Fotó: Facebook/Tarom
Mély sebeket okoz a Taromnak a koronavírus-világjárvány: a román állami légitársaság úgy számol, hogy a következő egy évben több mint egymillióval kevesebb utast fog szállítani, mint 2019-ben, és a „gyógyulási” folyamat is hosszú lesz, alig 2024-ben érhetik el újra a tavalyi szintet.
2020. október 20., 09:562020. október 20., 09:56
A légi szállítás egyike azoknak az ágazatoknak, amelyeket a leginkább sújtott a koronavírus-világjárvány, alaposan megsínylette a pandémia miatt világszerte bevezetett korlátozásokat az amúgy a súlyos veszteségeket követően szárnyalásnak induló román állami légitársaság, a Tarom is.
Egy, az Economica.net gazdasági portál birtokába jutott belső elemzésük szerint bár a 2019-es immár a tizenkettedik egymást követő év volt, amikor veszteséget regisztráltak, utasaik száma viszont rekordot döntött, több mint 3,1 millió személyt szállítottak, és úgy becsülték, hogy a trend idén is folytatódik.
Az elemzés szerint a 2020. december 1. és 2021. november 30. közötti időszakban a Tarom 2 093 000 személyt tervez szállítani, ami több mint egymillióval elmarad a 2019-es szinttől. A 2021–2022-es időszakban is csak 2,9 millió utassal számolnak, és a mostani várakozások szerint egy évvel később is alig haladja meg a 3 milliót a román állami társaság által szállított utasok száma.
Meg lehet menteni a Tarom légitársaságot, azonban mélyreható átalakításra van szükség, az új vezetőség küldetése pedig, hogy élő húsba vágjanak – jelentette ki szerda este Lucian Bode közlekedésügyi miniszter.
Több mint 370-nel csökken az idén a Tarom román állami légitársaság alkalmazottainak száma a vállalatnak a román közlönyben megjelent költségvetése szerint – adta hírül csütörtökön a Digi24 hírtelevízió.
Mostanáig az Európai Bizottság 19,3 millió euró értékben hagyott jóvá hitelgaranciát, ami a kijárási korlátozások idején elszenvedett veszteségek finanszírozására elégséges. A pénzügyminisztérium által biztosított hitelgaranciák teljes összege meghaladja a 312 millió lejt.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
1 hozzászólás