) és friss zöldségféléket is. A hidegtálakhoz a teljes kiőrlésű lisztből készült vagy magvas, korpás pékárut kínáljuk.

A sonka a húsvéti menü kihagyhatatlan élelmiszere. A füstölt sonkát sóval is tartósítják, ezért külön nem kell megsózni. A sós ízt csökkentsük az első főzővíz leöntésével. A sonkának magas az energia-, zsír- és koleszterintartalma, magas koleszterinszintű emberek ezért az ünnepek alatt csak kisebb mennyiségben fogyaszthatják. Tálalhatjuk hidegen, tormával, szendvicsként, meleg főételként. Készíthetünk belőle sonkatekercset, és sült sonkát is. Fogyasztására a sovány részek ajánlottak, a zsíros részeket mellőzzük. A tojás húsvétkor az újjászületés jelképe, és a sonkalében főtt tojás szintén elmaradhatatlan alkotóeleme az ünnepi menünek. A tojás magas koleszterintartalma (1 db tojássárgájában 180 mg/100 g koleszterin van) mellett értékes, esszenciális tápanyagokat tartalmaz. Fehérjéje teljes értékű, és zsírsavösszetétele is előnyös a szervezetnek. Sok családban húsvétkor is sütnek mákos és diós bejglit. Vajas krémek helyett használjunk pudingokat, főzött krémeket, vagy süssünk gyümölccsel dúsított süteményeket. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű liszt használatát. Válasszunk kevesebb zsiradékot és cukrot igénylő süteményeket. Fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek süssünk mesterséges édesítőszerrel készített gyümölcsös süteményt. Tegyünk az asztalra friss gyümölcsöt is. Ezzel a nassolások egy része is kiváltható.

Elterjedt szokás, hogy a vendégeket, locsolókat szinte „kötelezően” alkoholos italokkal kínálják. Kerüljük a „mindenhol csak egy pohárral iszom” elvet. Ennek eredménye a délutánra, estére kialakuló részegség, súlyosabb esetekben az alkoholmérgezés. Ne fogyasszunk üres gyomorra alkoholt, mindig együnk előtte, és ne keverjük össze a különböző italfajtákat, még akkor sem, ha több családot keresünk fel, illetve sok vendég látogat el hozzánk. Alkoholmentes (szénsavmentes ásványvíz, ivóvíz) folyadékot is iktassunk be két ital közé, illetve elalvás előtt. Húsvétkor is érdemes odafigyelni táplálkozásunkra, hogy elkerüljük az ünnepi bőséges lakmározás, a reggeltől estig tartó evés, alkoholos italok fogyasztásának mellékhatásait: emésztési panaszokat, émelygést, hányingert, hányást, hasi görcsöket, hasmenést. Különösen figyeljenek étkezésükre a cukorbetegek, az epe- és hasnyálmirigy-betegségben szenvedők, a köszvényesek és a túlsúlyosak.

Húsvéti ételek összetétele
Bárányhús
Energiatartalom: 200 kcal/100 g, fehérje: 19,7 g/100 g, zsír: 12,7 g, szénhidrát: 0,3 g/100 g, víztartalom: 66,4 g/100 g. Jellemző vitamin és ásványi anyagai: A-, B1-, B21-, B12-vitamin, niacin, kalcium, vas, foszfor, kevés cink.

Sonka
Energiatartalom: 370 kcal/100 g, fehérje: 17 g/100 g, zsír: 33 g/100 g, koleszterin: 108 g/100 g.

Tojás (egy darab)
Energiatartalom: 68 kcal/100 g, fehérje: 5,4 g/100 g, zsír: 4,8 g/100 g. Jellemző vitamin és ásványi anyagai: B-, A-, D-vitamin, cink, vas, foszfor.


 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei